Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 14-04-12, 11:24   #1
kobra_bc

Stage 3
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 91
Default montare turometru si consum instant E30

ursul meu are in bord in loc de turometru ceas analogicClick image for larger version

Name:	rsz_dsc09914.jpg
Views:	131
Size:	120.9 KB
ID:	2399594 si am cumparat un bord cu turometru si consum instantClick image for larger version

Name:	82920.jpg
Views:	142
Size:	23.7 KB
ID:	2399597 . am inteles ca turometrul se monteaza direct fara nici o modificare. dar consumul instant cum il pot face sa functioneze? daca tot e sa fac o treaba prefer sa o fac pana la capat nu pe jumatate. motorul este m10b18 L-Jetronic kat
kobra_bc is offline   Reply With Quote
Old 14-04-12, 12:02   #2
vlady_sl

Stage 4
 
vlady_sl's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 281
Member of:
[Fiat]
Default Re: montare turometru si consum instant E30

poate ar fi mai simplu sa muti ceasul de kilometraj in ceasurile cu turometru (presupun ca vrei sa pastrezi kilometrii masinii pe ceas desi nu stiu cine te-ar crede ca un urs din 85-86 are 151.000 km )

sau daca ceasurile tale sunt modelul vechi, fara mufa de cod, fa rost de mufa cu cod pentru M10 si pune-o pe ceasurile noi ca sa iti mearga corect turometrul
am incercuit pe poza atasata care e mufa respectiva; codul de pe ea il poti baga pe realoem.com si iti spune pe ce motoare e bun
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	s7300901.jpg
Views:	177
Size:	67.5 KB
ID:	2399617  

Last edited by vlady_sl; 14-04-12 at 12:07.
vlady_sl is offline   Reply With Quote
Old 14-04-12, 12:41   #3
kobra_bc

Stage 3
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 91
Default Re: montare turometru si consum instant E30

acesta e bordul cumparat, cel din poza de mai sus era luata de pe net https://forum.4tuning.ro/attachment.p...9&d=1307787232

bordul meu este intr-o stare f buna si nu as vrea sa il schimb.masina a fost adusa din germania cu km aia, luata de la o cunostinta de acolo, ma indoiesc ca i-ar fi dat inapoi.oricum nu km sunt importanti, importanta e starea in care se prezinta masina.
dar revenind la problema mea, am auzit variante ca trebuie legat un fir la masa sau tras un fir de la ecu dar nu am gasit nimic concret.turometrul imi functioneaza bine, cu consumul instant nu reusesc sa ii dau de cap.
kobra_bc is offline   Reply With Quote
Old 14-04-12, 19:31   #4
vlady_sl

Stage 4
 
vlady_sl's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 281
Member of:
[Fiat]
Default Re: montare turometru si consum instant E30

Daca ceasurile din prima poza sunt cele reale de pe masina ta e posibil sa nu poti face schimbul intre ele...si spun asta din cauza ca sunt produse de doi producatori, VDO si Motometer, trebuie sa le desfaci pe ambele si sa vezi daca sunt identice in interior.

Daca spui ca te intereseaza starea in care sunt poti face ceva mai simplu, foloseste partea cu plexicul transparent de pe ceasurile tale si partea din spate cu mecanica de pe ceasurile cumparate.
Numai asigura-te ca placa cu pinii lungi care ramane pe partea frontala e si ea identica cu cea care o ai tu, presupun ca o sa vrei sa o pastrezi pe a ta.
vlady_sl is offline   Reply With Quote
Old 22-04-12, 10:58   #5
Mat88

Stage 4
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 203
Default Re: montare turometru si consum instant E30

Sunt absolut idetince... Si eu am facut exact acelasi lucru care l-ai facut tu... Am avut bord cu ceas VDO, am pus un turometru Motometer si totul functioneaza...Mentionez ca eu am motor m40 si am pus turometrul de pe un m10...
Mat88 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-12, 18:42   #6
kobra_bc

Stage 3
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 91
Default Re: montare turometru si consum instant E30

si pana la urma cum pot face sa functioneze si consumul instant?
kobra_bc is offline   Reply With Quote
Old 10-05-12, 13:17   #7
kobra_bc

Stage 3
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 91
Default Re: montare turometru si consum instant E30

chiar nu stie nimeni cum se poate face acest lucru? se trage un fir la mufa albastra in pinul 2 din cate am inteles dar de unde se trage acel fir?
kobra_bc is offline   Reply With Quote
Old 10-05-12, 16:24   #8
bebe no1

Stage 5
 
bebe no1's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,402
Default Re: montare turometru si consum instant E30

tragi un fir la mufa albastra pinul11 si te uiti in torpedo dupa o mufa cu 3 pini daca o gaasesti unul din cele 3 fire trebuie sa fie maro/galben si te legi la el cu acel fir daca nu ai acea mufa te uiti direct la ecu (calculatorul masinii) si tragi un fir de la pinul nr 12 bafta(pe original trebuia sa plece la ceasuri din acea mufa cu 3 pini un fir galben cu alb)
__________________
bebe no1 is offline   Reply With Quote
Old 10-05-12, 18:14   #9
kobra_bc

Stage 3
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 91
Default Re: montare turometru si consum instant E30

multumesc mult, o sa vad daca reusesc.
kobra_bc is offline   Reply With Quote
Old 10-05-12, 19:53   #10
kobra_bc

Stage 3
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 91
Default Re: montare turometru si consum instant E30

Quote:
Originally Posted by bebe no1 View Post
tragi un fir la mufa albastra pinul11 si te uiti in torpedo dupa o mufa cu 3 pini daca o gaasesti unul din cele 3 fire trebuie sa fie maro/galben si te legi la el cu acel fir daca nu ai acea mufa te uiti direct la ecu (calculatorul masinii) si tragi un fir de la pinul nr 12 bafta(pe original trebuia sa plece la ceasuri din acea mufa cu 3 pini un fir galben cu alb)
poti sa imi dai o poza cu acea mufa cu 3 pini din torpedo?eu am una dreptunghiulara dar are 2 pini, banuiesc ca nu despre aia e vorba.e pe lateral in stanga torpedoului
kobra_bc is offline   Reply With Quote
Old 10-05-12, 22:33   #11
bebe no1

Stage 5
 
bebe no1's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,402
Default Re: montare turometru si consum instant E30

e o mufa alba transparenta si din cate imi aduca aminte trebui sa o gaseti in apropierea mufei mari de la ecu pentru ca din acea mufa mare ce intra in ecu pleaca astea trei fire care unul e pentru turometru(cel negru) unul estu un plus parca(verde/rosu) si cel galben este consumul si se aflla la 10 15 cm de mufa mare .
ps am gasit si o foto cu mufa
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	c104jpg.jpg
Views:	75
Size:	56.7 KB
ID:	2427534  
bebe no1 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -