Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 01-11-11, 15:19   #16
aditza579

Stage 5
 
aditza579's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1,030
Member of:
[DACIA]
Default Re: Ulei Dacia

Ca sa stii, scrie in cartea Daciei ce ulei sa bagi, 20W40, dar problema este alta. Cand Dacia a fost conceputa nu exista uleiuri ca in ziua de astazi, erau toate foarte groase si de asta este o provocare sa gasesti cel mai potrivit ulei pentru masina pentru ca sunt o multitudine. Cel mai potrivit este cel pe care ti-l permiti sa-l iei. Daca ai 200 Lei, iti recomand Castorol Sport 10W60, cu care nu o sa mai ai probleme, sau Motul 20W50 care la fel este un ulei foarte bun. Si Mobil 1 este un ulei de recomandat. Bugetul este problema. Eu unul voi folosi cel de-al doilea ulei cand voi face urmatorul schimb pentru ca Dacia mea are de tras in sarcini medii spre mari (3000 - 5000 rpm). Este undeva pe la 40 Euro 3 litri dar 5-6 mii de km trage motorul ca nou, iar daca la 20000 km ii bag un DuraLube, nu mai are moarte. Recomandarea mea calduroasa este aceasta.

Last edited by aditza579; 01-11-11 at 15:21.
aditza579 is offline   Reply With Quote
Old 01-11-11, 16:42   #17
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: Ulei Dacia

Sti cum ii poti sa ii bagi cel mai scump ulei daca tu tot in 5000 o duci si tot talpa si dai si dai apai nu iti face fata nici uleiul ala.Eu de exemplu in dacia mea veche bagam Elf sau deastea romanesc Lubricerb parca era si nu mio consumat nu so terminat motorul.Acuma fiecare cum are buzunar si dupa cum poate.
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
Old 01-11-11, 18:33   #18
aditza579

Stage 5
 
aditza579's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1,030
Member of:
[DACIA]
Default Re: Ulei Dacia

Asa este, cum am spus si eu dupa BUGET. Eu in schimb, cand voi face motorul, un motor cu ceva modificari, voi folosi si un ulei mai bun. Acele modificari sunt pentru sporirea performante, iar uleiul il voi folosi tot in acelasi scop, de aceea vreau unul mai bun. Dar o spun inca odata, pentru un motor care are regim de mers normal, si care se doreste a functiona cum trebuie si iarna, un 10W40 este ideal, Elf, Mobil 1sau Castorl. Ca pret, nu este cine stie ce, si chiar merita.
aditza579 is offline   Reply With Quote
Old 01-11-11, 19:26   #19
Sirius
Dacia Driver

Stage 5
 
Sirius's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,953
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: Ulei Dacia

Quote:
Originally Posted by aditza579 View Post
....iar daca la 20000 km ii bag un DuraLube, nu mai are moarte. Recomandarea mea calduroasa este aceasta.

mah, te credeam baiat serios!
Sirius is offline   Reply With Quote
Old 01-11-11, 19:29   #20
aditza579

Stage 5
 
aditza579's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1,030
Member of:
[DACIA]
Talking Re: Ulei Dacia

Mai da ce le-ntorci si tu. Hai ca am ras si azi copios.
aditza579 is offline   Reply With Quote
Old 01-11-11, 19:33   #21
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Ulei Dacia

Quote:
Originally Posted by SOLENZAXJG View Post
Sti cum ii poti sa ii bagi cel mai scump ulei daca tu tot in 5000 o duci si tot talpa si dai si dai apai nu iti face fata nici uleiul ala.Eu de exemplu in dacia mea veche bagam Elf sau deastea romanesc Lubricerb parca era si nu mio consumat nu so terminat motorul.Acuma fiecare cum are buzunar si dupa cum poate.
nici un ulei nu te tine mult daca toata ziua ii dai 5000+ asta-i clar. Eu pana sa vand Dacia, avea motor 1.6 ii dadeam pe fiecare zi 5000, schimbam numai sport, cred ca am mers linistit cu ea doar cand era politia sau cand era aglomerat rau. Am bagat Mobil 1 20W50 si il schimbam la 5 luni ) era sti cum? pisat, ziceai ca e apa. Dar nu-l tineam mult, stiam ca se va duce...intr-un an i-am facut schimbul de 3 ori, dar nu mi-a parut rau.
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 02-11-11, 07:23   #22
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: Ulei Dacia

Pai dar Aditza asta el zice ca tot asa schimba 3000-5000 ca masina lui are sarcina mare de dus.Eu stiu cum ii un ulei cand se tot schimba la asemenea turatie,am vazut la un Bmw cum zici tu ca apa sau pisat.
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
Old 02-11-11, 12:50   #23
Sirius
Dacia Driver

Stage 5
 
Sirius's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,953
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: Ulei Dacia

Quote:
Originally Posted by aditza579 View Post
Mai da ce le-ntorci si tu. Hai ca am ras si azi copios.
ma mira faptul ca un pusti mecanic ca tine, crede in prostii de genu Duralube!
Sirius is offline   Reply With Quote
Old 02-11-11, 13:23   #24
aditza579

Stage 5
 
aditza579's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1,030
Member of:
[DACIA]
Default Re: Ulei Dacia

De probat nu am probat. Motorul meu de pe 1300 este original si a fost daor o singura data segmentat. Vreau sa-i fac o mica reparatie (segmenti, simeringuri, garnituri, poate si cuzineti), dar inaite de asta cu ceva km, o sa-i administrez un tratament de acest gen ca sa vad cum va fi presiunea uleiului, temperatura si cum se va camporta in timp. Pana nu vad, nu cred ca poate face minuni, dupa cum sustin altii.
aditza579 is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 05:08   #25
Axll

Stage 3
 
Axll's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 142
Default Re: Ulei Dacia

uite cum sta treaba...pt. un motor stris sau de turatie se foloseste un ulei subtire gen 0w dar tinind cont ca totusi vorbim de un motor de Dacie 1300 iti recomand un ulei 5w40. pe care sa il scimbi dupa 500km si sa pui altul tot 5w40. nu de alta dar in rodaj se mai curata tot felul de pilituri de pe piesele noi. daca nu ai te sfatuiesc sa iti cumperi un buson de golire , la ulei, cu magnet...ai ramine surprins ce gasesti. dupa 1000 km schimbal iar si de data asta pune un ulei 10w40 pe care o sa il folosesti mereu, tinind cont ca vrei sa-i "dai turatii" . multa bafta
__________________
am vrut mai mult decit...normal
Axll is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -