Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 09-05-11, 23:04   #1
StoAdrian

Stage 4
 
StoAdrian's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 171
Default Turatie - Nu se accelereaza !

Am un e36 316i sedan

1. oscileaza turatia cand e la rece...dupa ce se incalzeste putin numai oscileaza la fel are un mic trepidat dar nu la fel de mare precizez ca am pus alt debitmetru si la fel...


2. De curand am iesit cu ea pe autostrada pe o furtuna destul de mare... pana acum nu aveam probleme dar de atunci au inceput sa apara...
pe la 100 - 120 , la un moment dat nu se mai accelera dar nu scadea nici in turatie ramanea pe loc dar puteai sa faci cateva secunde pedala si nimic, de curand am vazut ca si la viteza mica plecare dupa loc, a doua la fel... accelerezi si nu vrea sa se accelereze ...dupa cateva secunde iar o ia.
Cineva spunea ca e posibil sa fie pompa de benzina.

Astept niste pareri ca sa stiu pe unde ma pot uita.
__________________
Cine se trezeste de dimineata… doarme mai putin
StoAdrian is offline   Reply With Quote
Old 10-05-11, 10:10   #2
JimGod
Pole Position Racers Member

Stage 5
 
JimGod's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 7,738
Member of:
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
[Pole Position Racers]
Default Re: Turatie - Nu se accelereaza !

sonda landa...cand iti mai face figuri de genul ridico pe cric si scoate-i mufa si vezi daca iti mai face.
JimGod is offline   Reply With Quote
Old 10-05-11, 14:40   #3
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Turatie - Nu se accelereaza !

Furtuna insemnand balti mari, multe si luate in plina viteza? (bine, nu ar trebui sa existe pe autostrada dar nu strica sa intreb.) Daca este asa posibil sa fi intrat apa intr-un senzor (nu stiu exact care, pe sub masina pe acolo). Am patit si eu o treaba asemanatoare dupa ce am condus printr-o inundatie mare. 2 saptamani nu m-am mai inteles cu ea de nici o culoare. Motorul mergea aiurea, se tura de capul lui, scotea un sunet ca un fel de borborosit, trepidatii, in fine mergea de tot rahatu. Nu am reusit sa aflu ce a avut pt ca dupa 2 saptamani si-a revenit singura, probabil s-a uscat senzorul respectiv. Bine pe mine m-a ajutat si vremea, era luna iulie (35-40 de grade).
Pana sa se usuce am reusit sa mai ameliorez putin situatia scotand mufa de la debitmetru, dat 2 ture fara mufa si apoi recuplata cu motorul oprit.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 10-05-11, 21:54   #4
D-I-U

Stage 4
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 254
Member of:
[VW]
Default Re: Turatie - Nu se accelereaza !

care-i faza cu datu de ture cu mufa de la debitmetru scoasa????explica sa inteleg si eu
D-I-U is offline   Reply With Quote
Old 10-05-11, 21:58   #5
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Turatie - Nu se accelereaza !

Quote:
Originally Posted by D-I-U View Post
care-i faza cu datu de ture cu mufa de la debitmetru scoasa????explica sa inteleg si eu
nu-i nicio faza. pur si simplu asa s-a nimerit. dupa ce am facut treaba asta am constatat o ameliorare in bine, vizibila. nu stiu daca exista vreo explicatie tehnica, dar asa s-a intamplat. nu mi-ampus mai multe intrebari, am fost multumit de rezultat. probabil exista si vreo explicatie dar nu mi-am batut capul sa o aflu.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 11-05-11, 12:53   #6
StoAdrian

Stage 4
 
StoAdrian's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 171
Default Re: Turatie - Nu se accelereaza !

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
Furtuna insemnand balti mari, multe si luate in plina viteza? (bine, nu ar trebui sa existe pe autostrada dar nu strica sa intreb.) Daca este asa posibil sa fi intrat apa intr-un senzor (nu stiu exact care, pe sub masina pe acolo). Am patit si eu o treaba asemanatoare dupa ce am condus printr-o inundatie mare. 2 saptamani nu m-am mai inteles cu ea de nici o culoare. Motorul mergea aiurea, se tura de capul lui, scotea un sunet ca un fel de borborosit, trepidatii, in fine mergea de tot rahatu. Nu am reusit sa aflu ce a avut pt ca dupa 2 saptamani si-a revenit singura, probabil s-a uscat senzorul respectiv. Bine pe mine m-a ajutat si vremea, era luna iulie (35-40 de grade).
Pana sa se usuce am reusit sa mai ameliorez putin situatia scotand mufa de la debitmetru, dat 2 ture fara mufa si apoi recuplata cu motorul oprit.
Nu am dat cu viteza prin balti, dar am luat una mai mare la viteza redusa cam pana la prag si am mers sa zic 3-4 metri in fata prin ea.

Trepidatiile astea le avea si inainte de apa, dar faza cu acceleratia a aparut de cand am intrat in apa. Voi verifica sonda lamba, mam gandit si la asta ce am eu sonde nu sunt suta la suta sigur ca merg voi vedea!

Daca mai aveti alte sugestii propuneri spuneti'mi sa incerc!
StoAdrian is offline   Reply With Quote
Old 11-05-11, 16:41   #7
StoAdrian

Stage 4
 
StoAdrian's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 171
Default Re: Turatie - Nu se accelereaza !

PS:. inca o problema care a inceput, inainte cand ii dadeai prima cheie iti oscila....se accelera singura cand era rece, acum ii dai cheie se accelereaza dupa care moare motorul ....un pic mai turata daca o ti cateva secunde numai moare !
StoAdrian is offline   Reply With Quote
Old 11-05-11, 23:27   #8
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Turatie - Nu se accelereaza !

Numai sau nu mai ?
- Cristinel numai mananca ( si cheltuie bani )
- Viorel nu mai mananca ( trage sa moara )

Vezi vreo diferenta ? Da ! Unul e in PD-L altul a votat cu PD-L...

Last edited by the_rifle; 11-05-11 at 23:34.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 12-05-11, 12:52   #9
StoAdrian

Stage 4
 
StoAdrian's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 171
Default Re: Turatie - Nu se accelereaza !

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
Numai sau nu mai ?
- Cristinel numai mananca ( si cheltuie bani )
- Viorel nu mai mananca ( trage sa moara )

Vezi vreo diferenta ? Da ! Unul e in PD-L altul a votat cu PD-L...
iti multumesc oricum ca imi citesti topicul si ma si corectezi gramatical, insa daca doresti sa apari cu un nr cat mai mare de posturi incerca in alta parte, am nevoie de raspunsuri de sugestie nu neaparat de corectari gramaticale ... am gresit dar ai prins ideia.
StoAdrian is offline   Reply With Quote
Old 12-05-11, 15:41   #10
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Turatie - Nu se accelereaza !

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
Numai sau nu mai ?
- Cristinel numai mananca ( si cheltuie bani )
- Viorel nu mai mananca ( trage sa moara )

Vezi vreo diferenta ? Da ! Unul e in PD-L altul a votat cu PD-L...
Dar tu chiar nu mai ai si alta treaba decat sa corectezi posturile de pe 4 tuning? Vad ca te iei de toti dar nu ai nimic concret de zis. Tot ce faci tu este un off-topic marlanesc. Daca nu ai nimic de zis care sa ajute omul intr-un fel sau altul, te rog, abtine-te. Peste tot pe unde postezi nu sti cum sa dai replici cat mai "acide" (sau ceea ce crezi tu ca inseamna asta) sa vada omul ca esti tu cu curu-n sus. Te-ai uitat prea mult la House, revino-ti, macar ala pana la urma o mai si nimerea. Ceea ce faci tu are un singur termen: penibil.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 12-05-11, 16:35   #11
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Turatie - Nu se accelereaza !

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
Furtuna insemnand balti mari, multe si luate in plina viteza? (bine, nu ar trebui sa existe pe autostrada dar nu strica sa intreb.) Daca este asa posibil sa fi intrat apa intr-un senzor (nu stiu exact care, pe sub masina pe acolo). Am patit si eu o treaba asemanatoare dupa ce am condus printr-o inundatie mare. 2 saptamani nu m-am mai inteles cu ea de nici o culoare. Motorul mergea aiurea, se tura de capul lui, scotea un sunet ca un fel de borborosit, trepidatii, in fine mergea de tot rahatu. Nu am reusit sa aflu ce a avut pt ca dupa 2 saptamani si-a revenit singura, probabil s-a uscat senzorul respectiv. Bine pe mine m-a ajutat si vremea, era luna iulie (35-40 de grade).
Pana sa se usuce am reusit sa mai ameliorez putin situatia scotand mufa de la debitmetru, dat 2 ture fara mufa si apoi recuplata cu motorul oprit.

Oare cat de inteligent poti sa fii daca tu crezi ca ti-a trebuit sa usuci un senzor 2 saptamani pe timp de vara cand temperatura la motor sau sub masina e peste 50 de grade ?
Cred ca l-ai ajutat mult cu postul asta...
Deci sugestiile tale :
1. Sa astepte vara...
2. Sa dea niste ture prin spatele blocului pana atunci eventual pe jos cu debitmetrul in buzunar...

Last edited by the_rifle; 12-05-11 at 16:42.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 13-05-11, 00:37   #12
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Turatie - Nu se accelereaza !

Quote:
Originally Posted by the_rifle View Post
Oare cat de inteligent poti sa fii daca tu crezi ca ti-a trebuit sa usuci un senzor 2 saptamani pe timp de vara cand temperatura la motor sau sub masina e peste 50 de grade ?
Cred ca l-ai ajutat mult cu postul asta...
Deci sugestiile tale :
1. Sa astepte vara...
2. Sa dea niste ture prin spatele blocului pana atunci eventual pe jos cu debitmetrul in buzunar...
Am scris eu pe undeva ca sunt mecanic si stiu exact ce s-a intamplat in acele 2 saptamni? Din potriva, am spus ca nu am reusit sa imi dau seama despre ce a fost vorba in final.
Dar cand se da ecuatia:
1. Noaptea traversezi Chiajna inundata, apa cu adancime in unele locuri de peste 1 metru.
2. A doua zi dimineata motorul incepe sa se comporte haotic.
3. Timp de 1 saptamana si 3 zile incerci toate variantele, de la tester la leacuri "babesti" insa situatia persista.
3. Banunid debitmetrul il decuplezi si mergi fara el sa vezi daca simti vreo diferenta. Motorul merge in continuare neregulat, chiar mai rau. Opresti motorul, recuplezi debitmetrul si observi o imbunatatire substantiala a situatiei precedente (initiale).
4. Dupa inca 4 zile de canicula, totul isi revine la normal.
, tu, inteligentule, ce concluzie ai trage? Nu e clar ca apa a ajuns undeva de unde s-a uscat foarte greu? Si nu ai concluziona ca si acel timp petrecut fara debitmetru a cauzat o schimbare?
Habar n-ai ce vorbesti. Eu am avut niste noroi imbibat cu apa pe sub masina care nu se uscase nici dupa mai mult de o luna de seceta. Ghici ce, sub masina e mereu umbra. S-a uscat abia dupa ce l-am racait de acolo si am sters cu o carpa.
Cu atitudinea asta, esti la fel de folositor ca un paduche genital.

Last edited by rdy4ever; 13-05-11 at 00:47.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 13-05-11, 02:45   #13
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Turatie - Nu se accelereaza !

Nu stiu prin ce cotetze te duci tu de ai astfel de exemple sexuale dar ma bucur pt tine ca iti faci treaba. E bine cand totul se termina cu bine.
Ura si la gara !
the_rifle is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -