Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 07-12-12, 16:58   #1
ayrton2388

Stock
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 4
Default Cum se monteaza sticla oglinzi? E46

Salut.

Cum se monteaza sticla de la oglinzile laterale? are careva vreo idee? Am oglinzi electrice, incalzite, la un BMW e46 din 2002.
ayrton2388 is offline   Reply With Quote
Old 07-12-12, 18:41   #2
Budy_

Stage 5
 
Budy_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,351
Default Re: Cum se monteaza sticla oglinzi? E46

Quote:
Originally Posted by ayrton2388 View Post
Salut.

Cum se monteaza sticla de la oglinzile laterale? are careva vreo idee? Am oglinzi electrice, incalzite, la un BMW e46 din 2002.
au o mufa..o conectezi la oglinda (daca sunt incalzite) si pe urma bagi oglinda in suport apesi pe ea pana intra...vezi sa nu o spargi.wtf nu inteleg intrebare..
__________________


~ Haters make me Famous ~
Budy_ is offline   Reply With Quote
Old 07-12-12, 20:58   #3
ayrton2388

Stock
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 4
Default Re: Cum se monteaza sticla oglinzi? E46

Mi-ai raspuns... n-am stiut ca e atat de simplu. M-am gandit ca poate mai trebuie prinsa in ceva surube, cleme, figuri, etc... Multumesc mult de tot.
ayrton2388 is offline   Reply With Quote
Old 07-12-12, 20:59   #4
Budy_

Stage 5
 
Budy_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,351
Default Re: Cum se monteaza sticla oglinzi? E46

Quote:
Originally Posted by ayrton2388 View Post
Mi-ai raspuns... n-am stiut ca e atat de simplu. M-am gandit ca poate mai trebuie prinsa in ceva surube, cleme, figuri, etc... Multumesc mult de tot.
Da,e foarte simplu,credeam ca faci misto sau nu am inteles eu intrebarea.in fine.bafta
Budy_ is offline   Reply With Quote
Old 09-12-12, 22:41   #5
plictisit

Stage 5
 
plictisit's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,135
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Inferno Motorsport]
[Echipa de sprijin]
[4Rally]
Default Re: Cum se monteaza sticla oglinzi? E46

Sunt 2 mufe mici de fapt, care reprezinta incalzirea, le conectezi, si dupa aceea pozitionezi oglinda si apesi pe ea uniform si incet, pana ii gasesti pozitia si se aude un clic, nu o forta pentru ca se pot intampla 2 chestii, ori sa se rupa din cleme, ori sa se crape sticla, trebuie decat putina rabdare si sigur o sa te descurci.
__________________
There's a simple rule when buying a car. If it's been modified, especially lowered, walk away.
plictisit is offline   Reply With Quote
Old 11-12-12, 19:36   #6
lixandruo

Stock
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 1
Default Pret sticla oglinzi BMW E46 ?

Salut, la ce pret ai cumparat oglinda de BMW E46 si de unde ?
lixandruo is offline   Reply With Quote
Old 12-12-12, 14:23   #7
adrian325i

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 407
Default Re: Cum se monteaza sticla oglinzi? E46

Nici macar din curiozitate nu te-ai uitat la oglinda si nici la rama oglinzii ????
Sau te-ai uitat dar te-a depasit problema ?
'Muie-ti-sunt posmagii ???

E mai usor sa intrebi pe forum ...
Puturos rau... Urla lenea-n tine.

Nu merita raspuns intrebarea. Eram curios ce-ai fi facut... Te uitai ca curca in lemne si mergeai fara oglinda sau te duceai la service ?

Esti penibil.

Last edited by adrian325i; 12-12-12 at 14:27.
adrian325i is offline   Reply With Quote
Old 12-12-12, 14:45   #8
ms99ass

Stage 5
 
ms99ass's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,584
Default Re: Cum se monteaza sticla oglinzi? E46

Quote:
Originally Posted by adrian325i View Post
Nici macar din curiozitate nu te-ai uitat la oglinda si nici la rama oglinzii ????
Sau te-ai uitat dar te-a depasit problema ?
'Muie-ti-sunt posmagii ???

E mai usor sa intrebi pe forum ...
Puturos rau... Urla lenea-n tine.

Nu merita raspuns intrebarea. Eram curios ce-ai fi facut... Te uitai ca curca in lemne si mergeai fara oglinda sau te duceai la service ?

Esti penibil.
eh, nu fi rau cu el, a vrut s se asigure inainte de a-si baga nasul intr-o chestie noua.

uite, eu spre exemplu habar nu am cum se scot ,,antifurturile'' din oglinzile mele (sper sa nu se inteleaga ca vreau sa ,,lucrez'' ceva la noapte, masina am luat-o din ,,bucale''...) si ma deranjeaza ca arata ca naiba doua tije de metal langa oglinda, insa poate e mai indicat sa le las acolo
ms99ass is offline   Reply With Quote
Old 18-12-12, 09:28   #9
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Cum se monteaza sticla oglinzi? E46

Quote:
Originally Posted by ms99ass View Post
eh, nu fi rau cu el, a vrut s se asigure inainte de a-si baga nasul intr-o chestie noua.

uite, eu spre exemplu habar nu am cum se scot ,,antifurturile'' din oglinzile mele (sper sa nu se inteleaga ca vreau sa ,,lucrez'' ceva la noapte, masina am luat-o din ,,bucale''...) si ma deranjeaza ca arata ca naiba doua tije de metal langa oglinda, insa poate e mai indicat sa le las acolo
Le scoti cum au fost bagate: melteneste. Un patent si le scoti fara probleme. Si pe urma astupi gaurile ramase cu niste chit de cutit, smirghel fin si vopsesti.

Si eu mi-am confectionat un antifurt dupa ce am fost usurat de 3 ori de ele intr-o luna. Ma pandea nenorocitul sa le pun ca sa mi le fure iar. Eram cu nervii la pamant. Asa ca am aplicat o dubla metoda. Oglinzile sablate cu numarul de inmatriculare (care din pacate s-a schimbat intre timp) si cate doua profile mici in forma de L, sus-jos prinse in nituri. Apoi niturile putin smirgheluite, astupat cu chit, finisat, vopsit nituri + profile si s-au integrat destul de OK. Si da, de atunci nu mi s-au mai furat.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 18-12-12, 09:53   #10
ms99ass

Stage 5
 
ms99ass's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,584
Default Re: Cum se monteaza sticla oglinzi? E46

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
Le scoti cum au fost bagate: melteneste. Un patent si le scoti fara probleme. Si pe urma astupi gaurile ramase cu niste chit de cutit, smirghel fin si vopsesti.

Si eu mi-am confectionat un antifurt dupa ce am fost usurat de 3 ori de ele intr-o luna. Ma pandea nenorocitul sa le pun ca sa mi le fure iar. Eram cu nervii la pamant. Asa ca am aplicat o dubla metoda. Oglinzile sablate cu numarul de inmatriculare (care din pacate s-a schimbat intre timp) si cate doua profile mici in forma de L, sus-jos prinse in nituri. Apoi niturile putin smirgheluite, astupat cu chit, finisat, vopsit nituri + profile si s-au integrat destul de OK. Si da, de atunci nu mi s-au mai furat.
Ce uameni Pt 50 de lei cat ia pe ele se risca cu un cazier si/sau cu mainile rupte
Cred ca le las asa cu ,,antifurturile'' Romania-style, nu e exclus sa se fure si in provincie oglinzi de ,,bemveu''
ms99ass is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -