Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 03-03-10, 20:43   #1
remus_bv

Stage 3
 
remus_bv's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 154
Exclamation Directie instabila E36

Asadar dupa montarea mult asteptatelor bucsi de la powerflex, inlocuirea pivotilor, reglarea directie, echilibrare gume, masina se comporta ca o caruta .

Are tendinta sa urmeze denivelarile de pe drum si pe masura ce creste viteaza situatia se agraveaza

Cautand pe net, am descoperit ca majoritatea posesorilor de e36 si e46 au aceiasi problema cu masinile lor atunci cand incalta jante mai mari de 17" si/sau mai late de 225.

Multi spun ca asa trebuie sa fie, ca "The ultimate driving machine" iti transimite drumul, si continua sa se lupte cu masinile lor .

In schimb E36 M3 nu are aceasta problema si este echipata cu jante pe 17" din fabrica

Diferenta sta in unghiurile de reglare a directie .

Concluzie bucsile mele nou noute de la powerflex sunt de vanzare, imi trebuie de M3
remus_bv is offline   Reply With Quote
Old 04-03-10, 19:36   #2
sony_cristi
Peugeot Driver

Stage 5
 
sony_cristi's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 315
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Directie instabila E36

Quote:
Originally Posted by remus_bv View Post
Asadar dupa montarea mult asteptatelor bucsi de la powerflex, inlocuirea pivotilor, reglarea directie, echilibrare gume, masina se comporta ca o caruta .

Are tendinta sa urmeze denivelarile de pe drum si pe masura ce creste viteaza situatia se agraveaza

Cautand pe net, am descoperit ca majoritatea posesorilor de e36 si e46 au aceiasi problema cu masinile lor atunci cand incalta jante mai mari de 17" si/sau mai late de 225.

Multi spun ca asa trebuie sa fie, ca "The ultimate driving machine" iti transimite drumul, si continua sa se lupte cu masinile lor .

In schimb E36 M3 nu are aceasta problema si este echipata cu jante pe 17" din fabrica

Diferenta sta in unghiurile de reglare a directie .

Concluzie bucsile mele nou noute de la powerflex sunt de vanzare, imi trebuie de M3
cati bani?
sony_cristi is offline   Reply With Quote
Old 05-03-10, 20:06   #3
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Directie instabila E36

Si eu sunt interesat de bucsile powerflex, astept un pret pentru ele, pe pm / sau la tel 0726 283 693
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 05-03-10, 20:51   #4
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Directie instabila E36

sunt in jur de 50$ pe ebay/fata
50$/spate
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 06-03-10, 23:28   #5
remus_bv

Stage 3
 
remus_bv's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 154
Default Re: Directie instabila E36

bucsile se dau cu 200 de ron gata presate in inelele metalice sau cu 160 + inele cu bucsi rupte la schimb.
remus_bv is offline   Reply With Quote
Old 26-03-10, 01:22   #6
tetel_sorinel

Stage 5
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,735
Default Re: Directie instabila E36

salu imi da si mie o poza cu bucside de m3 sa vad si eu cum arata sa si eu am aceeasi problema ca tine
tetel_sorinel is offline   Reply With Quote
Old 26-03-10, 07:11   #7
remus_bv

Stage 3
 
remus_bv's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 154
Default Re: Directie instabila E36

bucsa M3

flanse amortizoare M3
remus_bv is offline   Reply With Quote
Old 26-03-10, 23:32   #8
Billy c25xe

Stage 5
 
Billy c25xe's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 846
Default Re: Directie instabila E36

Quote:
Originally Posted by remus_bv View Post
Asadar dupa montarea mult asteptatelor bucsi Are tendinta sa urmeze denivelarile de pe drum si pe masura ce creste viteaza situatia se agraveaza
Acest fenomen , nu este numit tremling ? Sau ceva-n genul
Billy c25xe is offline   Reply With Quote
Old 27-03-10, 00:33   #9
remus_bv

Stage 3
 
remus_bv's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 154
Default Re: Directie instabila E36

exact, si nu e placut deloc
remus_bv is offline   Reply With Quote
Old 27-03-10, 20:29   #10
tetel_sorinel

Stage 5
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,735
Default Re: Directie instabila E36

Quote:
Originally Posted by remus_bv View Post
bucsa M3

flanse amortizoare M3
merci frumos de poze, bucsile banuiam ca alea sunt dar de flanse nu stiam, ai reusit sa le schimbe sau urmeaza?
tetel_sorinel is offline   Reply With Quote
Old 30-03-10, 23:35   #11
remus_bv

Stage 3
 
remus_bv's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 154
Default Re: Directie instabila E36

caut o pereche sh, noi sunt 250, sh cineva mi-a cerut tot atat , daca stie cineva de vanzare, sa ma anunte...
remus_bv is offline   Reply With Quote
Old 07-04-10, 07:19   #12
remus_bv

Stage 3
 
remus_bv's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 154
Default Re: Directie instabila E36

Am reusit sa reduc problema la minim, se pare ca la ultima reglare de directie unul din aparate nu a fost asezat corect pe janta, convergenta era la 1 grad cu plus...

Am pus masina din nou pe aparate, si s-a reglat directia din nou ( pe garantie de data asta) convergenta e facuta la -0'20" pe fiecare parte, e peste cea ce recomnada producatorul dar in schimb face masina stabila pe linie dreapta.

In continuare, vreau sa inlocuiesc flansele de amortizor si bucsile de brat cu cele de M.
remus_bv is offline   Reply With Quote
Old 16-05-10, 18:50   #13
sprancenatu

Stage 2
 
sprancenatu's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 35
Default Re: Directie instabila E36

din cate stiu M3-ul d 3.0 avea probleme similare. cel d 3.2 a fost complet revizuit:
- alte bascule fata
- alta caseta d directie (mai rapida)
- alte bucse (la 3.0 si M3 e30 sunt excentrice si pline) 3.2 au gaura in centru si tot cauciuc plin
- x-brace (au rigidizat puntea fata) e singura caroserie cu asa ceva din cauza k au mutat baia in spate.
- carcasa dif mare 210mm in loc d 188mm

Desigur eu vb din carti acum, dar se intampla si la case mai mari (problemele astea au fost sesizate la M3 nu la 1.8, 2.0, 2.5 & CO) si dupa cum vezi e un proces d evolutie.
Succes in continuare si ai grija c piese cumperi data viitoare, numai eu stiu cate am cumparat, doar sa le vand dupa c le-am montat si mi-am dat seama k imi doream altceva.
sprancenatu is offline   Reply With Quote
Old 16-05-10, 19:09   #14
remus_bv

Stage 3
 
remus_bv's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 154
Default Re: Directie instabila E36

partial adevarat, e36 M3 fab `94-`95 folosesc aceleasi brate cu cele non-M, dar pentru a obtine unghiul de fuga marit necesar s-au folosit bucsi pline excentrice si flanse de omortizor care aduga atat cadere cat si fuga mai mare. e36 M3 `96-`98 are al tip de partea cu pivotul exterior este dreapta nu incovoiata iar flansele amortizoarelor adugand doar fuga codul lor fiind identic stanga-drepata (spre deosebire de cele fab `94-`95 care prin inversarea lor adauga mai mult unghi de cadere). Bucsile bratelor la modelele `96+ sunt pline si concentrice.

Indiferent de configuatia lor ambele suspensii au aproape aceleasi unghiuri de reglare. Diferenta fata de cele non-M este caderea si fuga pe fata in rest sunt aproape egale. Cat despre caseta de directie pe "dincolo" se practica inlocuirea ei cu cea de Z3 e36 care da este mai rapida.

un tabel cu unghiurile de reglare
New Microsoft Excel Worksheet.xls
remus_bv is offline   Reply With Quote
Old 04-06-10, 19:11   #15
gyovannyxxl

Stage 4
 
gyovannyxxl's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 197
Default Re: Directie instabila E36

Quote:
Originally Posted by remus_bv View Post
partial adevarat, e36 M3 fab `94-`95 folosesc aceleasi brate cu cele non-M, dar pentru a obtine unghiul de fuga marit necesar s-au folosit bucsi pline excentrice si flanse de omortizor care aduga atat cadere cat si fuga mai mare. e36 M3 `96-`98 are al tip de partea cu pivotul exterior este dreapta nu incovoiata iar flansele amortizoarelor adugand doar fuga codul lor fiind identic stanga-drepata (spre deosebire de cele fab `94-`95 care prin inversarea lor adauga mai mult unghi de cadere). Bucsile bratelor la modelele `96+ sunt pline si concentrice.

Indiferent de configuatia lor ambele suspensii au aproape aceleasi unghiuri de reglare. Diferenta fata de cele non-M este caderea si fuga pe fata in rest sunt aproape egale. Cat despre caseta de directie pe "dincolo" se practica inlocuirea ei cu cea de Z3 e36 care da este mai rapida.

un tabel cu unghiurile de reglare
New Microsoft Excel Worksheet.xls
ai rezolvat problema? imi poti da si mie miste coduri de piese sau denumirea lor pt a comanda si eu avand aceasi problema ca a ta u ce dimensiune ai la cauciucuri?
__________________
cosmote 0767325909
im gyovannyxxl
gyovannyxxl is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -