Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > AUDI > Alte discutii Audi

Reply
 
Thread Tools
Old 24-12-14, 18:32   #1
vlm20

Stock
 
Join Date: Dec 2014
Posts: 4
Default Problema URGENTA !

Salut , revin cu o problema nu tocmai mecanica.
Am un audi A6 din 99 motor 1.9tdi 110 cp , masina are numere de brasov de curand un domn de la circulatie ma oprit mia cerut actele si mia oprit talonul masini pe baza ca nu am taxa de mediu platita si ca pe talon scrie ca masina este instrainata .
Ar fi vreo solutie sa recuperez talonul si sa fac un fel de procura si sa circul cu masina pe numele fostului proprietar .
Taxa de mediu precizez ca e 1500 de euro si nu imi convine sa o platesc deoarece masina mai necesita si cateva investitii.

Daca exista vreo solutie sa circul pe numerele de brasov si fara sa platesc taxa astept pareri!
vlm20 is offline   Reply With Quote
Old 29-12-14, 21:43   #2
BUBa^^^
Dacia Driver

Stage 5
 
BUBa^^^'s Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 707
Member of:
[DACIA]
Default Re: Problema URGENTA !

In momentul in care e trecuta pe talon mentiunea ca masina a fost instrainata catre..., esti obligat sa o treci pe numele tau in termen de 30 zile (asa retin).Nu trebuia sa treci nimic in talon cand ai luat masina, trebuia sa faci doar un contract de vanzare-cumparare si vanzatorul sa o scoata de la financiar de la el pe motiv ca a vandut-o (asta ca sa nu mai plateasca impozit).Procura ai nevoie doar daca vrei sa iesi cu masina din tara.
__________________
Dacia 1310L
BUBa^^^ is offline   Reply With Quote
Old 07-01-15, 20:07   #3
vlm20

Stock
 
Join Date: Dec 2014
Posts: 4
Default Re: Problema URGENTA !

Eu nu am trecut nimic pe talon masina a avut 2 proprietari (cu mine) si primul proprietar a trecut in talon ca masina e instrainata , cel de-al doilea proprietar a circulat cu masina pe numerele vechi , la fel am circulat si eu pana cand un domn de la circulatia ma oprit si mia luat talonul!
Vanzatorul de la care am cumparato a scoso de la primarie . In momentul de fata eu ii platesc impozitu !
Nu exista nici o solutie de a imi recupera talonul fara a plati acea taxa aberanta ?
vlm20 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -