Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 20-03-12, 18:02   #1
Aurasu

Stock
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 7
Default merge in 3 pistoane!tremura la relantiu,in sarcina merge foarte bine...

am si eu o problema la un e 46 din 2004 benzina.nu stiu ce sa-i mai fac si pe unde sa-l mai duc...10 mecanici mi-au spus variante diferite...la mine tremura motorul si tot odata masina la relantiu dar nu mereu...cand o apuca pe ea...intr-o zi face de 3-4 ori....care ar fi rezolvarea ca astia vor sa-mi dea chiuloasa jos ptr a vedea starea supapelor....vreau sa precizez ca masina consuma normal benzina,nu mananca ulei .doar ca la relantiu tremura masina si cateodata se aprinde si palpaie si lampa check energy cand isi revine se stinge singura...astept si eu pareri va rog!!!!cand tremura motorul daca scot bobina 3 de pe bujie nu are nici o schimbare...deci merge in 3 pistoane...am schimbat bujii,bobine...imi afuma mereu bujia 3,o ingalbeneste asa acolo unde ar trebui sa fie alba...doar bujia 3 atat!!!!proba cu alta sonda lambda,debitmetru...aceleasi simptome!pe tester mi-a dat rateu pe pistonul 3!
Aurasu is offline   Reply With Quote
Old 20-03-12, 18:05   #2
florineluspr

Stage 5
 
florineluspr's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,198
Member of:
[Competitor CNCA]
[BMW]
Default Re: merge in 3 pistoane!tremura la relantiu,in sarcina merge foarte bine...

Ai compresie pe pistonul respectiv?In caz ca nu ai, atunci dai chiuloasa jos, altfel nu cred ca este cazul.
florineluspr is offline   Reply With Quote
Old 20-03-12, 18:59   #3
Aurasu

Stock
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 7
Default Re: merge in 3 pistoane!tremura la relantiu,in sarcina merge foarte bine...

Quote:
Originally Posted by florineluspr View Post
Ai compresie pe pistonul respectiv?In caz ca nu ai, atunci dai chiuloasa jos, altfel nu cred ca este cazul.
mc de raspuns!!!maine am programare la un cervice ptr a lasa masina sa se raceasca dupa care sa-mi ia compresia....ma grabesc putin....daca compresia e buna ce o avea?am facut pana acum vreo 8 testere...pe unde ma duceam faceau tester...altfel nu stateau de vorba...mecanicii ma trimit la electricieni(motivul daca era ceva din supape sau mecanica facea mereu tremuratul asta)electricienii ma trimit la mecanici ca e supapa nu se aseaza bine pe scaun...ceva de genu!!
Aurasu is offline   Reply With Quote
Old 20-03-12, 19:02   #4
florineluspr

Stage 5
 
florineluspr's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,198
Member of:
[Competitor CNCA]
[BMW]
Default Re: merge in 3 pistoane!tremura la relantiu,in sarcina merge foarte bine...

Daca vrei si ai cheie de bujii iti pot lua si eu compresia....No need money!!
Am compresometrul la mine dar nu am cheie de bujii acum.
florineluspr is offline   Reply With Quote
Old 20-03-12, 19:08   #5
Aurasu

Stock
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 7
Default Re: merge in 3 pistoane!tremura la relantiu,in sarcina merge foarte bine...

Quote:
Originally Posted by florineluspr View Post
Daca vrei si ai cheie de bujii iti pot lua si eu compresia....No need money!!
Am compresometrul la mine dar nu am cheie de bujii acum.
eu sunt din galati... nu cred ca e asa mare coincidenta sa fii si tu tot din galati
Aurasu is offline   Reply With Quote
Old 20-03-12, 19:15   #6
Aurasu

Stock
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 7
Default Re: merge in 3 pistoane!tremura la relantiu,in sarcina merge foarte bine...

Quote:
Originally Posted by Aurasu View Post
eu sunt din galati... nu cred ca e asa mare coincidenta sa fii si tu tot din galati
acum vad ca la mine acolo scrie bucuresti...sunt nou pe site asa ca nu prea ma pricep...app am uitat sa specific...asa am luat masina din olanda...am facut acolo cu ea vreo 3000 km dupa care am venit cu ea in romania inca 2400 km.am schimbat acolo bujiile...simtomele de tremurat s-au mai ameliorat...ieri am schimbat din nou doar bujia 3 ptr ca era ingalbenita si mergea din ce in ce mai nasol...simtomele s-au ameliorat din nou...dar totusi mai tremura la relanti.deci dupa 5500 km masina se comporta la fel...nimic mai grav dar nici o zi fara "cutremur" in masina!
Aurasu is offline   Reply With Quote
Old 20-03-12, 21:45   #7
florineluspr

Stage 5
 
florineluspr's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,198
Member of:
[Competitor CNCA]
[BMW]
Default Re: merge in 3 pistoane!tremura la relantiu,in sarcina merge foarte bine...

Eu am vazut Bucuresti si deaia am zis....
Acum la partea cu tremuratul pot fi foaarte multe cauze.Incepanad de la aer fals, bujii, bobine, ICV,senzori, debimetru, si cel mai probabil sonda lambda.Ciudat este ca pistonul 3 nu merge ok.Atunci trebuie sa verifici acolo bobina//bujia/ compresia.
florineluspr is offline   Reply With Quote
Old 20-03-12, 21:57   #8
Aurasu

Stock
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 7
Default Re: merge in 3 pistoane!tremura la relantiu,in sarcina merge foarte bine...

Quote:
Originally Posted by florineluspr View Post
Eu am vazut Bucuresti si deaia am zis....
Acum la partea cu tremuratul pot fi foaarte multe cauze.Incepanad de la aer fals, bujii, bobine, ICV,senzori, debimetru, si cel mai probabil sonda lambda.Ciudat este ca pistonul 3 nu merge ok.Atunci trebuie sa verifici acolo bobina//bujia/ compresia.
bobina si bujia sunt probate...maine am sa fac si compresia!eu zic ca daca era si din supape in 5500 km cat am mers crapa de tot pana acum sau se accentua totul...masina trage merge ok dar cand am oprit la semafor sau ceva...incepe bataiala!!!cateodata face cateodata nu
Aurasu is offline   Reply With Quote
Old 21-03-12, 09:23   #9
Aurasu

Stock
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 7
Default Re: merge in 3 pistoane!tremura la relantiu,in sarcina merge foarte bine...

compresie mica pistonul3
Aurasu is offline   Reply With Quote
Old 18-05-12, 13:25   #10
4kosty12

Stage 3
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 157
Default Re: merge in 3 pistoane!tremura la relantiu,in sarcina merge foarte bine...

vezi sa nu traga aer fals pe undeva tot asa am patit si eu si tragra aer fals pe la furtunul care vine din capac culbutori in clapeta de acceleratie.al meu e 318i incearca si tu bafta la rezolvarea problemei
4kosty12 is offline   Reply With Quote
Old 12-04-15, 17:51   #11
herbalistara

Stock
 
Join Date: Apr 2015
Posts: 1
Default Re: merge in 3 pistoane!tremura la relantiu,in sarcina merge foarte bine...

Quote:
Originally Posted by Aurasu View Post
eu sunt din galati... nu cred ca e asa mare coincidenta sa fii si tu tot din galati
salut am un renault clio 1.6 16 v si am aceeasi problema masina merge in 3 cred plus ca numai are putere numai trage dar la mine face tot timpu asa si asta sa intamplat aseara dintrodata ce pot face?
herbalistara is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -