Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 08-10-10, 20:25   #2416
GOGU_VL
BMW Driver

Stage 5
 
GOGU_VL's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,384
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by mastersync View Post
cat ia pt obc de schimbat ? il am pe cel mic ...cu 7 butoane si`l vreau pe cel mare cu 18 ....ce imi trebuie in afara de maneta si obc ?
Sunati si stati de vorba cu omul, nu pot eu sa fac preturi in numele lui.....e foarte de treaba.....spunetii ca aveti numarul de la un baiat de la Rm.Valcea......
GOGU_VL is offline   Reply With Quote
Old 08-10-10, 21:58   #2417
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

@rdy4ever da normal ca nu ajunge 318IS la 260 si sunt tot una ceasurile de 240.... dar eu intrebam fiindca printre ceasurile cu plasma care imi plac sunt cele cu 260 pe ele si eram curios daca ar indica corect dupa ce le-as monta.
De unde sa stie masina daca am ceasuri de 240 sau 260.....?
Nu compar Bmw cu Dacia dar la vechiile Dacii de exemplu unii taximetristi puneau balon mic la cauciuc astfel incat sa indice mai multi kilometrii pe ceasul cu tariful calatoriei!! Nu stiu cat de mult functiona chestia asta dar am lucrat si eu pe taxi si taximetristii batrani imi povesteau vechile "trucuri" si chiar stiu sigur pe un mosulica ce facea pe vremuri chestiile astea. Poate nu are nici o relevanta....si isi luau teapa ca fraierii. Daca pun ceas original de 260 in loc de al meu 240 e mai mare sansa sa indice corect zic eu decat dar daca pun 260 aftermarket plasma cred ca e mai mica sansa pentru ca vad ca tot timpul siteurile specifica un fel de ATENTIE E CEAS DE 240KM/H sau de care o fii chiar daca se vede clar in poza ca e asa.
Oricum la pisicute doar 240 si 260 au la ceasuri nu?
@Sprinter esti 100% sigur ca indica bine ceasurile de 260 in locul celor de 240?

Last edited by Maniak22; 08-10-10 at 22:03.
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-10, 22:22   #2418
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Lightbulb Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Nu te supara dar eu cred ca tu chiar esti Gica Contra ; toti iti spun ca iti indica corect , dar tu parca nu ai crede . Singura diferenta este la turometru ; acolo ai o mica ..neconcordanta cu realitatea .
__________________
E38 M62B44

ex.E38 M67D40
ex.E36 M44B19
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-10, 22:31   #2419
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Maniak22 View Post
Oricum la pisicute doar 240 si 260 au la ceasuri nu?
La M3 au 280
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 08-10-10, 23:55   #2420
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

DA.. este si cu 220
@Sparkle_81 am inteles.... calm ca nu-i stres
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-10, 23:59   #2421
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

am uitat de 316
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 09-10-10, 06:44   #2422
mastersync

Stage 5
 
mastersync's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 344
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

nu cred ca diferenta e mare intre ceasurile 240-260 . daca este este foarte mica sa zicem 1 km/h diferenta , care parerea mea este ca nu conteaza ... iar daca masina ta ....fuge mai mult de 240 , si tu ai ceasuri cu 260 ...fii fericit ca vezi cu cat mergi , mai tare decat cu 240 )
mastersync is offline   Reply With Quote
Old 09-10-10, 19:16   #2423
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Da stiti cumva diferentele intre capotele de la motor la sedan si la coupe la pisicute?
Imi trebuie una de coupe si abia am gasit cu 500 lei fata de cea de sedan care se gaseste usor cu max 300 lei.
E cumva mai lunga cea la coupe? Diferenta eu vad doar gaurile de deasupra spritzuitoarelor de parbriz si locul spritzuitoarelor insasi. Cica nu se potriveste sa pui de sedan in locul celei de coupe...spun astia la dezmembrari.Dar dc?
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 09-10-10, 19:59   #2424
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Lightbulb Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Maniak22 View Post
Da stiti cumva diferentele intre capotele de la motor la sedan si la coupe la pisicute?
Imi trebuie una de coupe si abia am gasit cu 500 lei fata de cea de sedan care se gaseste usor cu max 300 lei.
E cumva mai lunga cea la coupe? Diferenta eu vad doar gaurile de deasupra spritzuitoarelor de parbriz si locul spritzuitoarelor insasi. Cica nu se potriveste sa pui de sedan in locul celei de coupe...spun astia la dezmembrari.Dar dc?
Aceiasi dilema am avut-o si eu ; se pare ca, capota de coupe ar fi mai lunga, nu stiu exact . Este un user care a pus pe sedan capota de coupe , doar ca nu prea a venit la fix .
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 09-10-10, 20:19   #2425
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Capota de coupe e un pic mai alungita... difera la colturile dinspre parbriz... foarte probabil daca pui o capota de coupe pe sedan, colturile acesteia vor lovi ori in aripa ori in zona parbrizului si nu poti deschide complet capota. Bineinteles nici una din capote indiferent pe ce masina o vei monta nu va venii la linie cu aripile...
__________________

BMW Motorsport

Tractiunea spate e la fel de periculoasa pe cat de prost, ingamfat si dornic de afirmare este soferul...
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 09-10-10, 20:30   #2426
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Mersi mult sprinter
Dar mai am o nelamurire: am avut masina pe o platforma, nu a fost legata defel astfel incat am tras frana de mana destul de sus. Cand sa o dau jos cu spatele nu vroia nici cum chiar dupa ce am eliberat frana de mana si scos din viteza.S-au blocat etrierele pe discuri spate si am impresia ca putin si cele pe fata. In final dupa multe impinsaturi fata-spate impreuna cu vreo 4 persoane am dat-o jos si am impins-o in garaj.
Nu ma pricep dar nu stiu daca are vreo relevanta ca masina nu avea baterie pe ea si sper sa nu incurc am inteles ceva ca daca vrei sa aflii daca ai autoblocant rotile spate se blocheaza dupa o tura rotite in fata.
Totusi care sa fie faza.. inainte o puteam inpinge lejer.. sa fie ceva de la cablul franei de mana? sa fii ramas intins? zic si eu...nu ma pricep
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 09-10-10, 20:46   #2427
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Maniak22 View Post
Mersi mult sprinter
Dar mai am o nelamurire: am avut masina pe o platforma, nu a fost legata defel astfel incat am tras frana de mana destul de sus. Cand sa o dau jos cu spatele nu vroia nici cum chiar dupa ce am eliberat frana de mana si scos din viteza.S-au blocat etrierele pe discuri spate si am impresia ca putin si cele pe fata. In final dupa multe impinsaturi fata-spate impreuna cu vreo 4 persoane am dat-o jos si am impins-o in garaj.
Nu ma pricep dar nu stiu daca are vreo relevanta ca masina nu avea baterie pe ea si sper sa nu incurc am inteles ceva ca daca vrei sa aflii daca ai autoblocant rotile spate se blocheaza dupa o tura rotite in fata.
Totusi care sa fie faza.. inainte o puteam inpinge lejer.. sa fie ceva de la cablul franei de mana? sa fii ramas intins? zic si eu...nu ma pricep
Sa lamurim un aspect... frana de mana la bmw (la e36 cel putin) tine doar pe spate.... si de asemenea este pe saboti / ferodouri sau cum vreti voi sa le ziceti... cum era frana la batrana dacie. Tu in momentul in care ai tras de frana de mana foarte mult, probabil ca ai dat o peste cap, sabotii respectivi ramanand blocati ... va trebui ori sa te joci la frana de mana pana agatza o data si reusesti sa o deblochezi ori sa desfaci discurile spate si sa umblii la saboti si sa ii schimbi... pentru ca foarte probabil.. sunt extrem de uzati... nimeni nu prea ii schimba.
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 09-10-10, 20:59   #2428
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

cica asta e diferentialul meu...http://www.realoem.com/bmw/showparts...70&hg=33&fg=05
e autoblocant sau nu?
Eu din cate stiu sau nu stiu pe E36 stock erau tamburi pe spate si discuri pe fata ca asa e la vechiile Dacii Sprinter!!!
Oricum nu asta conteaza... dar am sigur DISCURI PE SPATE atat stiu si eu diferenta.
App am incercat atunci cu frana de mana deblocarea dar fara succes.... iar pedala de frana statea oricum destul de sus si prindea f bine si inainte.

Last edited by Maniak22; 09-10-10 at 21:02.
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 09-10-10, 21:04   #2429
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Maniak22 View Post
cica asta e diferentialul meu...http://www.realoem.com/bmw/showparts...70&hg=33&fg=05
e autoblocant sau nu?
Eu din cate stiu sau nu stiu pe E36 stock erau tamburi pe spate si discuri pe fata ca asa e la vechiile Dacii Sprinter!!!
Oricum nu asta conteaza... dar am sigur DISCURI PE SPATE atat stiu si eu diferenta.
tamburi pe spate au fost doar pe 1.6 si 1.8i de la 1.8is in sus e punte cu discuri .... nu am cum sa mi dau seama daca e blocant sau nu din link ul ala pt ca in diagrama apare si diferential open si blocant... verifica si tu daca e blocant sau nu .... ridici masina si invarti de roti ... daca se invart in acelasi sens e blocant daca nu ... nu e...
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 09-10-10, 21:50   #2430
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

ok... mersi. Ma duc sa ii dau o sansa
Maniak22 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -