Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 20-09-12, 22:13   #1
savasuparman

Stage 3
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 135
Default troncanit spate E36 - mecanic prost => sfaturi,indicatii

pe scurt : am avut amortizoarele praf ,in afara de faptul ca masina topaia la gropi se mai auzea si un troncanit pe spate. am fost la service , s-a constatat ca trebuie schimbate amortizoarele (asta era evident) , insa alte nereguli , pe la bucsaraie,bielete nu a vazut,desi i-am mentionat ca troncane , un zgomot anormal pt amortizoare.

dupa ce au fost schimbate , se aude in continuare troncanitul ala infect pe spate,stanga , la gropi , dar mai ales la denivelari ,chiar si mici , luate in viteza..

flansele de la amortiozare pareau bune , nu erau crapate,uzate prea rau sau alte defecte si nici joc la roti nu exista..

in speranta ca iau piesele si doar ma duc sa le montez astept niste indicatii ..de la ce poate sa fie?
savasuparman is offline   Reply With Quote
Old 21-09-12, 20:03   #2
florineluspr

Stage 5
 
florineluspr's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,198
Member of:
[Competitor CNCA]
[BMW]
Default Re: troncanit spate E36 - mecanic prost => sfaturi,indicatii

Quote:
Originally Posted by savasuparman View Post
pe scurt : am avut amortizoarele praf ,in afara de faptul ca masina topaia la gropi se mai auzea si un troncanit pe spate. am fost la service , s-a constatat ca trebuie schimbate amortizoarele (asta era evident) , insa alte nereguli , pe la bucsaraie,bielete nu a vazut,desi i-am mentionat ca troncane , un zgomot anormal pt amortizoare.

dupa ce au fost schimbate , se aude in continuare troncanitul ala infect pe spate,stanga , la gropi , dar mai ales la denivelari ,chiar si mici , luate in viteza..

flansele de la amortiozare pareau bune , nu erau crapate,uzate prea rau sau alte defecte si nici joc la roti nu exista..

in speranta ca iau piesele si doar ma duc sa le montez astept niste indicatii ..de la ce poate sa fie?
Eu am avut o troncaneala nenorocita din cauza unui suport de la punte care era rupt din caroserie.Nu am stiut de el, pana nu am desfacut masina total pentru a o reface complet.Traiam cu impresia ca am flansele la amortizoare cam handicapate dar pareau super ok, si amortizoarele erau bune, dar totusi se auzea batand aiurea un zgomot mai ciudat ca de fier pe fier, mortii lui.Cand am dat puntea jos sa schimb toate bucsile am gasit suportul ala rupt.La tine habar n-am....dar poti inspecta putin pe acolo.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P6070004.JPG
Views:	211
Size:	2.50 MB
ID:	2558446   Click image for larger version

Name:	P6070007.JPG
Views:	166
Size:	2.01 MB
ID:	2558447   Click image for larger version

Name:	P6070015.JPG
Views:	103
Size:	2.09 MB
ID:	2558448  

Click image for larger version

Name:	P6070031.JPG
Views:	117
Size:	2.07 MB
ID:	2558449   Click image for larger version

Name:	P6070034.JPG
Views:	126
Size:	2.20 MB
ID:	2558450   Click image for larger version

Name:	P6070056.JPG
Views:	139
Size:	2.32 MB
ID:	2558451  

Click image for larger version

Name:	P6070051.JPG
Views:	137
Size:	2.47 MB
ID:	2558452   Click image for larger version

Name:	P6080038.JPG
Views:	160
Size:	2.13 MB
ID:	2558453  
florineluspr is offline   Reply With Quote
Old 21-09-12, 22:09   #3
savasuparman

Stage 3
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 135
Default Re: troncanit spate E36 - mecanic prost => sfaturi,indicatii

Quote:
Originally Posted by florineluspr View Post
Eu am avut o troncaneala nenorocita din cauza unui suport de la punte care era rupt din caroserie.Nu am stiut de el, pana nu am desfacut masina total pentru a o reface complet.Traiam cu impresia ca am flansele la amortizoare cam handicapate dar pareau super ok, si amortizoarele erau bune, dar totusi se auzea batand aiurea un zgomot mai ciudat ca de fier pe fier, mortii lui.Cand am dat puntea jos sa schimb toate bucsile am gasit suportul ala rupt.La tine habar n-am....dar poti inspecta putin pe acolo.
am verificat flansele si sunt ok , nu sunt crapate rupte etc , nu au joc sau alte nereguli...
troncaneala nu se aude tare la gropi , culmea , ci la denivelari , cum am spus mai sus ..parca tremura ceva si face clonc clon , nu e zgomot de fier pe fier

o sa ajung sa schimb toata bucsaraia , pivot,flanse , bielete sau mai stiu eu ce alte cauze pot fi si tot o sa raman cu troncanitul..
savasuparman is offline   Reply With Quote
Old 23-09-12, 20:15   #4
florineluspr

Stage 5
 
florineluspr's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,198
Member of:
[Competitor CNCA]
[BMW]
Default Re: troncanit spate E36 - mecanic prost => sfaturi,indicatii

Quote:
Originally Posted by savasuparman View Post
am verificat flansele si sunt ok , nu sunt crapate rupte etc , nu au joc sau alte nereguli...
troncaneala nu se aude tare la gropi , culmea , ci la denivelari , cum am spus mai sus ..parca tremura ceva si face clonc clon , nu e zgomot de fier pe fier

o sa ajung sa schimb toata bucsaraia , pivot,flanse , bielete sau mai stiu eu ce alte cauze pot fi si tot o sa raman cu troncanitul..
Asa era si la mine, la denivelari se auzea colc clonc...acum nu stiu, eu ti-am zis ce am gasit la mine.
florineluspr is offline   Reply With Quote
Old 29-09-12, 08:35   #5
mihayruncanu

Stage 5
 
mihayruncanu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 609
Default Re: troncanit spate E36 - mecanic prost => sfaturi,indicatii

Asa am patit si eu dupa schimbarea suspensiei au fost bucsele .
mihayruncanu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -