Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 04-12-12, 02:23   #1
Ghostyz0r

Stage 5
 
Ghostyz0r's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 397
Post Articulatii e46

Dupa cum era de asteptat si dupa ce kilometrii s-au adunat au inceput sa apara si primele probleme pe parte de amortizare.
Masina in cauza : BMW e46 318i NFL SEDAN
Am fost cu masina la mecanic,iar constatarea a fost "stupefianta".
Bascula dreapta,capat de bara dreapta,amortizor dreapta.Am stat si am analizat situatia si m-am hotarat sa schimb tot ce tine de articulatii si amortizare pe fata..pe scurt,sa schimb si pe partea stanga(cu toate ca nu e necesar).
Vreau sa stiu daca combinatia urmatoare(este "castigatoare")
Bascule Meyle
Capat de bara Meyle
Amortizoare Blistein b4
Bucsa bascula Flennor
Dupa un calcul: Bascule700ron+300ron(capetele)+700ron(amortizoarel e)+300ron(Bucsa bascula)=20mil(lei vechi).

Sau
Sa optez pentru un pachet de articulatii complet de la Atec?(950ron)+700ron amortizoare Blistein b4=16,5milioane(lei vechi).

Am primit si sfaturi de a reconditiona basculele,insa nu-mi inspira incredere,iar pentru 500ron nu ma joc cu viata mea,a altora,sau cu libertatea(in cel mai bun caz).
Astept raspunsuri concrete.Multumesc anticipat.
__________________
Încă de când am fost copii, mereu am știut că oamenii pot fi cumpăraţi.Întrebarea era cine îi cumpăra şi pentru cât.
Ghostyz0r is offline   Reply With Quote
Old 04-12-12, 03:43   #2
adrian325i

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 407
Default Re: Articulatii e46

Stai linistit cu reconditionarea basculelor. Doar la e 46 se vand basculele cu totul . La E36 vin separat si n-a murit nimeni... La e 46 vin gata echipate ca sa-ti ceara bani mai multi atata tot...
Bascula e o bucata de fier care tine 1000 de ani... N-ai de ce sa o schimbi. Doar ce vine pe bascula se schimba.

Poti sa-ti pui tu si mama pivotilor si mama capetelor de bara ca pe drumurile din romania oricum le schimbi in 2-3 ani...

Nu e asa "Stupefiant " ca schimbi articulatia... toti trecem prin asta.
In mod normal in 700 de ron trebuie sa schimbi toata articulatia fatza ( fara amortizoare ) ... Ce depaseste suma asta e prosteala...
Daca vrei sa te trimit la cineva spune-mi sa-ti las un nr de tel.

La amortizoare in schimb poti sa dai si 1000 de euro in functie de ce-ti pui...
Eu am optat pt niste amortizoare second care costau noi 1200 de euro dar le-am luat second cu 150 de euro toate 4... Le am de 4 ani si sunt ca noi.

Da' unde ai gasit tu bucse bascula cu 300 de ron ??? costa 200 de ron daca-ti pui poliuretanice care sunt si mai scumpe si mai bune...

Ia uite... bucsa bascula Mapco 28 de lei...
http://www.autokarma.ro/Produse.aspx...ucsa%20bascula

300 de ron capetele de bara daca-ti cumperi 6 poate...



Cap de bara 24 de lei...
http://www.autokarma.ro/Produse.aspx...ap%20de%20bara

Cineva vrea sa te prosteasca rau la piese...

Si daca iti cumperi cele mai scumpe capete de bare din lume crezi ca dai cu ele in alte gropi ? Tot din fier sunt si tot atat te tin... Oricum le schimbi in 2-3 ani...

Last edited by adrian325i; 04-12-12 at 04:06.
adrian325i is offline   Reply With Quote
Old 04-12-12, 18:15   #3
Ghostyz0r

Stage 5
 
Ghostyz0r's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 397
Thumbs up Re: Articulatii e46

Hmm,ai mai cumpărat după acest site?vad ca au mai multe prețuri bune la anumite produse.Am sa iau in calcul si varianta ta cu acești producători,cu toate ca unele firme nu-mi prea inspira încredere.Te pot adaugă la prieteni,ca sa apelez la tine când le voi achizitiona.

Send from iPhone.
Ghostyz0r is offline   Reply With Quote
Old 04-12-12, 18:26   #4
adrian325i

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 407
Default Re: Articulatii e46

Aici ai lista de producatori dupa nume origine alte detalii...

http://www.autokarma.ro/Producatori.aspx

Poti sa iti dai singur seama despre valoarea producatorul si sa alegi daca vrei sau nu sa cumperi de la acel producator.
Deasemnea poti da click si in catalog pe fiecare producator si vei citi detaliile despre tara de origine.

Am vazut multe produse cu nume dubioase fabricate in Germania si multe porcarii cu nume atractive

De exemplu Denso care fabrica sonde lambda sunt considerate niste jeguri si sunt facute in japonia... Multi prosti pe lume
Iar Depo sunt niste infectii de faruri taiwaneze de care toti sunt mandri ca si-au pus...

Sau STARLINE... suna a mare chinezarie sau turcism ... Sunt facute in cehia... Imi pare ok Cehia...

Da am cumparat. Cumpar de la ei sau de la BMW Filaret.

Last edited by adrian325i; 04-12-12 at 18:34.
adrian325i is offline   Reply With Quote
Old 05-12-12, 17:58   #5
JustinCase

Stage 5
 
JustinCase's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 726
Member of:
[BMW]
Default Re: Articulatii e46

Sunt ok cei de la autokarma, de asemenea pentru comparatie nu strica sa te uiti si la 4turbopieseuato.ro sa fii sigur sa nu iei teapa la pret. Verifica stocul telefonic inainte sa dai comanda, nu toate sunt disponibile desi apar in lista.
__________________
"Understeer is when you hit the wall with the front of the car and oversteer is when you hit the wall with the rear of the car. Horsepower is how fast you hit the wall, torque is how far you take the wall with you."
JustinCase is offline   Reply With Quote
Old 07-12-12, 21:05   #6
Ghostyz0r

Stage 5
 
Ghostyz0r's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 397
Default Re: Articulatii e46

Quote:
Originally Posted by JustinCase View Post
Sunt ok cei de la autokarma, de asemenea pentru comparatie nu strica sa te uiti si la 4turbopieseuato.ro sa fii sigur sa nu iei teapa la pret. Verifica stocul telefonic inainte sa dai comanda, nu toate sunt disponibile desi apar in lista.
Asa am sa fac,iti multumesc pentru pont.
Ghostyz0r is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -