Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 24-05-12, 20:21   #1
Adryanoo08

Stage 1
 
Adryanoo08's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 18
Arrow Problema ABS !

Salut, am o nelamurire... Am vazut ca in panoul de sigurante sunt doua sigurante,cred, pe care scrie ABS...
Dar, niciodata nu am simtit acea vibratie in peda...indiferent de franare....
Cateodata se simte, ceva de genul unui ABS dar, in acelasi timp se aude si un sunet, aproximativ ca a unei corzi(un bazait)....
Iar de curand...in urma unei frane bruste am sesizat ca doar rotile de spate au "inghetat"...
Ce ar putea fi ?

Multumesc !
Adryanoo08 is offline   Reply With Quote
Old 25-05-12, 12:39   #2
mike_4tuning

Stage 5
 
mike_4tuning's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 439
Default Re: Problema ABS !

Quote:
Originally Posted by Adryanoo08 View Post
Salut, am o nelamurire... Am vazut ca in panoul de sigurante sunt doua sigurante,cred, pe care scrie ABS...
Dar, niciodata nu am simtit acea vibratie in peda...indiferent de franare....
Cateodata se simte, ceva de genul unui ABS dar, in acelasi timp se aude si un sunet, aproximativ ca a unei corzi(un bazait)....
Iar de curand...in urma unei frane bruste am sesizat ca doar rotile de spate au "inghetat"...
Ce ar putea fi ?

Multumesc !
Verifica becul din bord sar putea sa fie inexistent. verifica cu un aparat de masura fiecare senzor in parte.
mike_4tuning is offline   Reply With Quote
Old 31-05-12, 18:52   #3
djrooney

Stage 5
 
djrooney's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 605
Default Re: Problema ABS !

se mai intampla la e36 daca nu ti-a mers absul de cand ai luat masina sa faca o punte cu o rezistenta si sa iti detecteze calculatorul ca merge absul si sa nu se mai aprinda becu si asta am intalnito la baieti care vand masini ca o fac si pentru becul de airbag......sau poate cum zice mike sa nu ai becul.Oricum schimba siguranta si vezi daca iti merge absul pune o frana brusca sau daca se mai arde siguranta
__________________
Auto Mil Comercializeaza : Echipamente de diagnoza(testere,interfete diagnoza,programatoare,modificare km etc.)
Piese auto OEM si Aftermarket, Uleiuri,Acumulatori,Accesorii de iluminat,Leduri

Efectuam

Diagnoza auto,Reparatii electrice,Stergere Crash Airbag,Modificare KM,Rescriere Imobilizator,Radio/cd decoder
0722263565/0766915498

BMW 318i e46 Facelift
Mercedes C180
Ex:E46 318i 2000 NFL
djrooney is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -