Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 24-04-14, 20:31   #1
nutzulica

Stock
 
Join Date: Apr 2014
Posts: 1
Default BMW X3 E83 2.0d 2005

Buna ziua tuturor,

Sunt posesor de BMW X3 e83 2.0d an 2005 si as dori sa stiu parerea dvs. despre problema care a aparut, zic eu in urma folosirii roatei de rezerva (marcata cu 80km/h).

Dupa schimbarea rotii de rezerva, am sesizat un troncanit, ca un soc la treptele de viteze 1-2-3-4(mai putin la 4) 5-6 (nici o problema) ca si cum sub masina ar agata ceva si ar ramane in urma.
Socul,troncanitul nu se simte tot timpul, decat de cateva ori in timpul rularii cu vitezele precizate (1-2-3).

In final, am schimbat anvelopa care a fost afectata in urma unei pene, am montat janta cu noua anvelopa dar se pare ca problema nu a disparut ci continua sa persiste.

Totul se intampla la treptele de viteza 1-2-3-4(foarte putin la 4) de la 5-6 merge fara probleme.
Socul si troncanitul nu este prezent tot timpul, cateodata la franare si troncane de cateva ori cand sunt in primele trepte(1-2-3). Tot zgomotul se aude sub masina in partea din mijloc si spate.
Socul se simte ca o franare.

Acum nustiu, am fost la reprezentanta BMW in Belgia si mi-au spus ca problema ar fi de la anvelope, deoarece nu sunt toate la fel (in urma schimbarii ultimei anvelope din cauza penei) am 3 la fel si una de la alta firma diferita.
Oricum au spus ca nu sunt bune nici daca erau 4 la fel decat daca is Bridgestone.

Dimensiunile anvelopelor sunt identice(225/55/R17). Ar mai fi zis ceva de cutia de transmisie sau ceva de genul, dar au spus ca nu se poate uita si verifica pana nu cumpar anvelopele Bridgestone cu steluta( Bridgestone turanza el 42).
Acum detin niste anvelope PETIAS ceva de genul, oricum firma nu imi spune nimic. Anvelopele sunt pe masina de cand am cumparat-o de anul trecut. N-am avut probleme, se mai auzea cateodata foarte fin ca un troncanit in spate cand decuplam tot pe la primele trei viteze.

Cei de la reprezentanta au spus ca nu pot face nimic pana nu cumpar toate anvelopele Bridgestone, cu toate ca ei nu cred ca ar fi de la cutia de transimisie, dar daca mai merg asa s-ar putea sa se strice spuneau ei, poate deja e stricata zic eu...habar nu am.

Nu imi apare nici un martor prin bord de la 4x4 DSC sau ceva de genul. Doar acest trocanit si soc care il simt in timp ce conduc ca si cum masina ar agata ceva.

Mi-au facut un deviz pentru anvelope 1000 de euro, montaj + TVA(21%) noile anvelope, acum mie frica sa nu cumpar anvelopele si apoi sa spuna ca defapt e de la altceva.
Nu inteleg de ce nu se poate uita si verifica fara acele anvelope.

Eu pur si simplu am cerut sa mi se faca o diagnoza sa imi zica exact, si ei mi-au spus ca nu pot sa faca decat dupa ce cumpar acele anvelope.
E comedie...
Reprezentanta BMW la care am fost e din Belgia, deci nu in Romania.

Acum nustiu, astept parerea dvs. credeti ca are legatura anvelopele acest troncanit sub masina???? Am impresia ca se dezmembreaza in timp ce merg cateodata.


Va multumesc !
nutzulica is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -