Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 12-03-12, 16:52   #1
DaNn.ZyX
Opel Driver

Stage 5
 
DaNn.ZyX's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 2,934
Member of:
[PEUGEOT]
[Opel]
Default Help !!!

Am si eu o nelamurire daca poate cineva sa ma ajute,treaba sta in felul urmator ... vreau sa fac o recarosare,am masina mea 318is coupe lovita si am achizitionat inca un bmw doar ca este 316i coupe intrebarea este merge facuta recarosarea si daca stiti ce trebuie sa fac,ex. ce acte trebuiesc .Mersi anticipat !
__________________
this
DaNn.ZyX is offline   Reply With Quote
Old 13-03-12, 14:16   #2
Daniel_DRV
4Tuning International Member


Stage 5
 
Daniel_DRV's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,672
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[4Rally]
Thumbs up Re: Help !!!

cu actele ambelor maşinii te duci la un service autoriat R.A.R. de unde ceri o adeverinţă că recarosarea s-a făcut la ei, transferi toate piesele pe noua caroserie + MOTORUL de pe cea lovită, te duci cu aceste acte ale maşinilor +adeverinţa la R.A.R. unde īţī vor trece pe noua carte de identitate a vehicului vechea şi noua seria a saşiului, anul fabricaţiei de pe noua caroserie..

ps: dă-i la 4tuninghelp un search acolo ptr mai multe detalii ptr că acolo au mai discutat cāteva persoane īn legătură cu recarosarea unui vehicul...
__________________

Powered by
" UN ANONIM CELEBRU "
Daniel_DRV is offline   Reply With Quote
Old 13-03-12, 14:21   #3
DaNn.ZyX
Opel Driver

Stage 5
 
DaNn.ZyX's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 2,934
Member of:
[PEUGEOT]
[Opel]
Default Re: Help !!!

Quote:
Originally Posted by Daniel_DRV View Post
cu actele ambelor maşinii te duci la un service autoriat R.A.R. de unde ceri o adeverinţă că recarosarea s-a făcut la ei, transferi toate piesele pe noua caroserie + MOTORUL de pe cea lovită, te duci cu aceste acte ale maşinilor +adeverinţa la R.A.R. unde īţī vor trece pe noua carte de identitate a vehicului vechea şi noua seria a saşiului, anul fabricaţiei de pe noua caroserie..

ps: dă-i la 4tuninghelp un search acolo ptr mai multe detalii ptr că acolo au mai discutat cāteva persoane īn legătură cu recarosarea unui vehicul...
Mersi pentru raspuns o sa caut si acolo cum spui tu,dar am o nelamurire,daca motorul de pe cea lovita nu mai poate fi folosit(adica mutat pe cea "noua" ) cum se procedeaza ??
DaNn.ZyX is offline   Reply With Quote
Old 13-03-12, 14:32   #4
Daniel_DRV
4Tuning International Member


Stage 5
 
Daniel_DRV's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,672
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[4Rally]
Default Re: Help !!!

la fel, dar ceri ptr īnlocuire motor, dar vezi că primeşti aprobare ptr motor dacă puterea noului motor nu depăseşte +40% comparată cu cea de pe motorul īnlocuit (ex: 100cp actualul motor - 139 cp noul motor, valori luate din cartea de identitate) noxele vor fi trecute de pe noul motor, ar mai fi ceva, īnainte să te apuci de asta intereseazăte de costuri, īn unele cazuri se poate să nu se merite din punct de vedere financiar.
Daniel_DRV is offline   Reply With Quote
Old 13-03-12, 14:35   #5
DaNn.ZyX
Opel Driver

Stage 5
 
DaNn.ZyX's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 2,934
Member of:
[PEUGEOT]
[Opel]
Default Re: Help !!!

Quote:
Originally Posted by Daniel_DRV View Post
la fel, dar ceri ptr īnlocuire motor, dar vezi că primeşti aprobare ptr motor dacă puterea noului motor nu depăseşte +40% comparată cu cea de pe motorul īnlocuit (ex: 100cp actualul motor - 139 cp noul motor, valori luate din cartea de identitate) noxele vor fi trecute de pe noul motor, ar mai fi ceva, īnainte să te apuci de asta intereseazăte de costuri, īn unele cazuri se poate să nu se merite din punct de vedere financiar.
Ok,mersi de raspuns,cel mai bine o sa ma interesez direct la RAR sa vad ce e de facut !
DaNn.ZyX is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -