Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 14-02-14, 23:40   #1
bimmer4life

Stage 5
 
bimmer4life's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 1,419
Arrow cutia automata/steptronic de pe e38,39,46 pe e36?

Nu vreau raspunsuri de genul: de ce ai face asta si nu alta etc! Multumesc
La obiect, ma intereseaza:
1) daca cei care au aceasta cutie pe masina sunt multumiti de cum se comporta pe ambele manual/auto, daca sunt des intalnite probleme la ele.
2) daca se poate monta in locul unei cutii automate, pe e36 si daca stiti cazuri in care sa fi facut cineva aceasta modificare.

,
bimmer4life is offline   Reply With Quote
Old 15-02-14, 00:24   #2
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Lightbulb Re: cutia automata/steptronic de pe e38,39,46 pe e36?

Quote:
Originally Posted by bimmer4life View Post
Nu vreau raspunsuri de genul: de ce ai face asta si nu alta etc! Multumesc
La obiect, ma intereseaza:
1) daca cei care au aceasta cutie pe masina sunt multumiti de cum se comporta pe ambele manual/auto, daca sunt des intalnite probleme la ele.
2) daca se poate monta in locul unei cutii automate, pe e36 si daca stiti cazuri in care sa fi facut cineva aceasta modificare.

,
1. Eu sunt foarte mulțumit de ea; este mult mai elegant şi mai sprintenă prin oraş. Proasta exploatoare şi reviziile nefăcute, duc în jos cutiile astea.
2. Pe Emu l-am văzut că a pus automată pe un e39 manual, ceea ce înseamnă foarte mult. Dacă merge făcut pe e36, nu știu.
__________________
E38 M62B44

ex.E38 M67D40
ex.E36 M44B19
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 15-02-14, 21:01   #3
florineluspr

Stage 5
 
florineluspr's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,198
Member of:
[Competitor CNCA]
[BMW]
Default Re: cutia automata/steptronic de pe e38,39,46 pe e36?

Pe dublu vanos e usor de pus, pentru ca nu ai de furca cu instalatia electrica, dar pe M50 habar nu am ce implica! Asa iti luai o instalatie de un motor automat, cum pe E39 gasesti o gramada, si era mai simplu. Asa pe M50 slabe sanse sa-l modifici cumva! Treaba e cu partea electrica....Cutia normala de E36 are o singura mufa in spatele ei, iar aia de pe septronic are doua...Vorbeste cu Emu, poate el sa-ti lege instalatia dar nu stiu daca poate pe M50!
Nu stiu daca s-a pus septronic pe M52-ul normal de pe E39, alea pana in 98 ca sa-ti iei o instalatie de motor si apoi convertesti tot, dar oricum e greu!
florineluspr is offline   Reply With Quote
Old 15-02-14, 21:28   #4
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Default Re: cutia automata/steptronic de pe e38,39,46 pe e36?

M52 normal, am eu + steptronic.
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 15-02-14, 22:15   #5
bimmer4life

Stage 5
 
bimmer4life's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 1,419
Default Re: cutia automata/steptronic de pe e38,39,46 pe e36?

Quote:
Originally Posted by florineluspr View Post
Pe dublu vanos e usor de pus, pentru ca nu ai de furca cu instalatia electrica, dar pe M50 habar nu am ce implica! Asa iti luai o instalatie de un motor automat, cum pe E39 gasesti o gramada, si era mai simplu. Asa pe M50 slabe sanse sa-l modifici cumva! Treaba e cu partea electrica....Cutia normala de E36 are o singura mufa in spatele ei, iar aia de pe septronic are doua...Vorbeste cu Emu, poate el sa-ti lege instalatia dar nu stiu daca poate pe M50!
Nu stiu daca s-a pus septronic pe M52-ul normal de pe E39, alea pana in 98 ca sa-ti iei o instalatie de motor si apoi convertesti tot, dar oricum e greu!
pai despre e36-le meu, cu motor M52, pe care am cutie automata (cea obisnuita pe e36) este vorba..
- Deci motorul ar fi acelasi cu cel de pe e39 nfl (m52), cutii automate ambele, diferenta fiind functia manual, pt care ma agit un pic, dar fara a sacrifica definitiv confortul automatei de care ma bucur zi de zi. Am vazut ca intelesesei ca am m50 pe masina, acum ai alta parere despre ''operatiune''??
In acest caz daca iau cutie si calculator de pe e39 cu motor m52 care ar trebui sa se pupe cu motorul de pe masina mea, ma intreb daca incape in tunel, ce cardan mi-ar trebui si daca o pot prinde pe masina. problemele ar fi, cel putin teoretic de natura mecanica.

Last edited by bimmer4life; 15-02-14 at 22:24.
bimmer4life is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -