Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 09-02-14, 12:44   #1
roky28

Stage 3
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 131
Default Scapă benzina

Salutare,am īntāmpinat o problema pentru a doua oară cānd am vrut sa fac plinul si cam pe la 40litri īmi curge benzina de sub mașina..prima data am observat tārziu după ce mi-au curs cătiva litri pe jos.ma puteți ajuta,e vorba de un e36 m52,cānd pun de ex 10 litri nu curge

Last edited by roky28; 09-02-14 at 13:10.
roky28 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-14, 20:37   #2
irinel3sp3roo

Stage 1
 
irinel3sp3roo's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 11
Default Re: Scapă benzina

Quote:
Originally Posted by roky28 View Post
Salutare,am īntāmpinat o problema pentru a doua oară cānd am vrut sa fac plinul si cam pe la 40litri īmi curge benzina de sub mașina..prima data am observat tārziu după ce mi-au curs cătiva litri pe jos.ma puteți ajuta,e vorba de un e36 m52,cānd pun de ex 10 litri nu curge
ai rezervorul spart pe undeva si de aia iti scapa asa am avut si eu mai de mult la un opel cand trecea de jumatate curgea benzina din el
irinel3sp3roo is offline   Reply With Quote
Old 17-02-14, 22:50   #3
e-rs-u

Stage 2
 
e-rs-u's Avatar
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 27
Default Re: Scapă benzina

Mie imi scapa din cauza colierelor care erau slabite in zona filtrului de combustibil, le-am strans si am rezolvat problema
e-rs-u is offline   Reply With Quote
Old 18-02-14, 21:25   #4
MaZaN

Stage 4
 
MaZaN's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 207
Default Re: Scapă benzina

Scoate borna de la baterie (vezi sa ai PIN de la Player sau ce dispozitive mai ai in masina).
Da bancheta jos, da cauciucul de sub la o parte si o sa gasesti acolo 2 capace de tabla prinse cu cate 4 suruburi, un capac in dreapta si unu in stanga. Sub cel din dreapta e pompa de benzina, in stanga este pompa de retur.
Ai grija sa nu ai sursa de foc prin preajma.
Scoate suruburile si da la o parte acele capace. ATENTIE la fire sa nu le rupi. Daca ai benzina acolo sau sunt urme ca a fost de curand-> verifica colierele de la conducte/furtune sa nu fie slabite, verifica sa nu fie fisurat acel "capac" (pompa) de plastic in care intra conductele si conexiunile electrice.
Am trecut prin asta cu ambele pompe: colier slabit si capac fisurat (era cat un firicel de par).
Inca o data: fara sursa de foc, pot fi multi vapori acumulati acolo daca ai o scurgere!!
Uite aici cum sa ajungi la rezervor (e pe un e46, da' e identic procesu'): https://www.youtube.com/watch?v=aqVGpkan0rE
Spor!
__________________
Distribuitor LOGtuning in Bucuresti elemente tuning: suspensii, jante, esapamente, aerodinamica, sisteme de franare, filtre, accesorii. Detalii -> PM
MaZaN is offline   Reply With Quote
Old 21-02-14, 13:27   #5
roky28

Stage 3
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 131
Default Re: Scapă benzina

Quote:
Originally Posted by MaZaN View Post
Scoate borna de la baterie (vezi sa ai PIN de la Player sau ce dispozitive mai ai in masina).
Da bancheta jos, da cauciucul de sub la o parte si o sa gasesti acolo 2 capace de tabla prinse cu cate 4 suruburi, un capac in dreapta si unu in stanga. Sub cel din dreapta e pompa de benzina, in stanga este pompa de retur.
Ai grija sa nu ai sursa de foc prin preajma.
Scoate suruburile si da la o parte acele capace. ATENTIE la fire sa nu le rupi. Daca ai benzina acolo sau sunt urme ca a fost de curand-> verifica colierele de la conducte/furtune sa nu fie slabite, verifica sa nu fie fisurat acel "capac" (pompa) de plastic in care intra conductele si conexiunile electrice.
Am trecut prin asta cu ambele pompe: colier slabit si capac fisurat (era cat un firicel de par).
Inca o data: fara sursa de foc, pot fi multi vapori acumulati acolo daca ai o scurgere!!
Uite aici cum sa ajungi la rezervor (e pe un e46, da' e identic procesu'): https://www.youtube.com/watch?v=aqVGpkan0rE
Spor!
Salut,am făcut cum ai spus era destul de multă benzina in acel capac,am avut colierul slăbit,fisuri nu am văzut,dar o sa urmăresc daca se mai aduna benzina,multumesc
roky28 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -