Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 12-12-13, 21:21   #1
shox

Stage 4
 
shox's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 206
Default Obc bmw e36

Salutare la toata lumea.
De curand am achizitionat un e36 320 din 95'.
Problema ar fi in felul urmator.
Obc-ul nu functiona de cand am luat-o,binenteles primul lucru l-am scos sa vedem problemea si surpriza nu exista nici o mufa care sa intre in el .
Oare este posibil sa nu fi fost prevazut cu obc si sa nu fie nici mufa?Stiu ca normal trebuia sa aibe ceas si mufa din ceas sa intre in obc nu ?
O seara faina !
__________________
Route 66
shox is offline   Reply With Quote
Old 14-12-13, 14:00   #2
Alin_KIR

Stage 4
 
Alin_KIR's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 208
Default Re: Obc bmw e36

La fel am si eu, un OBC cu 11 butoane, insa nu am nici o mufa care sa intre in el. Vreau sa il inlocuiesc cu unul cu 7 butoane, pentru ca este mai usor de montat, insa mai intai trebuie sa caut bine mufa aceea. Banuiesc ca trebuie sa fie pe acolo pe undeva. )
__________________
1997 Hellrot 316i Coupe
Alin_KIR is offline   Reply With Quote
Old 14-12-13, 20:15   #3
marcelbigboy

Stage 4
 
marcelbigboy's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 293
Default Re: Obc bmw e36

Daca nu a avut niciodata OBC masina nu ai ce mufa sa gasesti
De firele de la ceas te poti folosi pentru a monta OBC-ul .
Un mic tutorial gasit pe GOOGLE (pentru OBC cu 7 butoane )


"Pin18 - plus permanent (fir rosu/galben)
Pin17 - minus (fir maro)
Pin16 - plus iluminat (fir gri/rosu)
Pin14 - plus de contact (fir alb/mov)
Pin12 - un fir de la senzorul de temp. Celalalt fir de la senzorul de temp. se leaga la masa.
Pin 11 si 12 se leaga la gong.

Pinii 18, 17, 16 exista deja de la ceasul analog, mai trebuie sa legati pe restul. "
marcelbigboy is offline   Reply With Quote
Old 15-12-13, 16:50   #4
shox

Stage 4
 
shox's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 206
Default Re: Obc bmw e36

Multumim mult marcelbigboy!
Dar pun o intrebare mai stupida 11 si 12 la ce gong sau ce e ala )

Last edited by shox; 15-12-13 at 16:52.
shox is offline   Reply With Quote
Old 15-12-13, 20:34   #5
Alin_KIR

Stage 4
 
Alin_KIR's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 208
Default Re: Obc bmw e36

Quote:
Originally Posted by marcelbigboy View Post
Daca nu a avut niciodata OBC masina nu ai ce mufa sa gasesti
De firele de la ceas te poti folosi pentru a monta OBC-ul .
Un mic tutorial gasit pe GOOGLE (pentru OBC cu 7 butoane )


"Pin18 - plus permanent (fir rosu/galben)
Pin17 - minus (fir maro)
Pin16 - plus iluminat (fir gri/rosu)
Pin14 - plus de contact (fir alb/mov)
Pin12 - un fir de la senzorul de temp. Celalalt fir de la senzorul de temp. se leaga la masa.
Pin 11 si 12 se leaga la gong.

Pinii 18, 17, 16 exista deja de la ceasul analog, mai trebuie sa legati pe restul. "
Nu a avut OBC, iar firele de la ceas nu le-am gasit. O sa ma uit mai atent intr-o zi. Banuiesc ca trebuie sa fie pe acolo pe undeva. Ai idee cumva cum pot verifica si eu un OBC cu 11 butoane daca este functional? Il am in bord si in locul lui vreau sa il montez pe cel cu 7 butoane.
Multumesc frumos pentru tutorial!
Alin_KIR is offline   Reply With Quote
Old 16-12-13, 09:54   #6
marcelbigboy

Stage 4
 
marcelbigboy's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 293
Default Re: Obc bmw e36

Gong - din cate stiu este un fel de difuzor prin care este emis un sunet de avertizare . Nu am vazut si nu am pus niciodata unul


Fara alimentare cred ca poti verifica doar becurile din spate. In momentul cand l-ai alimentat poti sa verifici daca display-ul are pixeli morti sau daca afiseaza doar cand are chef. Altceva nu stiu .
Eu mi-am montat singur OBC-ul 7 butoane doar daca este putin cam defect (Indica display-ul cand are chef. Cred ca are niste lipituri proaste pe undeva )
marcelbigboy is offline   Reply With Quote
Old 16-12-13, 18:24   #7
Alin_KIR

Stage 4
 
Alin_KIR's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 208
Default Re: Obc bmw e36

Quote:
Originally Posted by marcelbigboy View Post
Gong - din cate stiu este un fel de difuzor prin care este emis un sunet de avertizare . Nu am vazut si nu am pus niciodata unul


Fara alimentare cred ca poti verifica doar becurile din spate. In momentul cand l-ai alimentat poti sa verifici daca display-ul are pixeli morti sau daca afiseaza doar cand are chef. Altceva nu stiu .
Eu mi-am montat singur OBC-ul 7 butoane doar daca este putin cam defect (Indica display-ul cand are chef. Cred ca are niste lipituri proaste pe undeva )
Ok. Multumesc pentru informatii!
Alin_KIR is offline   Reply With Quote
Old 06-01-14, 20:33   #8
dmx4ever

Stage 2
 
dmx4ever's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 36
Default Re: Obc bmw e36

Salutare,stie cineva ce culoare are mufa in care intra senzorul de temperatura exterioara(cel din bara)?Mentionez ca am un e36 m50b20 care a avut ceas analogic initial dar am montat un MID cu 7 butoane (mai putin senzorul de temperatura)si am gasit sub farul din stanga o mufa galbena atarnand acolo...sa fie oare mufa de la senzor? Unde am montat MIDul nu am alte fire libere...Multumesc si ma scuzati daca nu am fost prea explicit.
dmx4ever is offline   Reply With Quote
Old 07-01-14, 00:41   #9
316i

Stage 5
 
316i's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,856
Default Re: Obc bmw e36

Daca ai tras si firele pentru senzor ar trebui sa ai mufa galbena cu doi pini. Din mufa de la OBC senzorul de temperatura este firul maro/gri. Daca inainte ai avut ceas analog nu ai firele trase "din fabrica".
__________________
BMW E30 318iS 08/90 Powered by 08/94 E36 M42,Sterling Silber Metallic,Full Electric(4xEFH+ESD),OBC II + E36 OBC V,A/C,Electric/Beheizt Recaro sitze,Blau H&R + Koni Adjustable,Webasto Standheizung,Winter Paket,BBS RS 8Jx17 + BBS RS047 + BBS RS001,M-Tehnic II Paket,Tempomat, 1bar boost by Haltech + BMW E30 325i M20 Baur NA + BMW E30 325i M50 Coupe NA
Harti personalizate, orice dimensiune, orice continut, actualizate la zi ---->http://www.edituraeverest.ro<----
316i is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -