Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 28-06-12, 20:07   #1
mike_4tuning

Stage 5
 
mike_4tuning's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 439
Default Vascocuplaj e36

Cum majoritatea ne-am lovit de nefunctionarea vascocuplajului in parametri si supraincalzirea motorului am deschis acest topic despre cum putem modifica aceasta componenta ca sa isi faca treaba cum trebuie.Intrebari???
-Daca il blocam (sudam....etc) sa mearga in functie de cum turam motoru ca la renumita dacie....Ce se poate intampla?
-Se poate face vre-o modificare ca sa functioneze in continuare?
Va astept cu pareri/ sugestii.
__________________
most beautiful sound is more RPM:X:X
mike_4tuning is offline   Reply With Quote
Old 28-06-12, 22:00   #2
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Vascocuplaj e36

Eu il am blocat de cand am cumparat-o acum 3 ani si ceva. Consum putin marit iarna, in rest nu am observat niciun inconvenient inafara unor trepidatii la renalti. Si apa nu mi-a trecut niciodata de jumatate. Si ce-i drept, iarna stai ceva pana iti baga caldura...
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 29-06-12, 04:41   #3
mike_4tuning

Stage 5
 
mike_4tuning's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 439
Default Re: Vascocuplaj e36

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
Eu il am blocat de cand am cumparat-o acum 3 ani si ceva. Consum putin marit iarna, in rest nu am observat niciun inconvenient inafara unor trepidatii la renalti. Si apa nu mi-a trecut niciodata de jumatate. Si ce-i drept, iarna stai ceva pana iti baga caldura...
Cum l-ai blocat? Prin ce metoda. Multumesc mult
mike_4tuning is offline   Reply With Quote
Old 29-06-12, 09:09   #4
Roby_m

Stage 5
 
Roby_m's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 927
Default Re: Vascocuplaj e36

E o prostie sa-l blochezi! El e gandit sa raceasca cand este nevoie, nu tot timpul, desi el se invarteste continuu, nu o face cu viteza mare atunci cand nu e necesar.

Daca nu-ti place, schimba sistemul si pune-ti ventilator electric (fan delete mod).

Iar daca cumva te intereseaza, am un vasc bun la 90lei.
Roby_m is offline   Reply With Quote
Old 29-06-12, 14:54   #5
mike_4tuning

Stage 5
 
mike_4tuning's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 439
Default Re: Vascocuplaj e36

Quote:
Originally Posted by Roby_m View Post
E o prostie sa-l blochezi! El e gandit sa raceasca cand este nevoie, nu tot timpul, desi el se invarteste continuu, nu o face cu viteza mare atunci cand nu e necesar.

Daca nu-ti place, schimba sistemul si pune-ti ventilator electric (fan delete mod).

Iar daca cumva te intereseaza, am un vasc bun la 90lei.
Argumenteaza dc este o prostie. Multumesc mult
mike_4tuning is offline   Reply With Quote
Old 29-06-12, 15:49   #6
Roby_m

Stage 5
 
Roby_m's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 927
Default Re: Vascocuplaj e36

Am argumentat.
Roby_m is offline   Reply With Quote
Old 29-06-12, 17:58   #7
mike_4tuning

Stage 5
 
mike_4tuning's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 439
Default Re: Vascocuplaj e36

Quote:
Originally Posted by Roby_m View Post
Am argumentat.
Ma refeream la faptul ca daca ar merge incontinuu( cu elicea blocata) ce ar pati? ce s-ar uza?
mike_4tuning is offline   Reply With Quote
Old 29-06-12, 18:48   #8
Roby_m

Stage 5
 
Roby_m's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 927
Default Re: Vascocuplaj e36

Quote:
Originally Posted by mike_4tuning View Post
Ma refeream la faptul ca daca ar merge incontinuu( cu elicea blocata) ce ar pati? ce s-ar uza?
Ti-am zis mai sus, daca vascul ar merge continuu cu viteza maxima, vei merge mai mult timp cu motorul cu temperatura sub cea necesara functionarii optime. O stupizenie. Nu-i dacie, si nici la alea nu era ceva bun.

Repara sau schimba, cum am zis mai sus.
Roby_m is offline   Reply With Quote
Old 29-06-12, 19:01   #9
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Vascocuplaj e36

Uzezi pompa de apa, si s ar putea sa te trezesti cu palete din vascocuplaj in capota, e foarte retardat sa mergi cu el pe direct, mai pierzi si din puterea motorului
__________________

BMW Motorsport

Tractiunea spate e la fel de periculoasa pe cat de prost, ingamfat si dornic de afirmare este soferul...
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 30-06-12, 11:00   #10
OdorogLGV

Stage 5
 
OdorogLGV's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 587
Default Re: Vascocuplaj e36

Quote:
Originally Posted by sprinter View Post
Uzezi pompa de apa, si s ar putea sa te trezesti cu palete din vascocuplaj in capota, e foarte retardat sa mergi cu el pe direct, mai pierzi si din puterea motorului
corect!asculta sfatul tuturor si schimba-l!la un moment dat m-am gandit si eu la aceeasi treaba.dar am primit din partea tuturor acest raspuns!chiar de la un mecanic de la reprezentanta bmw!am luat unul sh,si de un an nu mai exista problema!chiar merita asa o tiganie pt 100lei,cat se vinde unul?eu nu cred!bafta
OdorogLGV is offline   Reply With Quote
Old 30-06-12, 17:29   #11
mike_4tuning

Stage 5
 
mike_4tuning's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 439
Default Re: Vascocuplaj e36

Va multumesc pt interesul acordat acestu topic si ma bucur ca sectiunea bmw este mult mai unita... Apreciez mult.
As mai avea o problema.... de unde sa achizitionez garnituri de vas de expansiune?
mike_4tuning is offline   Reply With Quote
Old 01-07-12, 02:52   #12
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Vascocuplaj e36

Quote:
Originally Posted by mike_4tuning View Post
Cum l-ai blocat? Prin ce metoda. Multumesc mult
Nu l-am blocat eu...asa am cumparat masina din pacate.
@Sprinter Ce presupune schimbarea vasc-ului... E complicat? E treaba de service sau de fata blocului cu un bax de bere? De multa vreme ma gandesc sa-l inlocuiesc insa au fost alte prioritati, precum benzina)
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 01-07-12, 14:36   #13
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Vascocuplaj e36

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
Nu l-am blocat eu...asa am cumparat masina din pacate.
@Sprinter Ce presupune schimbarea vasc-ului... E complicat? E treaba de service sau de fata blocului cu un bax de bere? De multa vreme ma gandesc sa-l inlocuiesc insa au fost alte prioritati, precum benzina)
E treaba de 5 minute in fata blocului, ai nevoie de un ciocan si o cheie de 32, trebuie sa ai in vedere ca filetul vascului e pe invers (dreapta desface stanga strange) pui cheia pe vasc si il iei la ciocane ca nu o sa ai unealta cu care sa blochezi pompa de apa. Daca nu a mai fost desfacut de mult mult timp o sa te chinui putin sa ii dai socuri sa se desfaca
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 02-06-15, 20:58   #14
Petru88

Stock
 
Join Date: May 2015
Posts: 8
Default Re: Vascocuplaj e36

As dori sa stiu daca de vina a fost vascocuplajul...deodata prin oras mergand bara la bara observ ca apa din motor depaseste temperatura normala...trag pe dreapta,pun avariile,ridic capota si...dau sa desfac capacul la vasul de expansiune...ca sa vezi...o presiune incredibila acolo imi fierbea apa...desfac usor capacul las presiunea sa iasa si sun mecanicul...imi spune ca mi s-a dus vasco...pun pe direct ma tine vreo cateva zile apoi aceeasi problema...fierbe motorul...cumpar vasc nou si in seara asta l-am montat...yin sa mentionez ca dimineata sau seara cand e racoare daca merg nu am probleme nunimi creste apa...cum merg pe caldura cum imi creste apa...ce sa fie?vad baieti care spun ca merg de 2-3 ani fara vasc si nu au avut probleme...tind sa cred ca am facut o investitie neinspirata in schimbarea vascului si...ce sa fie? Ca nu mai stiu ce sa cred majoritatea imi spun ca e garnitura de chiuloasa...dar de ce seara cand merg nu imi depaseste 90 de grade de ce?putin ajuyor va rog sunt innebunit
Petru88 is offline   Reply With Quote
Old 02-06-15, 21:00   #15
Petru88

Stock
 
Join Date: May 2015
Posts: 8
Default Re: Vascocuplaj e36

Am uitat scuze...e un E36 320 i 24 valve...
Petru88 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -