Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 10-08-11, 11:23   #46
maxmartinez

Stage 5
 
maxmartinez's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 592
Default Re: Ajutor schema electrica obc 7 butoane

de la orice magazin auto care are si becuri de bord, ala de la obc il scoti din soclu si mergi cu el la magazin, mi se pare ca e t5 sau t10, 1.2w.
__________________
maxmartinez is offline   Reply With Quote
Old 06-04-13, 12:33   #47
ktha

Stage 5
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 464
Default Re: Ajutor schema electrica obc 7 butoane

salut. am si eu nevoie de ajutor! am montat un obc de 7 butoane pe o masina cu ceas analog , firul permanent l`am legat la contact dar de fiecare data cand pun contactul mi se reseteaza temperatura si ora! ce ar trebui sa fac? eu am legat firul mov la firul verde de la contact...
ktha is offline   Reply With Quote
Old 29-07-13, 11:18   #48
Alin_KIR

Stage 4
 
Alin_KIR's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 208
Default Re: Ajutor schema electrica obc 7 butoane

Salutare tuturor! Am si eu un OBC cu 7 butoane, insa nu am nici o mufa sau fire la el, il am pus in bord doar de design. L-am scos din bord si nu am vazut nici un fir sau vreo mufa pe acolo. Masina cred ca a avut ceas analogic. Ce ar trebui sa cumpar ca sa il pot face functional si de unde?
Alin_KIR is offline   Reply With Quote
Old 29-07-13, 22:51   #49
florineluspr

Stage 5
 
florineluspr's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,198
Member of:
[Competitor CNCA]
[BMW]
Default Re: Ajutor schema electrica obc 7 butoane

Quote:
Originally Posted by Alin_KIR View Post
Salutare tuturor! Am si eu un OBC cu 7 butoane, insa nu am nici o mufa sau fire la el, il am pus in bord doar de design. L-am scos din bord si nu am vazut nici un fir sau vreo mufa pe acolo. Masina cred ca a avut ceas analogic. Ce ar trebui sa cumpar ca sa il pot face functional si de unde?
Cauta pe acolo prin bord mufa mica de intra in ceasul analog! Cel mai sigur ai avut asa ceva.E o mufa mica mica cu 3 fire.
O iei exact asa cum e si o infigi in pinii cu numarul 16 17 si 18 de la obc-ul cu 7 butoane! Atunci iti va merge obc-ul! Mai trebuie sa legi senzorul de temperatura!
Daca esti indemanatic ti-am zis mufa aia mica intra exact intre pinii aia!
Daca nu te descurci si nu gasesti mufa fa asa si sigur merge:

Pin18 - plus permanent (fir rosu/galben)
Pin17 - minus (fir maro)
Pin16 - plus iluminat (fir gri/rosu)
Pin14 - plus de contact (fir alb/mov)
Pin12 - un fir de la senzorul de temp. Celalalt fir de la senzorul de temp. se leaga la masa.
Pin 11 si 12 se leaga la gong.

Pinii 18, 17, 16 exista deja de la ceasul analog, mai trebuie sa legati pe restul.
florineluspr is offline   Reply With Quote
Old 30-07-13, 13:02   #50
Alin_KIR

Stage 4
 
Alin_KIR's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 208
Default Re: Ajutor schema electrica obc 7 butoane

Quote:
Originally Posted by florineluspr View Post
Cauta pe acolo prin bord mufa mica de intra in ceasul analog! Cel mai sigur ai avut asa ceva.E o mufa mica mica cu 3 fire.
O iei exact asa cum e si o infigi in pinii cu numarul 16 17 si 18 de la obc-ul cu 7 butoane! Atunci iti va merge obc-ul! Mai trebuie sa legi senzorul de temperatura!
Daca esti indemanatic ti-am zis mufa aia mica intra exact intre pinii aia!
Daca nu te descurci si nu gasesti mufa fa asa si sigur merge:

Pin18 - plus permanent (fir rosu/galben)
Pin17 - minus (fir maro)
Pin16 - plus iluminat (fir gri/rosu)
Pin14 - plus de contact (fir alb/mov)
Pin12 - un fir de la senzorul de temp. Celalalt fir de la senzorul de temp. se leaga la masa.
Pin 11 si 12 se leaga la gong.

Pinii 18, 17, 16 exista deja de la ceasul analog, mai trebuie sa legati pe restul.
Am inteles! Multumesc frumos pentru ajutor. Asa o sa fac! O sa revin cu intrebari in caz ca nu ma voi descurca.
P.S. - nu cred ca am senzorul de temperatura.
Alin_KIR is offline   Reply With Quote
Old 17-09-13, 16:38   #51
Sxn.

Stage 5
 
Sxn.'s Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 446
Default Re: Ajutor schema electrica obc 7 butoane

salutare,eu am un senzor de opel cu 2 fire crede-ti ca merge?, si dupa ce montez trebuie sa scot mufa si sa o bag inapoi? au vreo importanta firele masa cu pinul 12? sau daca cumpar termistor conteaza pe care fire pun - si pe care pinu 12 sau nu conteaza?, multumesc
__________________
" www.streetlegal.ro
Sxn. is offline   Reply With Quote
Old 17-09-13, 16:50   #52
Sxn.

Stage 5
 
Sxn.'s Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 446
Default Re: Ajutor schema electrica obc 7 butoane

eu l-am facut sa se aprinda sa meraga ceasul, mufa mi-am facut dintr-o alta mufa am taiat din ea din decat 9 pini cati imi trebuiau acu tot incerc sa fac temperatura, nu imi iese
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	20130913_180509.jpg
Views:	83
Size:	1.15 MB
ID:	2856551  
Sxn. is offline   Reply With Quote
Old 21-06-14, 23:04   #53
gntionut

Stock
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2
Default Re: Ajutor schema electrica obc 18 butoane

buna am avut si io un obc cu 7 butoane la un cupe e36 an 1998 si miam pus cu 18 butoane am legat totulie ok doar ceasu imi ramane aprins tot timpu si dupa ce scot cheia din contact,ce sai fac cine ma ajuta si pe mine???? multumesc aticipat??
gntionut is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -