Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 08-11-10, 12:15   #2626
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by trusca View Post
mersi mult ...o sa incerc azi sa il schimb ...si referitor la suspensie ..as lua dkt p fata k pe spate am bune si sunt pe gaz ..mersi mult !
Nu ti as recomanda pt ca o sa fie foarte ridicata de bot... vezi ca difera si grosimile amortizoarelor in functie de motoroziare.
Quote:
Originally Posted by trusca View Post
cum imi pot da seama de telescop daca e bun sau nu ? chiar daca e cu arc ..sau fara ? mersi !
Le verifici intai vizual sa nu fie scurse. sau inainte sa le dai jos de pe masina donatoare te lasi pe ea, daca amortizoarele sunt bune masina nu va face pic de balans pe revenire.. daca amortizoarele sunt praf masina va avea acelasi comportament cu o barca, adica va balansa.
__________________

BMW Motorsport

Tractiunea spate e la fel de periculoasa pe cat de prost, ingamfat si dornic de afirmare este soferul...
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 08-11-10, 13:38   #2627
trusca

Stage 5
 
trusca's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 2,650
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

hmm ..ideea e in felu urmator ..persoana care le vinde le-a dat jos dupa un 316i si le are cu tot cu arc ...nu le da la proba ..a zis k sunt bune ..le iei doar ca la loterie ..dai bani ..daca sunt bune e bine daca nu ai luat teapa inapoi nu le primeste ..si nu le da jos dupa arc decat daca le cumperi separat...si d'aia va intreb k e cam ciudat..oricum mersi mult !
trusca is offline   Reply With Quote
Old 08-11-10, 13:40   #2628
trusca

Stage 5
 
trusca's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 2,650
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

hmm ..ideea e in felu urmator ..persoana care le vinde le-a dat jos dupa un 316i si le are cu tot cu arc ...nu le da la proba ..a zis k sunt bune ..le iei doar ca la loterie ..dai bani ..daca sunt bune e bine daca nu ai luat teapa inapoi nu le primeste ..si nu le da jos dupa arc decat daca le cumperi separat...si d'aia va intreb k e cam ciudat si nu stiu ce sa fac ..oricum mersi mult !
trusca is offline   Reply With Quote
Old 08-11-10, 13:43   #2629
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Eu zic sa mai ai rabdare.. nu te grabii ... eu am dat suspensie completa de e36 pe 250 lei .. cu tot cu arcuri cu tot ce trebuie
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 08-11-10, 16:45   #2630
trusca

Stage 5
 
trusca's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 2,650
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by sprinter View Post
Eu zic sa mai ai rabdare.. nu te grabii ... eu am dat suspensie completa de e36 pe 250 lei .. cu tot cu arcuri cu tot ce trebuie
bun bun..ala cerea pe arc si telescop 160 lei ...m-as cam grabi k e barca de fata rau ...
trusca is offline   Reply With Quote
Old 08-11-10, 18:32   #2631
sharpe

Purtator cuvant MR Craiova

Stage 5
 
sharpe's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 397
Member of:
[Midnight Racers]
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by trusca View Post
bun bun..ala cerea pe arc si telescop 160 lei ...m-as cam grabi k e barca de fata rau ...
daca mai ai rabdare cateva zile iti dau eu o suspensie buna de pe un 318is,n-am avut timp s-o dau jos de pe masina pana acum,maine ii dau jos motorul si dupa aia o desfac bucati
__________________
muČ
sharpe is offline   Reply With Quote
Old 08-11-10, 20:10   #2632
georacer

Stage 3
 
georacer's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 94
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Salut,vins i eu cu o intrebare spre sa nu de ranjez,poate sa mai discutat,mis e stinge lumina de bord,adika tot ceasurile ledurile de pe comenzile de la clima si asa mai departe,insa ledurile martorii de poziti de frana de mana stau aprinsi si restul se stinge,am obs asta si iarna trecuta,in vara nu mi-ai mai facut figura,am obs knd dau drumu la cardura si mai ales la picioare innebuneste!! ce sa fie??
georacer is offline   Reply With Quote
Old 08-11-10, 20:14   #2633
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by georacer View Post
Salut,vins i eu cu o intrebare spre sa nu de ranjez,poate sa mai discutat,mis e stinge lumina de bord,adika tot ceasurile ledurile de pe comenzile de la clima si asa mai departe,insa ledurile martorii de poziti de frana de mana stau aprinsi si restul se stinge,am obs asta si iarna trecuta,in vara nu mi-ai mai facut figura,am obs knd dau drumu la cardura si mai ales la picioare innebuneste!! ce sa fie??
Ai un contact imperfect.... face scurt pe undeva. roaga un electrician priceput sa ti desfaca pe acolo si sa ti verifice firele
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 11-11-10, 08:01   #2634
GL91ANB

Stage 5
 
GL91ANB's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,254
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Stie cineva cum pot desface grilajele de la difuzoarele fata?Cele de la picioare?As vrea sa le schimb si nu stiu cum pot ajunge la ele.
Multumesc!
GL91ANB is offline   Reply With Quote
Old 11-11-10, 09:38   #2635
FireBlad3

Stage 3
 
FireBlad3's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 146
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

ce masina ai? Am schimbat si eu la a mea poate t ajut cu cva sfaturi...
FireBlad3 is offline   Reply With Quote
Old 11-11-10, 10:32   #2636
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by georacer View Post
Salut,vins i eu cu o intrebare spre sa nu de ranjez,poate sa mai discutat,mis e stinge lumina de bord,adika tot ceasurile ledurile de pe comenzile de la clima si asa mai departe,insa ledurile martorii de poziti de frana de mana stau aprinsi si restul se stinge,am obs asta si iarna trecuta,in vara nu mi-ai mai facut figura,am obs knd dau drumu la cardura si mai ales la picioare innebuneste!! ce sa fie??
arunca o privire la firele de la portbagaj, acolo unde intra in caroserie si flexeaza cand inchizi sau deschizi portbagajul. la e36 snt destul de predispuse sa faca scurt.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 11-11-10, 18:46   #2637
GL91ANB

Stage 5
 
GL91ANB's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,254
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by FireBlad3 View Post
ce masina ai? Am schimbat si eu la a mea poate t ajut cu cva sfaturi...
BMW E36 Sedan.Difuzoarele fata sunt sub bord , in lateral , nu in usa.
GL91ANB is offline   Reply With Quote
Old 11-11-10, 19:00   #2638
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

pe partea soferului, scoti surubul care tine "manivela" de la care deschizi capota. scoti "manivela", si apoi tragi pur si simplu de masca difuzorului. nu mai tin minte sa mai fi fost vreun surub, dar daca este, se demonteaza. masca difuzorului e prinsa cumva si sub mocheta, oricum iese cand tragi de ea. pe partea pasagerului banuiesc ca e un surub, si iese tot pe acelasi principiu. eu am scos de vreo 2x masca de la sofer si a fost atat de simplu ca nu am retinut exact cum am facut (vine de la sine).
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 12-11-10, 18:57   #2639
trusca

Stage 5
 
trusca's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 2,650
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

sal...cum se scot beculetele de la bricheta din suport ...sau se cumpara cu totu ...k nu imi dau seama ?
trusca is offline   Reply With Quote
Old 12-11-10, 19:10   #2640
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

trebuie sa desfaci placa pe care este bricheta. becul se schimba prin spate. nu stiu daca poti scoate bricheta si altfel, dar eu asa am scos-o mereu. e simplu daca nu ai obc, pt ca trebuie scos compartimentul acelacu spatiul de depozitare si ceas (eu asa am) prima data, apoi tragi de placa pe care este bricheta si eventualele comutatoare (ASC, scaune incalzite etc) si iese usor.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -