Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 04-06-12, 15:47   #1
gaby0606

Stage 3
 
gaby0606's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 129
Default Probleme turometru E36

Salutare,

Am ceva probleme la turometru, in sensul ca a inceput sa "agate" nu mai merge lin si uniform acul de la turometru. Ramane si blocat uneori apoi revine, iar se agata....
Ce poate sa fie? Ma gandesc la un contact imperfect sau oxidat. Trebuie sa dau ceasul jos sa vad, sper sa nu fie altceva.
Are cum sa fie senzorul de turatie?
gaby0606 is offline   Reply With Quote
Old 04-06-12, 17:33   #2
JustinCase

Stage 5
 
JustinCase's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 726
Member of:
[BMW]
Default Re: Probleme turometru E36

din cate stiu eu E36 nu are un senzor dedicat pentru turatie semnalul in ceasuri venind direct de la ECU.
Eu as merge pe varianta ta de a desface si verifica ceasurile. Daca sunt defecte atunci sunt ieftine de inlocuit, problema este ca mai trebuie sa platesti apoi si reprogramarea kilometrajului daca vrei sa pastrezi corect distanta parcursa pana acum.
PS: inainte sa inchizi ceasurile la loc ai grija sa scoti cu grija toate scamele de pe interiorul "sticlei" pentru ca altfel se vor vedea foarte enervant. la fel ai grija la amprente.

poate te ajuta tutorialul acesta daca nu ai mai demontat niciodata ceasurile:
http://www.unitedbimmer.com/forums/b...rings-e36.html
__________________
"Understeer is when you hit the wall with the front of the car and oversteer is when you hit the wall with the rear of the car. Horsepower is how fast you hit the wall, torque is how far you take the wall with you."
JustinCase is offline   Reply With Quote
Old 05-06-12, 10:25   #3
gaby0606

Stage 3
 
gaby0606's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 129
Default Re: Probleme turometru E36

Multumesc Justin, sper sa fie un contact imperfect si sa nu fie de la ECU. Cat despre scame, amprente sunt trecut prin asa ceva cand mi-am pus inelele cromate, am patit-o cu o gaza
gaby0606 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -