Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 30-03-12, 20:03   #1
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Suspensie reglabila E36 freaca in janta fata.

Dupa cum spuneam, am comandat o suspensie reglabila TA Technix. Dupa ce am montat-o nu am putut pune rotile noi pentru ca frecau, am pus cele de iarna pe 15" si freaca putin si cu ele. Am incercat distantiere de 6mm si tot freaca. Mai mari daca pun, nu mai freaca dar nu am ce inele de centrare sa-i pun si scot roata prea in afara fata de spate. Pun niste poze, in una se vede unde freaca.
Ce pot face?
Maine sun la firma de unde am luat-o sa vad daca nu au trimis ceva gresit. Distantiere mai mari nu i-as pune pentru ca acum abea stau centrate. Se poate face din geometrie? A mai patit cineva?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	N8_4624.jpg
Views:	383
Size:	1.40 MB
ID:	2382327   Click image for larger version

Name:	N8_4625.jpg
Views:	267
Size:	1.78 MB
ID:	2382328   Click image for larger version

Name:	N8_4626.jpg
Views:	266
Size:	1.55 MB
ID:	2382329  

Click image for larger version

Name:	N8_4627.jpg
Views:	256
Size:	1.60 MB
ID:	2382330  
__________________

Last edited by xxdadixx; 30-03-12 at 20:07.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 30-03-12, 20:30   #2
burnout_bmw
BMW Driver

Stage 5
 
burnout_bmw's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 3,069
Member of:
[BMW]
Default Re: Suspensie reglabila E36 freaca in janta fata.

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
Dupa cum spuneam, am comandat o suspensie reglabila TA Technix. Dupa ce am montat-o nu am putut pune rotile noi pentru ca frecau, am pus cele de iarna pe 15" si freaca putin si cu ele. Am incercat distantiere de 6mm si tot freaca. Mai mari daca pun, nu mai freaca dar nu am ce inele de centrare sa-i pun si scot roata prea in afara fata de spate. Pun niste poze, in una se vede unde freaca.
Ce pot face?
Maine sun la firma de unde am luat-o sa vad daca nu au trimis ceva gresit. Distantiere mai mari nu i-as pune pentru ca acum abea stau centrate. Se poate face din geometrie? A mai patit cineva?
Am patit si eu la fel, trebuie jante cu et mai mic, la mine jantele stok pe 15 atingeau (et 47) jante pe 17 cu et 35 la fel atingeau, altele pe 16 cu et 35 nu atingeau, acum am pe 18 cu et 40 si distantiere de 5mm si nu ating.
burnout_bmw is offline   Reply With Quote
Old 30-03-12, 22:16   #3
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Suspensie reglabila E36 freaca in janta fata.

Quote:
Originally Posted by burnout_bmw View Post
Am patit si eu la fel, trebuie jante cu et mai mic, la mine jantele stok pe 15 atingeau (et 47) jante pe 17 cu et 35 la fel atingeau, altele pe 16 cu et 35 nu atingeau, acum am pe 18 cu et 40 si distantiere de 5mm si nu ating.
La mine e 9j Et33 17" cu distantiere de 6mm si inel de centrare la distantiere. Daca pun distantiere mai mari, nu mai am cum sa centrez roata pe butuc. Acum am vre-o 4mm ramasi pe care sa stea janta.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 30-03-12, 23:48   #4
bmw_motorsport

Stage 5
 
bmw_motorsport's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,320
Default Re: Suspensie reglabila E36 freaca in janta fata.

si eu am patit la fel...iti trebuiesc jante cu et40...si sunt la limita,...suspensia tot reglabila este
bmw_motorsport is offline   Reply With Quote
Old 31-03-12, 04:27   #5
sharkylete
BMW Driver

Stage 5
 
sharkylete's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 1,810
Member of:
[BMW]
Thumbs up Re: Suspensie reglabila E36 freaca in janta fata.

Quote:
Originally Posted by bmw_motorsport View Post
si eu am patit la fel...iti trebuiesc jante cu et40...si sunt la limita,...suspensia tot reglabila este
Pai daca 9J ET33 ating... Cum sa puna jante cu ET40 fara sa atinga?

Eu cred ca trebuiesc jante cu ET'uri mici (ex. Style 5 8J ET20 gume 205/40 cu suspensia aia nu ating)sau distantiere mai mari la astea de le ai si tras de aripi daca este cazul...

Numai bine
__________________
--- --- --- --- ---
The revenge is a meal best served COLD !
--- --- --- --- ---
@
sharkylete is offline   Reply With Quote
Old 31-03-12, 08:59   #6
Darkside_89
BMW Driver

Stage 5
 
Darkside_89's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 954
Member of:
[BMW]
Default Re: Suspensie reglabila E36 freaca in janta fata.

Am mai auzit de aceasta problema la cei care au suspensie Ta...eu spre ex am Raceland si e blana jos pe spate si momentam am table 15 stock si nu freaca absolut deloc,am avut si 7,5j et41 cu 8,5j et41 si tot la fel..nu am avut probleme...
Darkside_89 is offline   Reply With Quote
Old 31-03-12, 21:14   #7
mihayruncanu

Stage 5
 
mihayruncanu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 609
Default Re: Suspensie reglabila E36 freaca in janta fata.

Am patit la fel si am pus pe fata gume de 185 sau 205 cu jante 6j care ating aripile spate bafta !
mihayruncanu is offline   Reply With Quote
Old 31-03-12, 21:53   #8
myky99

Stage 5
 
myky99's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,553
Member of:
[Opel]
[BMW]
Default Re: Suspensie reglabila E36 freaca in janta fata.

Quote:
Originally Posted by mihayruncanu View Post
Am patit la fel si am pus pe fata gume de 185 sau 205 cu jante 6j care ating aripile spate bafta !
Daca ai table de 5-ar....
myky99 is offline   Reply With Quote
Old 31-03-12, 23:30   #9
brandex

Stage 5
 
brandex's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,564
Default Re: Suspensie reglabila E36 freaca in janta fata.

La 8J iti trebuie ET minim maxim 35, daca latimea este mai mare iti trebuie ET mai mic. Suspensiile nu au nimic, nu mai suna la firma de unde le-ai luat ca te faci de ras. Este regula la suspensia reglabila la E36 si E46 ca-ti trebuie ET mult mai mic. Cauciucul nu are treaba, poti sa pui si 235 pe fata atata timp cat ET-ul este aprox 30.
__________________
brandex is offline   Reply With Quote
Old 31-03-12, 23:38   #10
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Suspensie reglabila E36 freaca in janta fata.

Comanda niste distantiere sau flanse cu guler ca sa stea cum trebuie janta .

E un baiat aici pe forum care iti face orice fel de dimensiune si model calitate foarte buna . Am avut eu de 30 mm pe fata ( 60 pe punte) si 25 spate facute la el . Folosite vreo-20.000 km fara probleme .

Suspensia nu are nimic .


yoyo_tim are userul aici
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	flanse si prezoane 001(1).jpg
Views:	54
Size:	142.5 KB
ID:	2383618  
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 01-04-12, 01:42   #11
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Suspensie reglabila E36 freaca in janta fata.

Quote:
Originally Posted by brandex View Post
La 8J iti trebuie ET minim maxim 35, daca latimea este mai mare iti trebuie ET mai mic. Suspensiile nu au nimic, nu mai suna la firma de unde le-ai luat ca te faci de ras. Este regula la suspensia reglabila la E36 si E46 ca-ti trebuie ET mult mai mic. Cauciucul nu are treaba, poti sa pui si 235 pe fata atata timp cat ET-ul este aprox 30.
Nu mi se pare o regula sa iti frece si cu table de iarna originale. Am sunat si nu m-am facut de rusine, din contra au vrut sa ma ajute, mi-au sugerat in prima faza distantiere apoi daca nu sunt multumit pot sa le trimit suspensia fata inapoi si imi trimit una care nu se regleasza si diferenta de bani, deci e inca o optiune pentru mine.
Quote:
Originally Posted by SAX1987 View Post
Comanda niste distantiere sau flanse cu guler ca sa stea cum trebuie janta .

E un baiat aici pe forum care iti face orice fel de dimensiune si model calitate foarte buna . Am avut eu de 30 mm pe fata ( 60 pe punte) si 25 spate facute la el . Folosite vreo-20.000 km fara probleme .

Suspensia nu are nimic .


yoyo_tim are userul aici
O sa incerc cu distantiere de 11mm, daca si atunci freaca o sa dau suspensia fata la schimb pe una nereglabila, o vand pe aia, pun bani si imi iau ceva ce nu o sa frece pe jantele astea. Nu-mi prea plac improvizatiile de genul. Multumesc de sfat, e bine cu butucul de pe centru, eu la 11 mm o sa am max 2 mm pe care o sa stea janta
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 01-04-12, 10:26   #12
myky99

Stage 5
 
myky99's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,553
Member of:
[Opel]
[BMW]
Default Re: Suspensie reglabila E36 freaca in janta fata.

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
Nu mi se pare o regula sa iti frece si cu table de iarna originale. Am sunat si nu m-am facut de rusine, din contra au vrut sa ma ajute, mi-au sugerat in prima faza distantiere apoi daca nu sunt multumit pot sa le trimit suspensia fata inapoi si imi trimit una care nu se regleasza si diferenta de bani, deci e inca o optiune pentru mine.


O sa incerc cu distantiere de 11mm, daca si atunci freaca o sa dau suspensia fata la schimb pe una nereglabila, o vand pe aia, pun bani si imi iau ceva ce nu o sa frece pe jantele astea. Nu-mi prea plac improvizatiile de genul. Multumesc de sfat, e bine cu butucul de pe centru, eu la 11 mm o sa am max 2 mm pe care o sa stea janta
si 1mm e bine, "buza" aia te ajuta sa centrezi janta corect..dupa...prezoanele fac totul!
myky99 is offline   Reply With Quote
Old 01-04-12, 10:45   #13
Darkside_89
BMW Driver

Stage 5
 
Darkside_89's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 954
Member of:
[BMW]
Default Re: Suspensie reglabila E36 freaca in janta fata.

O sa incerc cu distantiere de 11mm, daca si atunci freaca o sa dau suspensia fata la schimb pe una nereglabila, o vand pe aia, pun bani si imi iau ceva ce nu o sa frece pe jantele astea. Nu-mi prea plac improvizatiile de genul. Multumesc de sfat, e bine cu butucul de pe centru, eu la 11 mm o sa am max 2 mm pe care o sa stea janta[/QUOTE]

Eu iti recomand sa iti iei niste distantiere calumea,de firma chiar daca dai 100eur pe ele e pentru singuranta ta.Eu am avut un eveniment tare neplacut niste distantiere facute la strung....de atunci am zis ca daca v-a mai fi cazul sa pun o sa-mi iau ceva calumea.
Darkside_89 is offline   Reply With Quote
Old 01-04-12, 10:45   #14
Darkside_89
BMW Driver

Stage 5
 
Darkside_89's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 954
Member of:
[BMW]
Default Re: Suspensie reglabila E36 freaca in janta fata.

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
Nu mi se pare o regula sa iti frece si cu table de iarna originale. Am sunat si nu m-am facut de rusine, din contra au vrut sa ma ajute, mi-au sugerat in prima faza distantiere apoi daca nu sunt multumit pot sa le trimit suspensia fata inapoi si imi trimit una care nu se regleasza si diferenta de bani, deci e inca o optiune pentru mine.


O sa incerc cu distantiere de 11mm, daca si atunci freaca o sa dau suspensia fata la schimb pe una nereglabila, o vand pe aia, pun bani si imi iau ceva ce nu o sa frece pe jantele astea. Nu-mi prea plac improvizatiile de genul. Multumesc de sfat, e bine cu butucul de pe centru, eu la 11 mm o sa am max 2 mm pe care o sa stea janta
Eu iti recomand sa iti iei niste distantiere calumea,de firma chiar daca dai 100eur pe ele e pentru singuranta ta.Eu am avut un eveniment tare neplacut cu niste distantiere facute la strung....de atunci am zis ca daca v-a mai fi cazul sa pun o sa-mi iau ceva calumea.Chiar daca le faci la strung sa te duci undeva sa le tratezi...sa fii sigur ca nu o sa ai probleme.
Darkside_89 is offline   Reply With Quote
Old 01-04-12, 15:32   #15
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Suspensie reglabila E36 freaca in janta fata.

Azi am pus ambele distantiere de 6 mm , erau universale si aveau centrul mai mare asa ca le-am facut inele la strung sa se aseze bine si tot freaca putin.
Nu vreau sa schimb jantele dupa cat m-am muncit la ele asa ca o sa le trimit suspensia fata inapoi, nu-mi plac improvizatiile de genul la roti.
Multumesc la toti pt sfaturi.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	N8_4630.jpg
Views:	265
Size:	2.50 MB
ID:	2384239  

Last edited by xxdadixx; 01-04-12 at 15:38.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -