Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 09-07-12, 16:50   #1
xshadyblood

Stage 5
 
xshadyblood's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 444
Default Intrebare sonda lamda

Salut, numai ce am schimbat motorul, iar pe motorul cel nou (2.0 Vanos) am calculator de ziemenz si sonda lamda este tot ziemenz si vreau sa o leg la mufa de pe masina care era bosch. Si vreau sa stiu ce numar de pini corespunde fiecarei culori. Daca ma poate ajuta cineva cu informatii cum sa o leg.
xshadyblood is offline   Reply With Quote
Old 09-07-12, 22:25   #2
florineluspr

Stage 5
 
florineluspr's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,198
Member of:
[Competitor CNCA]
[BMW]
Default Re: Intrebare sonda lamda

nu mai am schema de la siemens....Voiam sa iti scriu dar am de la Bosch.Tre sa masori o instalatie de siemens care este masa care este + si - pentru incalzire si care este cel de trimite informatie pe el.Nu le mai stiu exact...
florineluspr is offline   Reply With Quote
Old 09-07-12, 22:42   #3
xshadyblood

Stage 5
 
xshadyblood's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 444
Default Re: Intrebare sonda lamda

Quote:
Originally Posted by florineluspr View Post
nu mai am schema de la siemens....Voiam sa iti scriu dar am de la Bosch.Tre sa masori o instalatie de siemens care este masa care este + si - pentru incalzire si care este cel de trimite informatie pe el.Nu le mai stiu exact...
Sonda lamda e ziemenz iar mufa de pe masina e bosch, dar mufa de la sonda a fost taiata si nu stiu care fire de pe sonda sa le leg pe pinii de la mufa bosch. Intelegi ce vreau sa zic?
xshadyblood is offline   Reply With Quote
Old 09-07-12, 22:56   #4
florineluspr

Stage 5
 
florineluspr's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,198
Member of:
[Competitor CNCA]
[BMW]
Default Re: Intrebare sonda lamda

Pfff problema e ca nu am au acasa nici o masina cu instalatie siemens...Nu reusesc sa imi aduc aminte care sunt firele de incalzire pentru sonda siemens.
Oricum instalatia bosch are urmatoarele culori:
-galben care se leaga cu negru de la sonda lambda bosch si inseamna masa sonda/instalatie
-negru de la instalatie care se leaga cu gri de la sonda bosch si este firul prin care semnalul ajunge la ECU
-verde de pe instalatie este fir de incalzire sonda si nu conteaza cu care il legi de la sonda din cele 2 de incalzire
-maro de pe instalatie iarasi este fir de incalzire pentru sonda care la fel nu conteaza cu ce fir il legi de la sonda.
Initial verde si maro se lega cu alb si alb de la sonda, dar la tine la sonda siemens parca ai fire rosu alb galben negru, si din ce imi aduc eu aminte galben si negru erau de incalzire dar chiar nu mai stiu exact....
Oricum cele spuse mai sus la instalatia bosch sunt spuse corect.Cauta si tu pe net o schema la o sonda lambda siemens si afli exact ce face fiecare culoare...
florineluspr is offline   Reply With Quote
Old 09-07-12, 23:23   #5
xshadyblood

Stage 5
 
xshadyblood's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 444
Default Re: Intrebare sonda lamda

Quote:
Originally Posted by florineluspr View Post
Pfff problema e ca nu am au acasa nici o masina cu instalatie siemens...Nu reusesc sa imi aduc aminte care sunt firele de incalzire pentru sonda siemens.
Oricum instalatia bosch are urmatoarele culori:
-galben care se leaga cu negru de la sonda lambda bosch si inseamna masa sonda/instalatie
-negru de la instalatie care se leaga cu gri de la sonda bosch si este firul prin care semnalul ajunge la ECU
-verde de pe instalatie este fir de incalzire sonda si nu conteaza cu care il legi de la sonda din cele 2 de incalzire
-maro de pe instalatie iarasi este fir de incalzire pentru sonda care la fel nu conteaza cu ce fir il legi de la sonda.
Initial verde si maro se lega cu alb si alb de la sonda, dar la tine la sonda siemens parca ai fire rosu alb galben negru, si din ce imi aduc eu aminte galben si negru erau de incalzire dar chiar nu mai stiu exact....
Oricum cele spuse mai sus la instalatia bosch sunt spuse corect.Cauta si tu pe net o schema la o sonda lambda siemens si afli exact ce face fiecare culoare...
nu mai stiu exact cum sunt culorile pe sonda, chiar am sa ma uit si o sa incerc sa vad ce gasesc si pe net. Mersi frumos pentru informatii
xshadyblood is offline   Reply With Quote
Old 11-07-12, 10:05   #6
stefy_boss

Stage 4
 
stefy_boss's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 191
Default Re: Intrebare sonda lamda

nu merge sonda lambda de la siemens la bosch...poti sa o legi tu cum vrei...aia de siemens merge pe o tensiune de 5v iar cea de bosch merge pe 1v.....cea de la vanos este sonda tip TITANIA (fire rosu,galben,negru si alb parca) iar pe bosch este de tip ZIRCONIA(fire 2 albe,1gri si 1 negru)...nu mai incerca ca incerci degeaba iti garantez......pe motorul cu vanos trebuie titania....costa in jur de 520-600 de lei pe firma buna..
pt legaturi...la siemens
galben-semnal
negru -masa
rosu si alb -preincalzire sonda
pt bosch
negru-semnal
gri-masa
albele-preincalzire sonda
.....daca sonda pe care vrei sa o pui are firele negru,galben,rosu si alb e ok daca nu nu o pune ca nu faci nimic...bafta
__________________

Last edited by stefy_boss; 11-07-12 at 10:14.
stefy_boss is offline   Reply With Quote
Old 11-07-12, 11:09   #7
316i

Stage 5
 
316i's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,856
Default Re: Intrebare sonda lamda

Quote:
Originally Posted by stefy_boss View Post
nu merge sonda lambda de la siemens la bosch...poti sa o legi tu cum vrei...aia de siemens merge pe o tensiune de 5v iar cea de bosch merge pe 1v.....cea de la vanos este sonda tip TITANIA (fire rosu,galben,negru si alb parca) iar pe bosch este de tip ZIRCONIA(fire 2 albe,1gri si 1 negru)...nu mai incerca ca incerci degeaba iti garantez......pe motorul cu vanos trebuie titania....costa in jur de 520-600 de lei pe firma buna..
pt legaturi...la siemens
galben-semnal
negru -masa
rosu si alb -preincalzire sonda
pt bosch
negru-semnal
gri-masa
albele-preincalzire sonda
.....daca sonda pe care vrei sa o pui are firele negru,galben,rosu si alb e ok daca nu nu o pune ca nu faci nimic...bafta
Si atunci de ce sonda lambda are acelasi cod din '89 pana in '95 daca-s de 16 feluri si pe instalatie siemens(deci cu vanos) trebuie NEAPARAT sonda siemens?
Sunt multi producatori de sonde...
__________________
BMW E30 318iS 08/90 Powered by 08/94 E36 M42,Sterling Silber Metallic,Full Electric(4xEFH+ESD),OBC II + E36 OBC V,A/C,Electric/Beheizt Recaro sitze,Blau H&R + Koni Adjustable,Webasto Standheizung,Winter Paket,BBS RS 8Jx17 + BBS RS047 + BBS RS001,M-Tehnic II Paket,Tempomat, 1bar boost by Haltech + BMW E30 325i M20 Baur NA + BMW E30 325i M50 Coupe NA
Harti personalizate, orice dimensiune, orice continut, actualizate la zi ---->http://www.edituraeverest.ro<----
316i is offline   Reply With Quote
Old 11-07-12, 12:15   #8
stefy_boss

Stage 4
 
stefy_boss's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 191
Default Re: Intrebare sonda lamda

Quote:
Originally Posted by 316i View Post
Si atunci de ce sonda lambda are acelasi cod din '89 pana in '95 daca-s de 16 feluri si pe instalatie siemens(deci cu vanos) trebuie NEAPARAT sonda siemens?
Sunt multi producatori de sonde...
nu trebuie siemens neaparat dar la vanos 1 adica m50 instalatie siemens trebuie sa sibe tensiunea de lucru la 5v.....de accea difera culoorile firelor....daca ai observat ca majoritatea sunt negru,gri si 2 albe(la alea merg si sonde universale)....de la vanos 1(instalatie siemens) la nonvanos(instalatie bosch) nu merg nici mufele(chiar daca seamana,daca te uiti atent la ele ia sa vezi ca nu poti sa le mufezi una cu alta)...pt motoarele cu vanos 1 era un ngk pe la 550 de lei si hella sau siemens intre 700-900 de lei.....lungimea firelor era intre 270-290mm........daca nu crezi ce spun documenteaza-te.......sau incearca sa pui o sonda de la vanos 1 la nonvanos sa vezi daca merge///...bafta
stefy_boss is offline   Reply With Quote
Old 11-07-12, 21:51   #9
florineluspr

Stage 5
 
florineluspr's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,198
Member of:
[Competitor CNCA]
[BMW]
Default Re: Intrebare sonda lamda

Quote:
Originally Posted by stefy_boss View Post
nu merge sonda lambda de la siemens la bosch...poti sa o legi tu cum vrei...aia de siemens merge pe o tensiune de 5v iar cea de bosch merge pe 1v.....cea de la vanos este sonda tip TITANIA (fire rosu,galben,negru si alb parca) iar pe bosch este de tip ZIRCONIA(fire 2 albe,1gri si 1 negru)...nu mai incerca ca incerci degeaba iti garantez......pe motorul cu vanos trebuie titania....costa in jur de 520-600 de lei pe firma buna..
pt legaturi...la siemens
galben-semnal
negru -masa
rosu si alb -preincalzire sonda
pt bosch
negru-semnal
gri-masa
albele-preincalzire sonda
.....daca sonda pe care vrei sa o pui are firele negru,galben,rosu si alb e ok daca nu nu o pune ca nu faci nimic...bafta
Tu ai dreptate la ceea ce ai spus, numai ca ai incurcat firele la sonda de non vanos gri cu negru, gri e semnal si negru masa.
Omu a zis ca monteaza sonda siemens pe instalatia de bosch, deci presupun ca are si ecu de siemens.El nu stia ce reprezinta fiecare fir din alea 4 ale instalatiei motorului!Ai inteles si tu gresit.
Dar la faza cu sonda siemens si bosch ai dreptate cea tip zicronia e ala cu fire alb alb negru gri de pe non vanos si alea universale iar aia cu fire rosu galben alb negru am vazut-o montata numai pe M50S2 si M52S3
florineluspr is offline   Reply With Quote
Old 11-07-12, 22:04   #10
xshadyblood

Stage 5
 
xshadyblood's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 444
Default Re: Intrebare sonda lamda

Quote:
Originally Posted by florineluspr View Post
Tu ai dreptate la ceea ce ai spus, numai ca ai incurcat firele la sonda de non vanos gri cu negru, gri e semnal si negru masa.
Omu a zis ca monteaza sonda siemens pe instalatia de bosch, deci presupun ca are si ecu de siemens.El nu stia ce reprezinta fiecare fir din alea 4 ale instalatiei motorului!Ai inteles si tu gresit.
Dar la faza cu sonda siemens si bosch ai dreptate cea tip zicronia e ala cu fire alb alb negru gri de pe non vanos si alea universale iar aia cu fire rosu galben alb negru am vazut-o montata numai pe M50S2 si M52S3
Intr-adevar ECU este tot siemens, iar motorul este m50 vanos 206s2
xshadyblood is offline   Reply With Quote
Old 12-07-12, 00:35   #11
stefy_boss

Stage 4
 
stefy_boss's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 191
Default Re: Intrebare sonda lamda

Quote:
Originally Posted by xshadyblood View Post
Intr-adevar ECU este tot siemens, iar motorul este m50 vanos 206s2
uite si poza...Click image for larger version

Name:	sensor_cutaway.jpg
Views:	367
Size:	31.8 KB
ID:	2493447
este pt instalatie bosch,sonda bosch....negru-semnal...
Click image for larger version

Name:	titania_cutaway.jpg
Views:	278
Size:	14.6 KB
ID:	2493448
asta este pt vanos...siemens
sper ca nu ai pastrat inhstalatia electrica de la non vanos...normal trebuia sa mearga cu instalatie vanosului fara sa faci nici o modificare////tu de ce mai ai mufa de non vanos pe masina?

Last edited by stefy_boss; 12-07-12 at 00:40.
stefy_boss is offline   Reply With Quote
Old 14-07-12, 22:25   #12
gabytzu_locdog

Stage 2
 
gabytzu_locdog's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 38
Default Re: Intrebare sonda lamda

Quote:
Originally Posted by stefy_boss View Post
uite si poza...Attachment 2493447
este pt instalatie bosch,sonda bosch....negru-semnal...
Attachment 2493448
asta este pt vanos...siemens
sper ca nu ai pastrat inhstalatia electrica de la non vanos...normal trebuia sa mearga cu instalatie vanosului fara sa faci nici o modificare////tu de ce mai ai mufa de non vanos pe masina?
masina a avut motor de 2.5 vanos si era bosch, acum sa trecut la unu de 2.0 vanos dar este siemens problema e in felul urmator sa cumparat motorul dar la sonda lambda lipseste mufa si in loc de ei vreau sa montez mufa cea veche de la bosch dar acolo e problema
gabytzu_locdog is offline   Reply With Quote
Old 15-07-12, 01:35   #13
florineluspr

Stage 5
 
florineluspr's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,198
Member of:
[Competitor CNCA]
[BMW]
Default Re: Intrebare sonda lamda

Poi spune-ti fratilor ce vreti sa faceti!Adica ai si instalatia de siemens dar nu ai mufa la sonda lambda...Poti pune mufa de bosch dar tre sa pui si la sonda tot mufa de sonda bosch, deci faci 2 carcali!Mai bine legi sonda fara mufa frumos!Nu stiu exact firele de la instalatia siemens, dar verifica si tu pe o masina ce fire vin in mufa si ce pleaca la sonda...aia e tot!
florineluspr is offline   Reply With Quote
Old 15-07-12, 09:20   #14
stefy_boss

Stage 4
 
stefy_boss's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 191
Default Re: Intrebare sonda lamda

hai sa iti mai spun ceva.....mufa de bosch nu merge cu mufa sondei lambda de siemens......incearca sa le cuplezi una cu alta sa vezi ca nu merg...daca nu faci rost de mufa mai bine leaga-le pe direct...sau cum a spus colegul pune mufe de bosch la amandoua...bafta
stefy_boss is offline   Reply With Quote
Old 18-07-12, 19:49   #15
gabytzu_locdog

Stage 2
 
gabytzu_locdog's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 38
Default Re: Intrebare sonda lamda

Quote:
Originally Posted by stefy_boss View Post
hai sa iti mai spun ceva.....mufa de bosch nu merge cu mufa sondei lambda de siemens......incearca sa le cuplezi una cu alta sa vezi ca nu merg...daca nu faci rost de mufa mai bine leaga-le pe direct...sau cum a spus colegul pune mufe de bosch la amandoua...bafta
mai am o intrebare tot despre sonda dar despre bosch daca merge de pe un 316 pe un 320 daca e vreo diferenta intre ele? multumesc
gabytzu_locdog is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -