Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 21-05-12, 21:38   #1
bogdanbmww

Stage 4
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 252
Default sunet tacheti si ce mai e ca ma zapacit

se aude park sunt tachetii de la motor dar insa am dat capacu jos si m=am uitat... surpriza nu este nimik grav, totu' normal...doar un surub rupt si o piulitza ce se plimba pe acolo.Acum intreb si yo ar putea sa fie lant?sau altceva?accelerez se aude ff bine motorul, absolut nici o problema, nici o bataie.
a mai avut cineva problema asta?dar nu mereu se intampla..o mai apuca din cand in cand..

ps: un mecanic mi-a zis ca ar putea sa fie tachetii sau lantul dar mai bine sa schimb ulei-u cu filtru...altu imi zice ca ar fii clapeta de acceleratie...

ce ar mai fi in a 2 se accelereaza greu park nu are vlaga deloc dupa incepe si isi revine
bogdanbmww is offline   Reply With Quote
Old 21-05-12, 21:41   #2
bogdanbmww

Stage 4
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 252
Default Re: sunet tacheti si ce mai e ca ma zapacit

motor 1.9 benzina e46
bogdanbmww is offline   Reply With Quote
Old 23-05-12, 06:55   #3
mike_4tuning

Stage 5
 
mike_4tuning's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 439
Default Re: sunet tacheti si ce mai e ca ma zapacit

daca este de la lant ar trebui sa se auda mai accentuat in decelerari( dute cu a 2 pana in 4-5 mii si dupaia ia picioru dp acceleratie si asculta motoru). Ambreiaju este bun?
__________________
most beautiful sound is more RPM:X:X
mike_4tuning is offline   Reply With Quote
Old 23-05-12, 07:31   #4
bogdanbmww

Stage 4
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 252
Default Re: sunet tacheti si ce mai e ca ma zapacit

tocmai ca ambreiaju nu e prea bun...si park as da vina pe el )
bogdanbmww is offline   Reply With Quote
Old 28-05-12, 17:26   #5
djrooney

Stage 5
 
djrooney's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 605
Default Re: sunet tacheti si ce mai e ca ma zapacit

Si eu la e46 am ambreiajul pe moarte insa nu se aude nimic,dar problema cu a 2-a fara vlaga am avut-o cand am luat masina si am mers cu a 3-a la 5000 de ture cateva minute la drum drept si i-am mai dat si cu a 4-a pana in limitare iar acum trage zici ca e alta masina.Asta cu a doua fara vlaga poate sa fie si de la filtru de benzina daca e infundat.
__________________
Auto Mil Comercializeaza : Echipamente de diagnoza(testere,interfete diagnoza,programatoare,modificare km etc.)
Piese auto OEM si Aftermarket, Uleiuri,Acumulatori,Accesorii de iluminat,Leduri

Efectuam

Diagnoza auto,Reparatii electrice,Stergere Crash Airbag,Modificare KM,Rescriere Imobilizator,Radio/cd decoder
0722263565/0766915498

BMW 318i e46 Facelift
Mercedes C180
Ex:E46 318i 2000 NFL
djrooney is offline   Reply With Quote
Old 28-05-12, 18:18   #6
bogdanbmww

Stage 4
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 252
Default Re: sunet tacheti si ce mai e ca ma zapacit

uite asta mii se intampla acum...a 2 fara vlaga e moarta...dupa urca in ture fara probleme...am pus unu sh in lipsa de bani si mii se intampla ce am zis mai sus am aproape 1000 de km cu asta...dar oricum strang acum si pun unu nou! dar ma intreb la volanta cand a pus kit-u asta mi-a zis ca volanta e ok..imi cam trepideaza cand plec de pe loc in treapta 1! ar putea sa fie si bucsele mari ce tine motoru?tachetii sunt cam dusi acum nu mai face deloc...cine stie ce au..
bogdanbmww is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -