Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 21-05-12, 23:22   #1
Ghostyz0r

Stage 5
 
Ghostyz0r's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 397
Default Aburire far

Buna seara tuturor.
Dupa o vreme in care nu am avut nici o problema cu masinuta,astazi am dat peste una...careia nu-i dau de cap..
Am plecat la un drum lung,iar pe la jumatatea drumului a inceput o ploaie TORENTIALA...cand am oprit la o benzinarie am observat ca farul drept incepuse sa se abureasca.....Acuma de 3 zile e aburit..fie ca ploua sau nu..
Masina in cauza este un e46 318i NFL
Click image for larger version

Name:	IMG_0071.JPG
Views:	125
Size:	519.8 KB
ID:	2440350

Ce trebuie sa fac?...(am primit diferite sfaturi ,d-aia va cer parerea..)
Va multumesc anticipat

Si un proiector,dar cu el am rezolvat prin scoaterea becului,uscare si de atuncea n-a mai facut nici un "gest"
Click image for larger version

Name:	IMG_0208.JPG
Views:	107
Size:	642.6 KB
ID:	2440351
__________________
Încă de când am fost copii, mereu am știut că oamenii pot fi cumpăraţi.Întrebarea era cine îi cumpăra şi pentru cât.

Last edited by Ghostyz0r; 21-05-12 at 23:27.
Ghostyz0r is offline   Reply With Quote
Old 22-05-12, 12:15   #2
gaby0606

Stage 3
 
gaby0606's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 129
Default Re: Aburire far

Quote:
Originally Posted by Ghostyz0r View Post
Buna seara tuturor.
Dupa o vreme in care nu am avut nici o problema cu masinuta,astazi am dat peste una...careia nu-i dau de cap..
Am plecat la un drum lung,iar pe la jumatatea drumului a inceput o ploaie TORENTIALA...cand am oprit la o benzinarie am observat ca farul drept incepuse sa se abureasca.....Acuma de 3 zile e aburit..fie ca ploua sau nu..
Masina in cauza este un e46 318i NFL
Attachment 2440350

Ce trebuie sa fac?...(am primit diferite sfaturi ,d-aia va cer parerea..)
Va multumesc anticipat

Si un proiector,dar cu el am rezolvat prin scoaterea becului,uscare si de atuncea n-a mai facut nici un "gest"
Attachment 2440351
Salut,

Am/avut si eu aceasi problema la E36 meu, asta pt ca am desfacut farul cand am pus CCFL-ul. De vina la mine este o garnitura/cheder de etansare, s-a rezolvat cu silicon sanitar Bizon transparent.
gaby0606 is offline   Reply With Quote
Old 31-05-12, 18:57   #3
djrooney

Stage 5
 
djrooney's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 605
Default Re: Aburire far

Probleme des intalnite la multe masini si in general apar daca a fost farul desfacut,eu la e46 am un proiector care e aburit si sa ars si becul din cauza asta,si problema se rezolva sa scoti farul/proiectorul si sa cumperi un tub de silicon sa il sigilezi bine la cheder ca pe acolo iti intra apa si face condens,iar din ce vad modelul asta a venit fara angel le ai montate deci cu siguranta ai avut farul desfacut si sa dus garnitura
__________________
Auto Mil Comercializeaza : Echipamente de diagnoza(testere,interfete diagnoza,programatoare,modificare km etc.)
Piese auto OEM si Aftermarket, Uleiuri,Acumulatori,Accesorii de iluminat,Leduri

Efectuam

Diagnoza auto,Reparatii electrice,Stergere Crash Airbag,Modificare KM,Rescriere Imobilizator,Radio/cd decoder
0722263565/0766915498

BMW 318i e46 Facelift
Mercedes C180
Ex:E46 318i 2000 NFL
djrooney is offline   Reply With Quote
Old 31-05-12, 19:13   #4
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Aburire far

Cauta sa sigilezi bine farul.Apoi sufli cu un feon aer cald prin soclul becului.
Il montezi la loc si nu ar trebui sa mai ai probleme.
cangri is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -