Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 31-10-13, 18:53   #1
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Volanul se misa singur stanga dreapta la denivelari

Salut.
Am o problema, la viteze mici de exemplu atunci cand opresc la semafor, volanul se misca singur stanga- dreapta in functie de santurile lasate in asfalt de autobuze etc.. la fel si la gropi mai mari dar cel mai mult se simte de la acele santuri din asfalt.. face si la viteze mai mari 30-40 kmh dar la viteze mici se simte cel mai rau.. ce poate fi?

mentionez ca am si un joc in caseta.. sa zicem 10-15 grade (un punct aleatoriu luat in partea de sus volanului se misca cam 2 cm cand rotesc de volan fara ca rotile sa fie actionate)

sa fie de la jocul asta ?

Nu am roti mari.. 195/65/15
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 01-11-13, 01:58   #2
dany2good4u

Stage 5
 
dany2good4u's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 904
Member of:
[BMW]
Default Re: Volanul se misa singur stanga dreapta la denivelari

Quote:
Originally Posted by Bryan View Post
Salut.
Am o problema, la viteze mici de exemplu atunci cand opresc la semafor, volanul se misca singur stanga- dreapta in functie de santurile lasate in asfalt de autobuze etc.. la fel si la gropi mai mari dar cel mai mult se simte de la acele santuri din asfalt.. face si la viteze mai mari 30-40 kmh dar la viteze mici se simte cel mai rau.. ce poate fi?

mentionez ca am si un joc in caseta.. sa zicem 10-15 grade (un punct aleatoriu luat in partea de sus volanului se misca cam 2 cm cand rotesc de volan fara ca rotile sa fie actionate)

sa fie de la jocul asta ?

Nu am roti mari.. 195/65/15
sunt destul de maricele...insa nu ceva exagerat,eu am 225/45/17 si patesc cam lafel,in special la santuri imi fuge volanul.la tine e posibil sa fie vreo cruce mai uzata pe axul de la directie,cel putin asta ar fi explicatia mea cea mai logica.poti verifica totusi sa nu ai joc in caseta sau in capetele de bara,daca nu sunt astea 2 altceva nu cred ca mai are ce sa fie.

later edit : la asta ma refeream http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-3-SERI...item1e6ce883f3
__________________


O masina te duce dintr-un loc in altul,o masina buna te duce dintr-una intr-alta

Last edited by dany2good4u; 01-11-13 at 02:00.
dany2good4u is offline   Reply With Quote
Old 01-11-13, 08:04   #3
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Volanul se misa singur stanga dreapta la denivelari

Din pacate joc in caseta am.. dar e in limitele acceptate de lege si nu ma deranjeaza foarte tare si nu m-as apuca sa schimb caseta pentru asta..
Din acest motiv as vrea sa stiu daca trasul stanga dreapta este de la caseta sau altceva.. trebuie sa mai fi avut cineva problema asta la cate e36 sunt pe la noi..
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 01-11-13, 13:56   #4
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: Volanul se misa singur stanga dreapta la denivelari

cu geometria cum stai?
marius3030 is offline   Reply With Quote
Old 01-11-13, 14:16   #5
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Volanul se misa singur stanga dreapta la denivelari

Nu stiu de cand am masina am mers cam 10.000 km si nu am facut-o.. dar rotile nu scartaie in viraje usoare, volanul revine la viraje.. deci nu pare sa am probleme cu geometria.

cum pot sa imi dau seama daca trebuie facuta geometria ?
Bryan is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -