Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 15-03-12, 11:04   #1
suici

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 452
Default Probleme ulei motor

Se da 318is (m44b19) pentru care bmw recomanda 4.5 litri ulei.Bun.Cand am schimbat uleiul nea mecanicu mi-a pus 5 litri de ulei asa ca uleiul sta pe linia de maxim.De cand a fost schimbat s-au facut vreo 4-5 sute max de km.Ideea e ca atunci cand l-am schimbat mi s-a parut ca vad ceva urme mici de ulei pe scut in fata...N-am bagat in seama m-am gandit ca erau.Timpu a trecut,iarna nu am circulat cu ea o luna cat a fost geru mare insa dedesubt s-a facut o pata de ulei,nu foarte mare...De cand merg cu ea la oprire dupa 5 min se face o pata foarte mica dedesubt ca si cum ar picura vreo 2 stropi de ulei.Am dus-o in service iar ce-i de-acolo mi-au spus ca n-are nimic ca e nivelul de ulei la maxim si mi-au sugerat ca trebuie desfacut motoru si vazut exact ce simering e dus.Ma uit la nivel zilnic si e acelasi...si ma tot gandesc cum a curs de pe la arbore cand a stationat cand tot uleiul e in baie?Ceva idei?!Sa scot uleiul pana la jumate dintre min si max,poate face presiune prea mare la simeringuri ?Mai are rost sau ...?
suici is offline   Reply With Quote
Old 15-03-12, 16:11   #2
adrian325i

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 407
Default Re: Probleme ulei motor

lasa-l frate asa. Si la e46 si la e90 poate sa piarda. Si eu eram complexat ca imi pica putin din e36. Cand m-am dus in targ sa ma uit pe la masini pica si din e46 si din E60 din toate... Te apuci acum sa desfaci motorul pt 3 picaturi de ulei. Eu completez in fiecare luna 100 de grame si ma doare la bascheti...
Imi ajunge un litru un an de zile... Pai ce fac , ma operez sa vad de ce ma doare in gat sau iau o aspirina ?

Invata-te sa controlezi nivelul de ulei la cateva zile...

Last edited by adrian325i; 15-03-12 at 16:13.
adrian325i is offline   Reply With Quote
Old 15-03-12, 21:27   #3
suici

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 452
Default Re: Probleme ulei motor

Pai da,dar ideea e ca nu picura nimic inainte de schimb si ma gandesc ca a avut o influenta ca s-a pus ulei pana la maxim adica 5 litri in loc de 4.5 cat specifica autodata si altele...ma gandesc ca e presiune acolo si sa scot din surplusu de ulei insa pe toti care i-am intrebat,inclusiv vreo 4 mecanici m-au asigurat ca asa se pune la oricare masina ulei,si anume pana la maxim,si chiar daca ar fi avut 200-300 ml ulei peste n-ar fi fost bai.
suici is offline   Reply With Quote
Old 16-03-12, 14:30   #4
gaby0606

Stage 3
 
gaby0606's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 129
Default Re: Probleme ulei motor

Quote:
Originally Posted by suici View Post
Pai da,dar ideea e ca nu picura nimic inainte de schimb si ma gandesc ca a avut o influenta ca s-a pus ulei pana la maxim adica 5 litri in loc de 4.5 cat specifica autodata si altele...ma gandesc ca e presiune acolo si sa scot din surplusu de ulei insa pe toti care i-am intrebat,inclusiv vreo 4 mecanici m-au asigurat ca asa se pune la oricare masina ulei,si anume pana la maxim,si chiar daca ar fi avut 200-300 ml ulei peste n-ar fi fost bai.
Prima data schimba-ti mecanicii...daca tb sa pui 4.5 L de ulei pai atat tb. Crezi ca degeaba exista un nivel MIN/MAX ? Acelasi situatie si pt ulei de frana, servo, etc..

Te sfatuiesc sa aduci la nivelul optim uleiul din motor. Desfaci busonul de la baie si il lasi sa se scurga 1/2 de litru, dupa care verifici nivelul de mai multe ori si completezi pana la jumatatea dintre MIN si MAX.

Se poate sa nu mai curga dupa aceea, nu cred sa-ti fi afectat vreun semering incat sa fi nevoit sa-l schimbi.

Bafta.
gaby0606 is offline   Reply With Quote
Old 16-03-12, 15:17   #5
suici

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 452
Default Re: Probleme ulei motor

Mersi,la asta m-am gandit si eu...am cumparat o seringa de o suta de ml si furtun de perfuzie o sa-l scot pe la joja.Sper sa nu fi afectat prea tare simeringurile.
suici is offline   Reply With Quote
Old 19-03-12, 13:52   #6
adrian325i

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 407
Default Re: Probleme ulei motor

Uleiul se pune pe nivelul MAXIM nu intre minim si maxim. Dar din partea mea poti sa-l scoti si de tot... Ca si nivelul de lichid din radiator... Acolo nici nu exista semn pt minim ci doar maxim.
Crezi pe cine vrei...
adrian325i is offline   Reply With Quote
Old 19-03-12, 15:55   #7
suici

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 452
Default Re: Probleme ulei motor

Measure the oil level:
1 Pull out dipstick and wipe off with a
lint-free cloth, paper tissue, etc.
2 Push the dipstick all the way into the
guide tube and pull it out again.
3 The oil level should be between the
two marks on the dipstick. -din manualu e36.Antigelu se pune pana la jumatatea bidonului,cand se incalzeste motoru nivelul lui creste pana la maxim.Pana la urma am scos din ulei pana la jumatate dar tot picura,asta e.Mai adaug din cand in cand.
suici is offline   Reply With Quote
Old 19-03-12, 17:32   #8
adrian325i

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 407
Default Re: Probleme ulei motor

Mda... Mie cand imi pica ceva incerc sa-l fac sa nu mai pice... Alti scot fluidul cand pica sa nu mai pice deloc... Mai taie din ele da-le dracu'...
adrian325i is offline   Reply With Quote
Old 19-03-12, 20:13   #9
vlady_sl

Stage 4
 
vlady_sl's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 281
Member of:
[Fiat]
Default Re: Probleme ulei motor

Eu am un m42b18 si tot 5 litri bag ca sa ajunga la maxim pe joja.
Vezi daca nu e ulei de servo ala ce iti picura tie, am un prieten cu un e36 care tot asa se dispera ca ii picura uleiul din motor dar nu ii disparea de pe joja, pana i-a sugerat un mecanic sa isi verifice uleiul de servo si a gasit ca nu mai avea aproape deloc in borcan...ii curgea pe la imbinarea cu unul dintre furtunele ce se prind sub borcan, avea un colier slabit.

Last edited by vlady_sl; 19-03-12 at 20:15.
vlady_sl is offline   Reply With Quote
Old 25-03-12, 14:34   #10
alex_bunicul

Stage 3
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 81
Default Re: Probleme ulei motor

Quote:
Originally Posted by vlady_sl View Post
Eu am un m42b18 si tot 5 litri bag ca sa ajunga la maxim pe joja.
Vezi daca nu e ulei de servo ala ce iti picura tie, am un prieten cu un e36 care tot asa se dispera ca ii picura uleiul din motor dar nu ii disparea de pe joja, pana i-a sugerat un mecanic sa isi verifice uleiul de servo si a gasit ca nu mai avea aproape deloc in borcan...ii curgea pe la imbinarea cu unul dintre furtunele ce se prind sub borcan, avea un colier slabit.
si eu asa zic sa te uiti la servo ca in general cam la toate picura pe la furtunu` de la borcanas.
alex_bunicul is offline   Reply With Quote
Old 25-03-12, 15:41   #11
suici

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 452
Default Re: Probleme ulei motor

Am dat jos din ulei,e putin peste jumatate acum.Trebuie tinut sub observatie sa vad cum sta treaba.Picura si de la servo dar am strans colieru.Chestia e ca a curs ffff putin si nu se vede nici pe joja de la ulei nici la servo sa lipseasca cevaLa service se vedea ca umezeala vine din zona arborelui.
suici is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -