Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 29-07-12, 11:36   #16
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Re: Bmw e46 318 i martorul galben aprins

Am fost din nou cu ea la tester si imi gaseste 2 erori acum:

1> Alimentare cu carburant scurtcircuit plus
2> Sonda Lambda 1 Intrerupere

Mentionez ca are o baterie de 80 Ah.
__________________
Visinica
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 30-07-12, 09:52   #17
mike_4tuning

Stage 5
 
mike_4tuning's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 439
Default Re: Bmw e46 318 i martorul galben aprins

Quote:
Originally Posted by mihayyy2000 View Post
Am fost din nou cu ea la tester si imi gaseste 2 erori acum:

1> Alimentare cu carburant scurtcircuit plus
2> Sonda Lambda 1 Intrerupere

Mentionez ca are o baterie de 80 Ah.
Sonda lambda inainte sa o schimbi ar fi bine sa o resuscitezi putin si anume sa o bagi putin in flacara si sa o inrosesti dar nu prea tare. daca intrerupe eu cred ca cu putina bibileala o rezolvi. Verifica firele de la pompa de benzina mergi pe ele cat se poate poate ai bagat vre-un surub printr-unu ( este doar o parere).
__________________
most beautiful sound is more RPM:X:X
mike_4tuning is offline   Reply With Quote
Old 16-08-12, 07:57   #18
XAVIER

Stage 5
 
XAVIER's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 630
Default Re: Bmw e46 318 i martorul galben aprins

Quote:
Originally Posted by mihayyy2000 View Post
Am fost din nou cu ea la tester si imi gaseste 2 erori acum:

1> Alimentare cu carburant scurtcircuit plus
2> Sonda Lambda 1 Intrerupere

Mentionez ca are o baterie de 80 Ah.
Gaseste un mecanic bun, cel la care o duci foloseste metoda "Automobile Bavaria" ceea ce probabil o sa fie foarte costisitor pentru tine (metoda e foarte simpla si consta in schimbarea toturor pieselor de pe masina pana probabil o nimeresc si pe cea cu probleme), ai mai putea sa iei codurile de eroare (codurile nu descrierea lor) si sa le cauti pe google, sigur a mai avut cineva probleme similare cu tine si de obicei o sa gasesti ri rezolvarea, totusi varianta cu un mecanic bun e mai plauzibila.
__________________
XAVIER is offline   Reply With Quote
Old 17-08-12, 07:28   #19
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Re: Bmw e46 318 i martorul galben aprins

Quote:
Originally Posted by XAVIER View Post
Gaseste un mecanic bun, cel la care o duci foloseste metoda "Automobile Bavaria" ceea ce probabil o sa fie foarte costisitor pentru tine (metoda e foarte simpla si consta in schimbarea toturor pieselor de pe masina pana probabil o nimeresc si pe cea cu probleme), ai mai putea sa iei codurile de eroare (codurile nu descrierea lor) si sa le cauti pe google, sigur a mai avut cineva probleme similare cu tine si de obicei o sa gasesti ri rezolvarea, totusi varianta cu un mecanic bun e mai plauzibila.
Cel pe care mi l-au recomandat multi din Iasi nu a observat ca imi trage aer fals si ca imi face figuri relantiul. (nu mai zic ca am pompat bani in el la greu) Mi-a zis ca e de la o piesa care arata ca o stampila si prin care circula gazele. A zis ca nu functioneaza corect. Am desfacut-o si era curata... Intre timp m-am dus la alt tester si mi-a zis ca sonda 2 e varza. Nu am retinut valorile sa vi le spun... Pot sa incerc sa le curat? Are vreun rezultat? (zicea ca si sonda 1 nu e prea ok dar ca mai merge)
Pe langa toate astea am mai gasit si vreo 3 furtunase scoapte pe la motor... Le-am inlocuit si acum merge mai bine insa am niste fluctuatii la relanti de ma doare capul. Scad turatiile pana la 500 uneori...
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 23-09-12, 04:07   #20
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Re: Bmw e46 318 i martorul galben aprins

Eu tot postez aici in speranta ca se va gasi totusi cineva sa ma ajute. Intre timp am fost la un iesean care are aceeasi model/motorizare. Am luat debitmetrul de la el si l-am pus pe a mea (au acelasi cod). Nu i-am sters martorul check engine. Nu s-a intamplat absolut nimic. Mentionez ca atunci cand scot mufa de la debitmetru nu se intampla nimic. Am luat debitmetrul meu si l-am pus pe masina lui si nu ii dadea voie sa se tureze mai mult de 4000/rot pe min. Ce parere aveti e debitmetrul?
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 26-09-12, 21:07   #21
Rdu67

Stock
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 1
Default Re: Bmw e46 318 i martorul galben aprins

Am si eu tot u e46 318 din 98 si yo am probleme cu valva DISA.La fel nu trage bn pana in 3000 de ture,dar mie nu-mi sta check aprins in bord.Am mai avut probleme cu debitmetru,de-mi daduse toata masina peste cap,mergea k un tractor.pune un tester pe ea si vezi parametri in timp real,cum stai cu timpul de injectie,debitul de aer si timpul de reactie al clapetei de acceleratie.mai multe nu stiu ce sa zic k doar de astea m-am lovit pana acum.Sal

Last edited by Rdu67; 26-09-12 at 21:13.
Rdu67 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-14, 15:44   #22
adrian4u82

Stock
 
Join Date: May 2007
Posts: 3
Smile Re: Bmw e46 318 i martorul galben aprins

Astazi am avut si eu neplacuta surpriza sa se aprinda acest martor! Am mers la service.... Tester....
Compresie pe cilindrul 3 = 9,12... Ceva de genul acesta! restul 1,2,4 compresie cu - 3,..... Concluzie... pierdere compresie pe cilindrul 3!
Remediere: bobina de bujia 3 si totul a revenit la normal!
adrian4u82 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -