Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 17-07-12, 10:51   #1
djrooney

Stage 5
 
djrooney's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 605
Default probleme alternator e46

salut,de curand am inceput sa aud un zgomot cam ciudat la motor,un zgomot cum ar freca 2 role de fier,si m-am apucat sa vad de unde provine.Sunetul l-am indentificat la alternator si am pus aparatu sa masor incarca cu 13.5 asta acum 1 saptamana,iar aseara am pus iara aparatu de masurat dupa ce am facut un drum mai lung cu masina si ce sa vad incarca cu 13.2 acum,si problema nu e din cablajul dela alternator la baterie ca imi incarca la fel si in spate direct la alternator si la baterie.Ce e de facut,ca din ce imi dau seama 1 ar face zgomot rulmetul de la alternator si 2.Dc nu mai incarca normal ca din ce am mai citit pe net ar fi regulatorul de tensiune.
Daca il desfac pot sa scot rulmentul sa il curat sa il schimb ? sau ce pot sa ii fac sa mai incarce normal.Multumesc
__________________
Auto Mil Comercializeaza : Echipamente de diagnoza(testere,interfete diagnoza,programatoare,modificare km etc.)
Piese auto OEM si Aftermarket, Uleiuri,Acumulatori,Accesorii de iluminat,Leduri

Efectuam

Diagnoza auto,Reparatii electrice,Stergere Crash Airbag,Modificare KM,Rescriere Imobilizator,Radio/cd decoder
0722263565/0766915498

BMW 318i e46 Facelift
Mercedes C180
Ex:E46 318i 2000 NFL
djrooney is offline   Reply With Quote
Old 18-07-12, 07:31   #2
neamtumarian

Stage 3
 
neamtumarian's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 90
Default Re: probleme alternator e46

asa am patit si eu,la mine odata baga 14,1v pe urma scadea la 11v am schimbat alternatorul si acum e ok,sar putea sa fie de la carbuni.
neamtumarian is offline   Reply With Quote
Old 18-07-12, 23:07   #3
djrooney

Stage 5
 
djrooney's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 605
Default Re: probleme alternator e46

o sa il dau zilele astea jos sa vad ce zice eventual sa ii mai curat si contactele sa nu fi oxidat sa il desfac bucati,sper sa nu il stric de tot,eventual o sa fac si poze cu el cand il desfac si cu el desfacut sa stie si altii
djrooney is offline   Reply With Quote
Old 22-11-12, 16:48   #4
mihai_farcas

Stock
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 6
Default Re: probleme alternator e46

Quote:
Originally Posted by djrooney View Post
o sa il dau zilele astea jos sa vad ce zice eventual sa ii mai curat si contactele sa nu fi oxidat sa il desfac bucati,sper sa nu il stric de tot,eventual o sa fac si poze cu el cand il desfac si cu el desfacut sa stie si altii
salut. in final ce ai facut? si la mine a facut un zgomot foarte ciudat, ca si cum s-ar freca doua fiere intre ele. am fost la un mecanic, si a schimbat pompa de apa, pentru ca avea o parte rupta. sincer sper sa nu mai apara zgomotul, daca mai apare mai ramane alternatorul, pentru ca am verificat cele doua role si sunt ok. te rog sa imi scrii concret ce ai desfacut, cum ai remediat si cat te-au costat rulmentii. mersi
mihai_farcas is offline   Reply With Quote
Old 22-11-12, 21:56   #5
djrooney

Stage 5
 
djrooney's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 605
Default Re: probleme alternator e46

momentan i-am dat cu un spray cu vaselina si sa mai ameliorat,nu am apucat sa il desfac dar daca se inrautateste o sa il desfac si o sa fac niste poze
djrooney is offline   Reply With Quote
Old 23-11-12, 14:27   #6
mihai_farcas

Stock
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 6
Default Re: probleme alternator e46

salutare, in cazul meu a fost electromotorul. acum sunt cu ea la service, din cate am inteles trebuie pusa vaselina prin el, pentru ca nu revine la locul lui si ramane cuplat, si de acolo zgomotul de metal pe metal.
mihai_farcas is offline   Reply With Quote
Old 23-11-12, 18:53   #7
djrooney

Stage 5
 
djrooney's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 605
Default Re: probleme alternator e46

a pai tie iti ramanea bendixul de la electromotor cuplat cu volantul nu il arunca dar ala e un zgomot total diferit fata de cum se aude un rulment.La rulment incepe si se aude de zici ca ai masinuta electrica
djrooney is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -