Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 25-02-12, 23:34   #1
al3cs

Stage 5
 
al3cs's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 303
Question montare piston + segmenti 320i

rog pe cineva care se pricepe sa imi dea un sfat cum se monteaza pistonul si cum trebuie sa fie aliniati segmentii inainte de montarea in cilindru...
al3cs is offline   Reply With Quote
Old 26-02-12, 18:46   #2
al3cs

Stage 5
 
al3cs's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 303
Default Re: montare piston + segmenti 320i

chiar nimeni?
al3cs is offline   Reply With Quote
Old 26-02-12, 19:57   #3
florineluspr

Stage 5
 
florineluspr's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,198
Member of:
[Competitor CNCA]
[BMW]
Default Re: montare piston + segmenti 320i

Normal era ca cine l-a desfacut sa stie sa il si monteze la loc.Ca sa montezi in conditii de siguranta pistonul ai nevoie de o camasa din tabla, un fel de colier care este aproape fixa pe diametrul pistonului.Se infasoara pistonul, cu segmentii asezati pe pozitie si se strange cu camasa aia.Apoi bagi pistonul de sus in jos adica de la chiuloasa spre arbore, tinand strans de camasa apesi usor in capatul pistonului si il impingi in jos.Dupa ce au scapat segmentii te bagi sub masina asta daca nu ai dat motorul jos, si montezi cuzinetii, capacul bielei si strangi la cuplul de forta cu ajutorul unei chei dinamometrice.Nu e foarte greu dar, nu stiu cat de bine ai inteles.Ai grija sa nu il pui invers.(sucit la 180 grade).Referitor la aranajatul segmentilor eu personal ii montez cu capetele pe partea cu admisia la distanta de aproximativ 1.5 cmc unul de altul.(captele lor cand se strang).Ai grija sa nu ii pui in asa fel incat sa iti vina capetele segmentilor pe linie cu boltul pistonului, sau toti 3 pe linie.Degeaba iti explic pentru ca nu vei intelege mare lucru, dar cine si-a bagat nasul in el trebuie sa stie ce face!Numai bine
PS: pistonul si segmentii trebuiesc unsi cu ulei inainte de a incepe operatiunea.Dai cu ulei pe ei mai mult!

Last edited by florineluspr; 26-02-12 at 19:59.
florineluspr is offline   Reply With Quote
Old 27-02-12, 08:07   #4
al3cs

Stage 5
 
al3cs's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 303
Default Re: montare piston + segmenti 320i

Multumesc pentru raspuns!
presa de segmenti am, stiu cum se foloseste , dar nu am gasit cum trebuie aliniati segmentii, nu de alta dar mecanicul ma taxeaza cu 250 lei doar pentru treaba asta, am cumparat un bloc motor cu tot cu pistoane si l-am desfacut deci am inteles cum vin montate pistoanele, dar m-am uitat la segmenti cand am dat pistoanele jos si nu era nici un piston cu segmentii in aceeasi pozitie
al3cs is offline   Reply With Quote
Old 27-02-12, 08:50   #5
florineluspr

Stage 5
 
florineluspr's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,198
Member of:
[Competitor CNCA]
[BMW]
Default Re: montare piston + segmenti 320i

Ii poti pune cum vrei dar sa nu iti vina capetele lor pe linie sau pe linie cu boltul pistonului.Cam asta e important.Ii pui in 3 puncte la 120 grade unul de altul aproximativ.(capetele segmentilor)
florineluspr is offline   Reply With Quote
Old 19-03-12, 12:25   #6
al3cs

Stage 5
 
al3cs's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 303
Default Re: montare piston + segmenti 320i

Multumesc ptr. raspuns, s-a rezolvat problema
al3cs is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -