Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 02-05-14, 12:05   #1
andrey_

Stage 4
 
andrey_'s Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 213
Member of:
[VW]
Unhappy M43B16 mers neregulat la relanti

Am si eu o problema la care nu ii gasesc solutie.
Motorul merge la relanti aproape in 3 pistoane. Da rateuri pe toba, nu merge deloc rotund.
Am fost la diagnoza si am gasit eroare de sonda lambda, dar cel care a facut diagnoza a spus ca sonda lucreaza, problema fiind la fire. Am desfacut mufa, firele, le-am izolat cum trebuie, am verificat sa nu fie rupte dar tot asa merge.
Am curatat injectoarele(in service), am schimbat filtru de benzina, am curatat ICV (motorul este din 97 si are regulator de relanti electronic,pe clapeta de acceleratie), am verificat sa nu traga aer fals pe nicaieri, am schimbat furtunul acela gros care vine din capacul de la tacheti intr-o valva din admisie....nu stiu ce sa ii mai fac sa mearga rotund. In rest motorul merge foarte bine, trage bine (pentru un 1.6) , consumul este la fel, nu am apa in ulei sau invers....bujiile le-am schimbat recent. Are cineva vreo idee la ce sa ma mai uit?
__________________
andrey_ is offline   Reply With Quote
Old 02-05-14, 21:17   #2
alynex
Colectionar Machete

Stage 5
 
alynex's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,064
Member of:
[Colectionar Machete]
[BMW]
Default Re: M43B16 mers neregulat la relanti

Valva PCV cu furtunul aferent le-ai schimbat?Si asta poate influenta relantiul.Senzorul ax came este ok, nu da eroare pe diagnoza?Clapeta banuiesc ca ai curatato cand ai umblat la ICV.
__________________
alynex is offline   Reply With Quote
Old 04-05-14, 15:59   #3
andrey_

Stage 4
 
andrey_'s Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 213
Member of:
[VW]
Default Re: M43B16 mers neregulat la relanti

Am incercat o valva PCV de pe masina unui prieten si la fel facea. Furtunul e schimbat....alte erori infara de cea de la sonda nu am. Ieri am gasit pe youtube un filmulet cu cineva care a desfacut debitmetrul si a umblat la o rotita de acolo. Am facut la fel si acum merge mai rotund si nu mai miroase asa tare a benzina dar tot se mai balbaie putin. Am sa mai incerc sa o reglez inca o data si poate o sa mearga mai bine. Acum sa vad cat tine
andrey_ is offline   Reply With Quote
Old 04-05-14, 16:59   #4
alynex
Colectionar Machete

Stage 5
 
alynex's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,064
Member of:
[Colectionar Machete]
[BMW]
Default Re: M43B16 mers neregulat la relanti

Daca si valva aceea era dusa, nu vei simtii diferenta.Incearca sa sufli/tragi din/in ea, daca se blocheaza valva inseamna ca functioneaza.Daca trece aeru, inseamna ca nu.
Poti incerca sa il si cureti cu un spray de contacte/carburator.

Asa e M43-ul, orice i-ai face tot merge cum vrea el, asa e si la mine.
alynex is offline   Reply With Quote
Old 04-05-14, 21:49   #5
andrey_

Stage 4
 
andrey_'s Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 213
Member of:
[VW]
Default Re: M43B16 mers neregulat la relanti

Era buna valva probata. Masina de pe care am luat-o merge perfect.
andrey_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -