Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 20-07-12, 14:36   #1
dutzurel

Stage 4
 
dutzurel's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 261
Default Probleme motor m43b16

Curge ulei pe la capacul incercuit in poza, cred ca de la distributie. Am auzit fel si fel de variante si vreau sa stiu daca o mai patit cineva asa si l-a reparat. Este de la garnitura aia sau de la un semering ?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	98148ef01b.jpg
Views:	137
Size:	71.7 KB
ID:	2500952  
dutzurel is offline   Reply With Quote
Old 20-07-12, 16:20   #2
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Probleme motor m43b16

Garnitura capac chiulasa. Costa vreo50-80 de ron. Poti sa o schimbi si singur.
Iti recomand sa dai si cu silicon negru de la Victor Reintz chiar daca pui garnitura noua. Costa cam 20 de ron tubul. Nu pune extrem de mult. Pune ca si cand ungi garnitura aia...

Last edited by the_rifle; 20-07-12 at 16:23.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 21-07-12, 13:33   #3
gaby0606

Stage 3
 
gaby0606's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 129
Default Re: Probleme motor m43b16

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
Garnitura capac chiulasa. Costa vreo50-80 de ron. Poti sa o schimbi si singur.
Iti recomand sa dai si cu silicon negru de la Victor Reintz chiar daca pui garnitura noua. Costa cam 20 de ron tubul. Nu pune extrem de mult. Pune ca si cand ungi garnitura aia...
Referitor la aceasta problema, daca schimbi acea garnitura, capacul de chiulasa tb strans la loc cu cheie dinamometrica?
gaby0606 is offline   Reply With Quote
Old 21-07-12, 13:37   #4
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Probleme motor m43b16

Pai ar fi o chestie dar nu cred ca in vreun service din romania iti strange cineva capacul ala cu cheie dinamometrica... Ce la vulcanizare iti strange cineva prezoanele cu cheia dinamometrica ? Singurul loc unde se strange cu cheie dinamometrica ( dar nici acolo in majoritatea cazurilor ) este garnitura chiulasei ( Tu ai garnitura de la CAPACUL chiulasei de schimbat... Nu e acelasi lucru)
Oricum nu strange ca neamul prost de suruburile alea pt ca au niste piulite din antimoniu sau din nu stiu din ce dracu or fi si se cam rup... Nu e mare inginerie schimbarea asta de garnitura dar se poate si dupa aia tot sa-ti dea ulei pe acolo... Eu nu mai ma stresez. Completez cu ulei si gata...

Last edited by the_rifle; 21-07-12 at 13:43.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 21-07-12, 15:34   #5
dutzurel

Stage 4
 
dutzurel's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 261
Default Re: Probleme motor m43b16

Eu cred ca ai inteles din mazgalitura aia gresit Nu cred ca ii de la capacul chiuloasei. Ti-am mai pus poze sa intelegi mai bine Eu zic ca ii de la capacul care acopera lantul de distributie.
Oricum mersi pentru raspunsuri

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
Pai ar fi o chestie dar nu cred ca in vreun service din romania iti strange cineva capacul ala cu cheie dinamometrica... Ce la vulcanizare iti strange cineva prezoanele cu cheia dinamometrica ? Singurul loc unde se strange cu cheie dinamometrica ( dar nici acolo in majoritatea cazurilor ) este garnitura chiulasei ( Tu ai garnitura de la CAPACUL chiulasei de schimbat... Nu e acelasi lucru)
Oricum nu strange ca neamul prost de suruburile alea pt ca au niste piulite din antimoniu sau din nu stiu din ce dracu or fi si se cam rup... Nu e mare inginerie schimbarea asta de garnitura dar se poate si dupa aia tot sa-ti dea ulei pe acolo... Eu nu mai ma stresez. Completez cu ulei si gata...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1.JPG
Views:	137
Size:	129.1 KB
ID:	2501686   Click image for larger version

Name:	2.JPG
Views:	107
Size:	52.5 KB
ID:	2501687  
dutzurel is offline   Reply With Quote
Old 22-07-12, 22:21   #6
dutzurel

Stage 4
 
dutzurel's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 261
Default Re: Probleme motor m43b16

Alte pareri?
dutzurel is offline   Reply With Quote
Old 23-07-12, 01:29   #7
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Probleme motor m43b16

Da am inteles gresit. Intr-adevar este garnitura capacului de la distributie. Tot ce am scris mai sus e valabil si aici...
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 23-07-12, 01:34   #8
djrooney

Stage 5
 
djrooney's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 605
Default Re: Probleme motor m43b16

Asta a fost tare nu stiu de unde a-ti scos asta cu garnitura de chiuloasa si ca poate el sa o schimbe acasa.
1.Sa schimbi garnitura de chiuloasa iti trebuiesc cunostinte,scule,si multa rabdare,nu o poti face cum schimbi o bujie omule.
2.Ce a incercuit se vede ori capacu de la supape ori capacul de la distributie


Daca iti curge pe unde ai incercuit pe verticala la imbinare din pozele 2 3 nu din prima unde ai incercuit tot este garnitura de la capacul ce acopera lantul de distributie si se cumpara tot Setul de garnituri - carcasa distributie iar ca pret undeva la 180 ron

Dar cel mai bine daca nu ai mai desfacut si montant garnituri iti recomand sa mergi la un service sa nu ai suprinza sa iti curga si mai rau,daca nu vrei sa mergi si vrei sa o faci tu pune o poza la motorul tau sa vedem exact unde curge pe motor
__________________
Auto Mil Comercializeaza : Echipamente de diagnoza(testere,interfete diagnoza,programatoare,modificare km etc.)
Piese auto OEM si Aftermarket, Uleiuri,Acumulatori,Accesorii de iluminat,Leduri

Efectuam

Diagnoza auto,Reparatii electrice,Stergere Crash Airbag,Modificare KM,Rescriere Imobilizator,Radio/cd decoder
0722263565/0766915498

BMW 318i e46 Facelift
Mercedes C180
Ex:E46 318i 2000 NFL
djrooney is offline   Reply With Quote
Old 23-07-12, 01:42   #9
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Probleme motor m43b16

CITESTE MAI CU ATENTIE CE AM SCRIS DUPA CARE POTI SA-TI EXPUI TAMPENIILE !!!
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 23-07-12, 01:46   #10
dutzurel

Stage 4
 
dutzurel's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 261
Default Re: Probleme motor m43b16

Quote:
Originally Posted by djrooney View Post
Asta a fost tare nu stiu de unde a-ti scos asta cu garnitura de chiuloasa si ca poate el sa o schimbe acasa.
1.Sa schimbi garnitura de chiuloasa iti trebuiesc cunostinte,scule,si multa rabdare,nu o poti face cum schimbi o bujie omule.
2.Ce a incercuit se vede ori capacu de la supape ori capacul de la distributie


Daca iti curge pe unde ai incercuit pe verticala la imbinare din pozele 2 3 nu din prima unde ai incercuit tot este garnitura de la capacul ce acopera lantul de distributie si se cumpara tot Setul de garnituri - carcasa distributie iar ca pret undeva la 180 ron

Dar cel mai bine daca nu ai mai desfacut si montant garnituri iti recomand sa mergi la un service sa nu ai suprinza sa iti curga si mai rau,daca nu vrei sa mergi si vrei sa o faci tu pune o poza la motorul tau sa vedem exact unde curge pe motor

the_rifle chiar a specificat la un moment dat ca nu garnitura de chiuloasa si garnitura de la capacul de chiuloasa Nu ii nimic se mai incurca lumea.

Mersi pentru raspuns, am vazut pe autokarma set si chiar ma gandeam sa il cumpar si gata sa stiu una si buna.

Totusi pana nu desfac sa vad care ii treaba nu pot sti care este adevarata problema.

Dupa ce o rezolv voi posta care a fost buba, nu care restul care tipa disperati dupa ajutor si dupa ce rezolva uita ca plangeau pe topicuri pana nu se lovesc de alta problema.
dutzurel is offline   Reply With Quote
Old 23-07-12, 01:52   #11
djrooney

Stage 5
 
djrooney's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 605
Default Re: Probleme motor m43b16

Succes si sport la munca te asteptam cu vesti,sti cum e ai grija de ea sa aiba si ea grija de tine
djrooney is offline   Reply With Quote
Old 23-07-12, 01:56   #12
dutzurel

Stage 4
 
dutzurel's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 261
Default Re: Probleme motor m43b16

Quote:
Originally Posted by djrooney View Post
Succes si sport la munca te asteptam cu vesti,sti cum e ai grija de ea sa aiba si ea grija de tine
Mersi rooney Spor la treaba cu tds-ul ala, ai ceva bataie de cap cu el.
dutzurel is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -