Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 24-02-14, 19:27   #1
ShaoLin

Stage 3
 
ShaoLin's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 135
Default Bmw e36 nu mai pleaca dupa loc

Salutare tuturor detin un bmw e36 320i vanos si am o problema, intr-o seara am vrut sa fac burnout tot ii dadeam dar rotile nu invarteau si nu scoteau fum doar se tura in gol am renuntat si am plecat in forta cu el, dupa am redus si am vrut sa bag in treapta a2a ca sa intru intr-o intersectie si cutie nu imi mai permitea sa bag in viteza, in final am tras putin mai tare si a intrat mai fortat si cand am ridicat pedala de ambreaj am simtit ca a tremurat si nu a urcat pana la capat (parca avea un joc pedala) atunci am oprit am bagat aIa si masina nu a mai plecat de nici un fel dupa loc si iesea fum de sub capota. Prietenii mi-au spus ca sa dus ambreajul, dar eu nu inteleg de ce sa se fi stricat dintr-o data nu trebuia sa inceapa sa patineze usor usor? Ar putea fi si alta problema? Multumesc.
__________________
Ex: Cielo
Ex: Opel Astra G 2.0 DTI
BMW 318d E46
BMW 320i E36
ShaoLin is offline   Reply With Quote
Old 24-02-14, 19:34   #2
zpzpzpo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 886
Default Re: Bmw e36 nu mai pleaca dupa loc

ambreaj nou
450 de lei + 250 manopera...atat te costa distractia de 5 secunde.
zpzpzpo is offline   Reply With Quote
Old 24-02-14, 19:54   #3
ShaoLin

Stage 3
 
ShaoLin's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 135
Default Re: Bmw e36 nu mai pleaca dupa loc

Quote:
Originally Posted by zpzpzpo View Post
ambreaj nou
450 de lei + 250 manopera...atat te costa distractia de 5 secunde.
asta este..deaia este pisica ) la craiova manopera este 100lei
ShaoLin is offline   Reply With Quote
Old 25-02-14, 10:51   #4
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Bmw e36 nu mai pleaca dupa loc

Si ce te mira asa ca s-a dus ambreiajul? Probabil era de mult pe duca si tu i-ai luat ultima speranta de viata in cateva secunde. Aproape sigur ca era ambreiajul cu care ai cumparat masina... posibil chiar ambreiajul original al masinii. Eu zic sa te rogi sa nu fie si volantul.... Ca aia e alta mancare de peste, sau de icre negre, sa-i zicem asa

...Si vezi ca daca iei ambreiaj de 450 de lei te mai tine fix doua episoade de astea. Daca ai de gand sa-l fortezi, ia-ti un kit stage 3 la 600 de euro. Ambreiajele stock nu sunt pt burnout, dar asta o sa inveti cand mai cresti.

Last edited by rdy4ever; 25-02-14 at 10:55.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 07-03-14, 00:13   #5
R1s3

Stage 5
 
R1s3's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 747
Default Re: Bmw e36 nu mai pleaca dupa loc

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
Si ce te mira asa ca s-a dus ambreiajul? Probabil era de mult pe duca si tu i-ai luat ultima speranta de viata in cateva secunde. Aproape sigur ca era ambreiajul cu care ai cumparat masina... posibil chiar ambreiajul original al masinii. Eu zic sa te rogi sa nu fie si volantul.... Ca aia e alta mancare de peste, sau de icre negre, sa-i zicem asa

...Si vezi ca daca iei ambreiaj de 450 de lei te mai tine fix doua episoade de astea. Daca ai de gand sa-l fortezi, ia-ti un kit stage 3 la 600 de euro. Ambreiajele stock nu sunt pt burnout, dar asta o sa inveti cand mai cresti.
La e36 nu mai e o problema orice ti-ar pica. Gasesti piese la preturi de nimic. Volanta e maxim 1 mil sh, de preferat sa pui cu masa simpla daca ai dubla si nu mai ai probleme. Iar kit-ul de ambreiaj daca il iei nou de la sachs te tine mult si bine.
__________________
Ex: Opel Astra GSi
Ex: BMW 325i M Pack
Ex: Alfa Romeo 156 Sportwagon
Ex: Bmw 323iA :X
Bmw 320i - Under construction

R1s3 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -