Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 06-09-11, 18:23   #16
Wilgax

Stage 5
 
Wilgax's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,155
Default Re: Problema BMW E36 318i: bec ABS aprins continuu!

Revin aici cu o problema.Nu m-am mai ocupat de masina de ceva timp si acum doresc totusi sa o pun la punct.In consecinta 316 spunea mai sus sa masor fiecare senzor din mufa iar cel ce nu are continuitate e defect.Intrebarea cu care revin este urmatoarea.........spuneti-mi si mie unde este localizat mufa cu senzorii sa ma pot pune pe masurat.Astept un eventual raspuns!Multumesc!
__________________

E36 318i BMW sport package.
Wilgax is offline   Reply With Quote
Old 06-09-11, 22:35   #17
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Problema BMW E36 318i: bec ABS aprins continuu!

Quote:
Originally Posted by Wilgax View Post
Revin aici cu o problema.Nu m-am mai ocupat de masina de ceva timp si acum doresc totusi sa o pun la punct.In consecinta 316 spunea mai sus sa masor fiecare senzor din mufa iar cel ce nu are continuitate e defect.Intrebarea cu care revin este urmatoarea.........spuneti-mi si mie unde este localizat mufa cu senzorii sa ma pot pune pe masurat.Astept un eventual raspuns!Multumesc!
Dai cate o roata jos si urmaresti firul ce iese din senzorul de ABS (nu din cel de placute), si vezi ca ajung intr-o cutiuta dreptunghiulara. Deschizi usita cutiutei si tragi mufa afara, e din 2 bucati, da vezi sa nu rupi plasticul mufei, e destul de sensibil. Ai 4 senzori, incepe cu fata ca de cele mai multe ori acolo se rupe.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 09-09-11, 17:34   #18
Wilgax

Stage 5
 
Wilgax's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,155
Default Re: Problema BMW E36 318i: bec ABS aprins continuu!

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
Dai cate o roata jos si urmaresti firul ce iese din senzorul de ABS (nu din cel de placute), si vezi ca ajung intr-o cutiuta dreptunghiulara. Deschizi usita cutiutei si tragi mufa afara, e din 2 bucati, da vezi sa nu rupi plasticul mufei, e destul de sensibil. Ai 4 senzori, incepe cu fata ca de cele mai multe ori acolo se rupe.
Multumesc mult!
Wilgax is offline   Reply With Quote
Old 11-04-12, 13:40   #19
Husky

Stage 3
 
Husky's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 131
Default Re: Problema BMW E36 318i: bec ABS aprins continuu!

Quote:
Originally Posted by 316i View Post
Unul sau mai multi senzori de ABS sunt defecti.
Nu se conecteaza nici o diagnoza pe ABS-ul de E36. Cand mecanicul nu mai stie ce sa-i faca iti baga replica standard: "pune diagnoza pe ea".
Cel mai simplu este sa scoti pe rand fiecare senzor din mufa si sa masori senzorul cu un multimetru dat pe Ohm. Senzorul care nu are continuitate este defect.
Tin sa te contrazic,pt ca eu ma-m conectat de foarte multe ori pe abs la e36(toate) si cu gt1,si cu autoboss. Chiar azi am facut o diagnoza la un e36 din 1995 pe abs, si i-am gasit un senzor defect.
__________________
___________________________________
<Nu voi inceta niciodata sa iubesc masinile>
Husky is offline   Reply With Quote
Old 12-04-12, 19:38   #20
NoAngels

Stage 5
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,547
Default Re: Problema BMW E36 318i: bec ABS aprins continuu!

Quote:
Originally Posted by Husky View Post
Tin sa te contrazic,pt ca eu ma-m conectat de foarte multe ori pe abs la e36(toate) si cu gt1,si cu autoboss. Chiar azi am facut o diagnoza la un e36 din 1995 pe abs, si i-am gasit un senzor defect.
La a mea am masurat senzorii fata spate...sunt ok
Sigurantele ok
Pedal Travel Switch senzor...un alt posibil defect...nu e instalat pe masina mea
Relee abs...nu exista in cutia cu sigurante.Din citit pe diferite forumuri se pare ca ar fi pe pompa abs
S`a lovit cineva de asa ceva?
316i 8/98 m43 abs+asc
__________________
BMW POWER
NoAngels is offline   Reply With Quote
Old 12-04-12, 20:10   #21
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Problema BMW E36 318i: bec ABS aprins continuu!

Quote:
Originally Posted by NoAngels View Post
Pedal Travel Switch senzor...un alt posibil defect...nu e instalat pe masina mea
Si cum ai ajuns la aceasta concluzie? Ar trebui sa fie in interiorul servofranei...
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 12-04-12, 20:43   #22
NoAngels

Stage 5
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,547
Default Re: Problema BMW E36 318i: bec ABS aprins continuu!

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
Si cum ai ajuns la aceasta concluzie? Ar trebui sa fie in interiorul servofranei...
si totusi...nu e,pe realoem la fel spune ca nu e instalat pe masina
NoAngels is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 17:30   #23
NoAngels

Stage 5
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,547
Default Re: Problema BMW E36 318i: bec ABS aprins continuu!

nimeni nimic?
NoAngels is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -