Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 18-01-11, 15:32   #1
Wilgax

Stage 5
 
Wilgax's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,155
Default Problema BMW E36 318i: bec ABS aprins continuu!

Salut.Nu stiu cati dintre voi a-ti avut aceasta problema, insa m-am confruntat cu ea acum un an in urma si a ramas asa nu ca nu ar fi bani ci ca sunt plecat la facultate si asa a ramas moarta.Puneam contact, motorul intra in sarcina si pe urma incepea sa ticaie becul la ABS dupa care isi revenea, se mai stingea si iar isi revenea.Mi-a facut asa cam vreo luna juma la rand de cate ori ieseam cu el si la un moment dat a ramas aprins continuu.Nu le am cu electrica absolut deloc, cu mesteritul pe la firaraie dar daca v-ati confruntat cu aceasta problema , spuneti-mi si mie ce este de facut.Cand am avut ultima oara de schimbat la el, mecanicul mi-a spus sa-i fac o diagnoza care e intre 30-35 lei si imi va spune acolo problema.Oricum astept raspunsurile voastre.Multam fain si numa bene'!
__________________

E36 318i BMW sport package.
Wilgax is offline   Reply With Quote
Old 18-01-11, 21:26   #2
316i

Stage 5
 
316i's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,856
Default Re: Problema BMW E36 318i: bec ABS aprins continuu!

Unul sau mai multi senzori de ABS sunt defecti.
Nu se conecteaza nici o diagnoza pe ABS-ul de E36. Cand mecanicul nu mai stie ce sa-i faca iti baga replica standard: "pune diagnoza pe ea".
Cel mai simplu este sa scoti pe rand fiecare senzor din mufa si sa masori senzorul cu un multimetru dat pe Ohm. Senzorul care nu are continuitate este defect.
__________________
BMW E30 318iS 08/90 Powered by 08/94 E36 M42,Sterling Silber Metallic,Full Electric(4xEFH+ESD),OBC II + E36 OBC V,A/C,Electric/Beheizt Recaro sitze,Blau H&R + Koni Adjustable,Webasto Standheizung,Winter Paket,BBS RS 8Jx17 + BBS RS047 + BBS RS001,M-Tehnic II Paket,Tempomat, 1bar boost by Haltech + BMW E30 325i M20 Baur NA + BMW E30 325i M50 Coupe NA
Harti personalizate, orice dimensiune, orice continut, actualizate la zi ---->http://www.edituraeverest.ro<----
316i is offline   Reply With Quote
Old 18-01-11, 21:29   #3
Wilgax

Stage 5
 
Wilgax's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,155
Default Re: Problema BMW E36 318i: bec ABS aprins continuu!

Quote:
Originally Posted by 316i View Post
Unul sau mai multi senzori de ABS sunt defecti.
Nu se conecteaza nici o diagnoza pe ABS-ul de E36. Cand mecanicul nu mai stie ce sa-i faca iti baga replica standard: "pune diagnoza pe ea".
Cel mai simplu este sa scoti pe rand fiecare senzor din mufa si sa masori senzorul cu un multimetru dat pe Ohm. Senzorul care nu are continuitate este defect.

ms mult sef.Macar sa stiu.Oricum cu prima ocazie cand am drum acasa, incerc sa rezolv problema si dau de veste.Inca odata multumesc.
Wilgax is offline   Reply With Quote
Old 18-01-11, 21:35   #4
valint

Stage 3
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 136
Default Re: Problema BMW E36 318i: bec ABS aprins continuu!

Cred ca e de la senzori caci si eu am avut problema asta (in cele mai multe cazuri se duc aia de pe fata spun mecanicii).
valint is offline   Reply With Quote
Old 18-01-11, 21:37   #5
Wilgax

Stage 5
 
Wilgax's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,155
Default Re: Problema BMW E36 318i: bec ABS aprins continuu!

Quote:
Originally Posted by valint View Post
Cred ca e de la senzori caci si eu am avut problema asta (in cele mai multe cazuri se duc aia de pe fata spun mecanicii).

Ms mult.Nush sincer daca sa cumpar nou sau SH.Faza e ca SH e original.
Wilgax is offline   Reply With Quote
Old 18-01-11, 21:39   #6
valint

Stage 3
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 136
Default Re: Problema BMW E36 318i: bec ABS aprins continuu!

Nou 170 lei am dat.vezi ca sunt de 2 tipuri la mufa, daca vrei de la second tre sa il dai jos sa il iei la fel..
valint is offline   Reply With Quote
Old 18-01-11, 21:43   #7
Wilgax

Stage 5
 
Wilgax's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,155
Default Re: Problema BMW E36 318i: bec ABS aprins continuu!

Quote:
Originally Posted by valint View Post
Nou 170 lei am dat.vezi ca sunt de 2 tipuri la mufa, daca vrei de la second tre sa il dai jos sa il iei la fel..

Ms mult sef.Pe parcurs daca am nelamuriri postez aici.
Wilgax is offline   Reply With Quote
Old 22-01-11, 22:06   #8
HD02JBK

Stage 3
 
HD02JBK's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 153
Default Re: Problema BMW E36 318i: bec ABS aprins continuu!

Quote:
Originally Posted by 316i View Post
Unul sau mai multi senzori de ABS sunt defecti.
Nu se conecteaza nici o diagnoza pe ABS-ul de E36. Cand mecanicul nu mai stie ce sa-i faca iti baga replica standard: "pune diagnoza pe ea".
Cel mai simplu este sa scoti pe rand fiecare senzor din mufa si sa masori senzorul cu un multimetru dat pe Ohm. Senzorul care nu are continuitate este defect.
E36 e vreun concept de nu se conecteaza niciun aparat de diagnoza pe ABS-ul lui?Dute frate la un tester,vezi ce are si dupa aceea schimba ce e de schimbat...
HD02JBK is offline   Reply With Quote
Old 22-01-11, 22:42   #9
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Problema BMW E36 318i: bec ABS aprins continuu!

Quote:
Originally Posted by HD02JBK View Post
E36 e vreun concept de nu se conecteaza niciun aparat de diagnoza pe ABS-ul lui?Dute frate la un tester,vezi ce are si dupa aceea schimba ce e de schimbat...
316i stie ce vorbeste, nu din auzite ci din practica. gandeste-te ca omul se ocupa cu astea. si da, la e36, cel putin la pre-facelift(aici pot baga mana in foc), nu se conecteaza nici o diagnoza la calculatorul de ABS. toate dau eroare, sau arata OK iar ABS-ul e mort in cotet.
Cu metoda lui 316i mi-am reparat si eu ABS-ul cu f putini bani si relativ usor, in fata blocului. Si ca mine au fost foarte multi useri de pe acest forum care si-au reparat ABS-ul pe aceasta metoda, raspandita din gura in gura.
Nu te mai baga aiurea, daca nu ai o solutie. M-am saturat de "mecanicii lu peste" care una doua:"du-te frate si pune-o pe tester!"
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 22-01-11, 22:46   #10
Wilgax

Stage 5
 
Wilgax's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,155
Default Re: Problema BMW E36 318i: bec ABS aprins continuu!

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
316i stie ce vorbeste, nu din auzite ci din practica. gandeste-te ca omul se ocupa cu astea. si da, la e36, cel putin la pre-facelift(aici pot baga mana in foc), nu se conecteaza nici o diagnoza la calculatorul de ABS. toate dau eroare, sau arata OK iar ABS-ul e mort in cotet.
Cu metoda lui 316i mi-am reparat si eu ABS-ul cu f putini bani si relativ usor, in fata blocului. Si ca mine au fost foarte multi useri de pe acest forum care si-au reparat ABS-ul pe aceasta metoda, raspandita din gura in gura.
Nu te mai baga aiurea, daca nu ai o solutie. M-am saturat de "mecanicii lu peste" care una doua:"du-te frate si pune-o pe tester!"

Sa inteleg ca pre-facelift face referire la cel dinaintea lui adica non-facelift?Al meu e din '95!Cer scuze dar nu am inteles de aia intreb.Numa bene!
Wilgax is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 00:03   #11
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Problema BMW E36 318i: bec ABS aprins continuu!

da... non-facelift. pe asta am incercat eu si stiu sigur ca nu merge. pe facelift nu am incercat dar am inteles ca nici acolo nu vrea.

edit: dar din cate vad in poze nici a ta nu e facelift, chiar daca e din 95'

Last edited by rdy4ever; 23-01-11 at 00:08.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 00:38   #12
Wilgax

Stage 5
 
Wilgax's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,155
Default Re: Problema BMW E36 318i: bec ABS aprins continuu!

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
da... non-facelift. pe asta am incercat eu si stiu sigur ca nu merge. pe facelift nu am incercat dar am inteles ca nici acolo nu vrea.

edit: dar din cate vad in poze nici a ta nu e facelift, chiar daca e din 95'

Pai da tocmai la asta faceam referire.........nu intelegeam termenul specificat mai sus de tine.Oricum cu prima ocazie cand am drum acasa si am timp disponibil ma ocup de treaba si va anunt.Inca odata multumesc.
Wilgax is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 02:18   #13
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Problema BMW E36 318i: bec ABS aprins continuu!

mi se pare ca din 96 a intrat faceliftul.. sau late 95'
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 09:57   #14
Wilgax

Stage 5
 
Wilgax's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,155
Default Re: Problema BMW E36 318i: bec ABS aprins continuu!

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
mi se pare ca din 96 a intrat faceliftul.. sau late 95'

Asa stiam si eu '96.
Wilgax is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 14:25   #15
HD02JBK

Stage 3
 
HD02JBK's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 153
Default Re: Problema BMW E36 318i: bec ABS aprins continuu!

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
316i stie ce vorbeste, nu din auzite ci din practica. gandeste-te ca omul se ocupa cu astea. si da, la e36, cel putin la pre-facelift(aici pot baga mana in foc), nu se conecteaza nici o diagnoza la calculatorul de ABS. toate dau eroare, sau arata OK iar ABS-ul e mort in cotet.
Cu metoda lui 316i mi-am reparat si eu ABS-ul cu f putini bani si relativ usor, in fata blocului. Si ca mine au fost foarte multi useri de pe acest forum care si-au reparat ABS-ul pe aceasta metoda, raspandita din gura in gura.
Nu te mai baga aiurea, daca nu ai o solutie. M-am saturat de "mecanicii lu peste" care una doua:"du-te frate si pune-o pe tester!"
Frate nu ma bag aiurea sunt intradevar unele modele de e36 undeva de la 95 in sus chiar si unele e46 care s-au echipat cu un altfel de calc pe abs si pe care nu te poti conecta cu orice parnaie de tester sau interfata cumparata de la ,,Gigi,,de pe net dar iti garantez k o interfata Carsoft originala,un GT1 original iti face diagnoza la ce vrei tu iti spune si ce o mancat neamtu` care a strans suruburile la biele.In fine inebunim omu cu sfaturile noastre de nu mai intelege nimic....
HD02JBK is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -