Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 25-11-12, 19:13   #1
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Vibratii roata

Salutare

O noua problema: vibratii puternice in roata dreapta intermitent, pare independent de viteza de deplasare (apar uneori la 80, alte ori chiar pe la 60 la ora).

Mentionez urnatoarele:
Pro
- rotile sunt echilibrate recent
- jantele fata sunt verificate, nu sunt strambe (la test 2 au iesit nitel strambe si din lipsa de bani la momentul respectiv, le-am pus pe spate).
-capetele de bara sunt noi, schimbate cam de o luna jumatate
Contra
-Pivotii de pe bascula sunt intr-o stare mai nasoala
-Discurile de frana sunt ventilate si cam uzate (exista o mica portiune chiar pe dreapta unde am vazut azi ca lipseste o bucatica din interior)

Totul a inceput in vara cand am facut un drum mai lung pana in Albena si inapoi. Dupa vreo 400 de km a inceput sa vibreze volanul destul de violent, doar la franare.
Ajuns acasa, am mers la vericat echilibararea rotilor, le-am reechilibrat, problema a continuat insa nu la fel de violent. (Bine si viteze mai mici in oras)
Am schimbat apoi capetele de bara, ce-i drept cam cu chin mare la demontat, unde s-a folosit din prisos si forta fizica, chei fixe cu prelungiri, lapa de gaz, chiiar si putin ciocan.
Dupa asta mers si facut geometria pe fata in service autorizat, cu review-uri bune pe net.
Bun. Plecat din nou la drum lung, vibratia la franare ceva mai redusa dar prezenta, insa apare un nou element - vibratii (la inceput mai timide) in partea dreapta fata, ce se resimteau si in volan, aparent independent de viteza de deplasare sau de virajul rotilor (apar la mers in linie dreapta, uneori si in viarj).
Adica vibartii in mers, nu in franare.
Ajuns inapoi in Buc, a mai urmat cam o luna de mers rar, cu viteza mica de oras. Au mai aparut sporadic vibartiile.
Saptamana trecuta am trecut la anvelopele de iarna, mers, schimbat, echilibrat, verificat jante - 2 ies cam starmbe, 2 ies bune. Rasuflu usurat - zic ca e de la jantele strambe (din care una era fix pe fata), ii rog pe baieti sa mi le monteze pe cele mbune pe fata pt chiar nu mai aveam buget pentru indreptat luna asta.
Plec Sambata pana in Sangov, pe drum vibratiile reapar, si devin din ce in ce mai violente. La intoarcere continua, pe la jumatatea drumului ma opresc la Mc in parcare, salta masina pe capre si iau la puricat articulatia rotilor pe fata. Nimic suspect, roata se invarte in gol fara oprelisti, in caseta nu pare se fie joc observabil, inafara de pivotii cam deteriorati si o interiorul discului de frana sarit putin pe dreapta (unde face si urat) - totulpare in regula. Roata e prinsa in toate prezoanele, totul e prins la locul lui.

Deci - care are pentru mine vreun sfat? Si nu de genul "Du-te la service" ca asta imi trece prin cap si fara ajutorul vostru.
Pt ca m-am cam saturat sa pompez bani aiurea pe principul "schimba toate piesele pe rand, pana dai de cea vinovata", cam cum fac mai nou proaspetii mecanici de BMW.
Poate fi o vibratie atat de violenta din discul de frana sau pivoti?
Adica destul de vioneta cat sa te ia transpiratiile la viteza mare.... nu ceva de jucat..
Apreciez daca ati avut rabdarea sa cititi pana aici.

Last edited by rdy4ever; 25-11-12 at 19:16.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 25-11-12, 20:41   #2
BaiatBun

Stage 5
 
BaiatBun's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,322
Default Re: Vibratii roata

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
Salutare

O noua problema: vibratii puternice in roata dreapta intermitent, pare independent de viteza de deplasare (apar uneori la 80, alte ori chiar pe la 60 la ora).

Mentionez urnatoarele:
Pro
- rotile sunt echilibrate recent
- jantele fata sunt verificate, nu sunt strambe (la test 2 au iesit nitel strambe si din lipsa de bani la momentul respectiv, le-am pus pe spate).
-capetele de bara sunt noi, schimbate cam de o luna jumatate
Contra
-Pivotii de pe bascula sunt intr-o stare mai nasoala
-Discurile de frana sunt ventilate si cam uzate (exista o mica portiune chiar pe dreapta unde am vazut azi ca lipseste o bucatica din interior)

Totul a inceput in vara cand am facut un drum mai lung pana in Albena si inapoi. Dupa vreo 400 de km a inceput sa vibreze volanul destul de violent, doar la franare.
Ajuns acasa, am mers la vericat echilibararea rotilor, le-am reechilibrat, problema a continuat insa nu la fel de violent. (Bine si viteze mai mici in oras)
Am schimbat apoi capetele de bara, ce-i drept cam cu chin mare la demontat, unde s-a folosit din prisos si forta fizica, chei fixe cu prelungiri, lapa de gaz, chiiar si putin ciocan.
Dupa asta mers si facut geometria pe fata in service autorizat, cu review-uri bune pe net.
Bun. Plecat din nou la drum lung, vibratia la franare ceva mai redusa dar prezenta, insa apare un nou element - vibratii (la inceput mai timide) in partea dreapta fata, ce se resimteau si in volan, aparent independent de viteza de deplasare sau de virajul rotilor (apar la mers in linie dreapta, uneori si in viarj).
Adica vibartii in mers, nu in franare.
Ajuns inapoi in Buc, a mai urmat cam o luna de mers rar, cu viteza mica de oras. Au mai aparut sporadic vibartiile.
Saptamana trecuta am trecut la anvelopele de iarna, mers, schimbat, echilibrat, verificat jante - 2 ies cam starmbe, 2 ies bune. Rasuflu usurat - zic ca e de la jantele strambe (din care una era fix pe fata), ii rog pe baieti sa mi le monteze pe cele mbune pe fata pt chiar nu mai aveam buget pentru indreptat luna asta.
Plec Sambata pana in Sangov, pe drum vibratiile reapar, si devin din ce in ce mai violente. La intoarcere continua, pe la jumatatea drumului ma opresc la Mc in parcare, salta masina pe capre si iau la puricat articulatia rotilor pe fata. Nimic suspect, roata se invarte in gol fara oprelisti, in caseta nu pare se fie joc observabil, inafara de pivotii cam deteriorati si o interiorul discului de frana sarit putin pe dreapta (unde face si urat) - totulpare in regula. Roata e prinsa in toate prezoanele, totul e prins la locul lui.

Deci - care are pentru mine vreun sfat? Si nu de genul "Du-te la service" ca asta imi trece prin cap si fara ajutorul vostru.
Pt ca m-am cam saturat sa pompez bani aiurea pe principul "schimba toate piesele pe rand, pana dai de cea vinovata", cam cum fac mai nou proaspetii mecanici de BMW.
Poate fi o vibratie atat de violenta din discul de frana sau pivoti?
Adica destul de vioneta cat sa te ia transpiratiile la viteza mare.... nu ceva de jucat..
Apreciez daca ati avut rabdarea sa cititi pana aici.
La tine posibil sa fie dezechilibrat discul daca lipseste din el,incearca altul de la un amic,daca persista raman pivotii
BaiatBun is offline   Reply With Quote
Old 25-11-12, 20:45   #3
BaiatBun

Stage 5
 
BaiatBun's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,322
Default Re: Vibratii roata

ps.te inteleg prin ce ai trecut cu capetele de bara,eu unu nu am reusit,am ajuns la service cu ea,dupa o gramada d nervi
BaiatBun is offline   Reply With Quote
Old 26-11-12, 08:58   #4
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Vibratii roata

Multumesc pt raspuns.
Nu stiu daca am fost foarte clar in privinta vibratiei: se simte si in roata, si mai ales se aude. Face un sunet de parca as trece peste niste gloduri unul langa altul, si se si simt vibratiile in caroserie... e nasol..
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 26-11-12, 12:14   #5
BaiatBun

Stage 5
 
BaiatBun's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,322
Default Re: Vibratii roata

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
Multumesc pt raspuns.
Nu stiu daca am fost foarte clar in privinta vibratiei: se simte si in roata, si mai ales se aude. Face un sunet de parca as trece peste niste gloduri unul langa altul, si se si simt vibratiile in caroserie... e nasol..
sau sa fie rulmentul chiar asa de praf?
BaiatBun is offline   Reply With Quote
Old 26-11-12, 13:05   #6
CostelE36

Stage 4
 
CostelE36's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 224
Default Re: Vibratii roata

Iti lipseste o bucata din discul de frana ?
CostelE36 is offline   Reply With Quote
Old 26-11-12, 13:22   #7
BaiatBun

Stage 5
 
BaiatBun's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,322
Default Re: Vibratii roata

Quote:
Originally Posted by CostelE36 View Post
Iti lipseste o bucata din discul de frana ?
Da ,asa zice,ii este ciupit,eu deaia zic ca are problemele astea,gandeste-te si la janta daca iti cade un plumb deala mic tot aiurea bate ,si la disc la fel,daca lipseste din el,inseamna ca ala nu mai e centrat
BaiatBun is offline   Reply With Quote
Old 26-11-12, 22:24   #8
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Vibratii roata

Stiu ca daca e desechilibrata vibreaza, insa am mai avut roata dezechilibrata si nu facea in halul asta... Sa se zguduie masina..
Si pe mine ma duce gandul la rulment, insa cu roata in aer, aceasta se roteste usor si fara zgomote suspecte... plus ca e destul de inetrmitent fenomenul insa si din ce in ce mai des.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 26-11-12, 22:27   #9
Sir 10

Stage 5
 
Sir 10's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 719
Default Re: Vibratii roata

Personal tind sa cred ca este pivotul...eu le-am schimbat si acum totul este ok, la mine zgomotul aparea daca franam doar putin, daca franam brusc nu se simtea nimic...Cat despre vibratiile violente, daca depaseam 100km\h ma cam treceau transpiratiile cum spui tu deoarece intra toata masina in "fibrilatii"

Last edited by Sir 10; 26-11-12 at 22:32.
Sir 10 is offline   Reply With Quote
Old 02-12-12, 23:07   #10
SKOR DJ

Stock
 
SKOR DJ's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 5
Default Re: Vibratii roata

Aceiasi problema am avut si eu si tot asa nu stiam de la ce e, vibratia aparea si in viraje si in linie dreapta si fara sa franez si am schimbat bascula pe roata respectiva care include si pivoti noi si problema a disparut !
SKOR DJ is offline   Reply With Quote
Old 03-12-12, 08:58   #11
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Vibratii roata

Mda am fost la mecanic si ideea e ca mai tot ce inseamna articulatie fata trebuie schimbat... rulment(off!), pivot, bucsi bascula.... si asta pe ambele parti. Mi-a zis ca am bucsele de pe bascula praf (sunt cele originale de acum 21 de ani), si pe langa asta mai am si joc in rulment pe dreapta, si cik e bine sa ii schimb pe amandoi (si astia saracii se pare ca sunt originali, din 92).
Pe de o parte m-a cam trantit vestea...dar e de apreciat ca abia acum s-a ajuns la situatia asta, cu piesele originale de 21 de ani... Ajung si eu la vorba batraneasca: "Nu se mai fac cum le faceau candva..."
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 03-12-12, 09:36   #12
BaiatBun

Stage 5
 
BaiatBun's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,322
Default Re: Vibratii roata

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
Mda am fost la mecanic si ideea e ca mai tot ce inseamna articulatie fata trebuie schimbat... rulment(off!), pivot, bucsi bascula.... si asta pe ambele parti. Mi-a zis ca am bucsele de pe bascula praf (sunt cele originale de acum 21 de ani), si pe langa asta mai am si joc in rulment pe dreapta, si cik e bine sa ii schimb pe amandoi (si astia saracii se pare ca sunt originali, din 92).
Pe de o parte m-a cam trantit vestea...dar e de apreciat ca abia acum s-a ajuns la situatia asta, cu piesele originale de 21 de ani... Ajung si eu la vorba batraneasca: "Nu se mai fac cum le faceau candva..."
schimba tot,eu asa am facut ,o sa fi uimit de diferenta,masina o sa se comporte in sfarsit ca un BMW
BaiatBun is offline   Reply With Quote
Old 03-12-12, 18:30   #13
gigantu

Stage 2
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 25
Default Re: Vibratii roata

daca nu ai rezolvat problema cu vibratiile....eu am patit acelasi lucruu si am schimbat bucsile de la bascule si daca tot le scimbi iai unele POWER FLEX si nu mai ai treaba. eu asa am facut.
gigantu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -