Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 17-08-12, 12:42   #1
PowerStar

Stage 1
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 24
Question frane E36

Salutare . Am si eu un e36 si de curand am observat ca frana de mana nu mai merge ( placutzele sunt terminate .. ) . Spre marea mea mirare in bord nu mi-a aparut nici un martor . Parca E36 are cate 1 senzor pe fata si 1 pe spate , Nu? Stie careva care arr fi problema ? senzorul ?
Apropo frana de servici de pe E36 actioneaza pe puntea fatza sau pe ambele? Nu de alta dar nu vreau sa ma trezesc fara frane ( tzinand cont ca e si Automata , deci 0 frana de motor ) ) pana imi vine mecanicul din concediu ))
PowerStar is offline   Reply With Quote
Old 17-08-12, 15:37   #2
myky99

Stage 5
 
myky99's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,553
Member of:
[Opel]
[BMW]
Default Re: frane E36

Quote:
Originally Posted by PowerStar View Post
Salutare . Am si eu un e36 si de curand am observat ca frana de mana nu mai merge ( placutzele sunt terminate .. ) . Spre marea mea mirare in bord nu mi-a aparut nici un martor . Parca E36 are cate 1 senzor pe fata si 1 pe spate , Nu? Stie careva care arr fi problema ? senzorul ?
Apropo frana de servici de pe E36 actioneaza pe puntea fatza sau pe ambele? Nu de alta dar nu vreau sa ma trezesc fara frane ( tzinand cont ca e si Automata , deci 0 frana de motor ) ) pana imi vine mecanicul din concediu ))
tu nu poti sa schimbi niste placute ?
myky99 is offline   Reply With Quote
Old 17-08-12, 17:06   #3
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: frane E36

ambele punti logic ca nu e caruta... si are si discuri pe spate...
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 17-08-12, 18:25   #4
PowerStar

Stage 1
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 24
Default Re: frane E36

Quote:
Originally Posted by myky99 View Post
tu nu poti sa schimbi niste placute ?
Nu functioneaza martorul si as dori sa remediez si problema asta daca tot ma apuc de frane si nu stiu care ar fi cauza ( sa fie ars martorul din bord ? senzorul sa aiba ceva?? ) eu de asta sunt nedumerit , ca de schimbat nu e mare filozofie sa schimbi niste placute ... dar pe partea de electrica is bota )
Pe fatza franele sunt buune ,ar fi indicat sa schimb placutele pe toate 4 rotile ??

LE : Pt unii pot parea intrebari prostesti , dar sunt incepator in domeniul asta , asa ca scz

Last edited by PowerStar; 17-08-12 at 18:27. Reason: *
PowerStar is offline   Reply With Quote
Old 17-08-12, 20:33   #5
mihayruncanu

Stage 5
 
mihayruncanu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 609
Default Re: frane E36

Frana de mana este in butuc si este doar pe spate ,pot fi mai multe cauze verifica sufa ,pistonasul ,arcurile mai starangeo scchimba sabotii poate fi sufa rupta BAFTA !
Click image for larger version

Name:	6001_izagyrtyw.jpg
Views:	87
Size:	105.9 KB
ID:	2525883
__________________

Masina ta s-a nascut o copie, fa-o sa moara unica!
mihayruncanu is offline   Reply With Quote
Old 17-08-12, 20:45   #6
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: frane E36

Quote:
Originally Posted by PowerStar View Post
Salutare . Am si eu un e36 si de curand am observat ca frana de mana nu mai merge ( placutzele sunt terminate .. ) . Spre marea mea mirare in bord nu mi-a aparut nici un martor . Parca E36 are cate 1 senzor pe fata si 1 pe spate , Nu? Stie careva care arr fi problema ? senzorul ?
Apropo frana de servici de pe E36 actioneaza pe puntea fatza sau pe ambele? Nu de alta dar nu vreau sa ma trezesc fara frane ( tzinand cont ca e si Automata , deci 0 frana de motor ) ) pana imi vine mecanicul din concediu ))
Faptul ca "frana de mana nu mai merge" si ca "placutele sunt terminate" nu are nici o legatura. Frana de mana foloseste saboti de frana actionati de un cablu si se afla pe interiorul discului pe puntea spate (daca ai punte cu discuri - daca ai punte cu tamburi, nu sunt sigur daca foloseste aceeasi saboti cu cei ai franei de serviciu pe spate sau o alta pereche), in timp ce frana de serviciu foloseste placute actionate hidraulic. Sabotii franei de mana nu beneficiaza de senzor de uzura, deci nu ti se aprinde nimic in bord. Frana de serviciu beneficiaza de senzori spate/fata (cate 1 pe punte daca nu ma insel, sau chiar 2, depinzand de motorizare - nu sunt sigur de ultima), insa marea majoriate a "carpacilor" nu mai schimba senzorii odata cu placutele si ii anuleaza pt a face o economie de cativa zeci de lei. Cum masina ta este mai mult ca sigur trecuta de primii 2 proprietari, nu se de mirare sa nu mai functioneze.
In ceea ce priveste frana de mana, de multe ori nu sabotii in sine sunt uzati, ci sistemul trebuie strans, pentru ca se mai largeste in timp. Gasesti pe google destule DIY-uri in acest sens.

A... si chiar daca e automata, asta nu inseamna "zero frana de motor". Frana de motor poate fi aplicata si pe automate
Quote:
Engine braking, also called downshifting, is the act of using your engine and your transmission to slow a vehicle, rather than (or in addition to) using the brakes. It is most commonly done with a vehicle that has a manual transmission: By downshifting and releasing the clutch, the engine revs up and slows the car. It can also be done with an automatic transmission by simply shifting down into second or first gear, but this practice is less common.

Last edited by rdy4ever; 17-08-12 at 20:55.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 18-08-12, 12:34   #7
PowerStar

Stage 1
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 24
Default Re: frane E36

Dap , am inteles acum . Mersi de sfaturi
PowerStar is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -