Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > AUDI > Zona tehnica Audi

Zona tehnica Audi Zona tehnica, secrete, tips&tricks Audi

Reply
 
Thread Tools
Old 09-03-08, 02:04   #1
Deemon

Stock
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 3
Question cine se pricepe la mecanica audi 80 an fabr 80 sa ma ajute va rog

Buna.Am un Audi 80 an fabricatie '80 pe benzina,motor de 1600cmc,si am probleme la carburator,Masina merge foarte bine,dar cateodata il apuca ceva si nu tine motorul in relantina.Mi s-a spus ca e de la carburator deoarece are carburator de DACIE bagat in ea(1300 cmc)pentru a reduce consumul,si asta o fi de vina.Asa am luat-o cu carburatorul acela.Asa pare de parca nu ar primi suficient benzina desii rezervorul e alimentat bine intodeauna.As vrea sa schimb carburatorul inapoi pe una de audi ....Am facut multe renovari la motor,frana,directie,electrica,si imi place masina.Vreau sa o fac k lumea.Credeti ca carburatorul de dacie e de vina?Nu am fost inca la un service foarte modern sa o vada cineva,dar m-ar interesa dk stiti cam cat ar fi un carburator uzat sau nou de Audi 80 ca al meu.Ce sa fac...
Deemon is offline   Reply With Quote
Old 25-06-08, 20:22   #2
cornelg

Stock
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2
Default Re: cine se pricepe la mecanica audi 80 an fabr 80 sa ma ajute va rog

salut,
eu iti recomand sa verifici jigloarele la carburator si mai ales plutitorul.Am inteles ca ai o modificare pe masina in sens ca ai pus un carburator de dacia 1300.Daca asa este , iti recomand calduros sa schimbi carburatorul cu unul pentru dacia 1400 (asa am facut si eu ), eventual nou ,ca e ieftin.
Nu recomand sa iti pui un carburator original la mana a doua, sunt in mare parte declalibrate si jigloare noi nu cred sa mai gasesti, in vreme ce pt carburatorul de dacie(carfil este de fapt carburator weber, tot nemetesc) se gasesc jigloare de schimb si alte componente(plutitor, cui pontou).
E adevarat ca daca e carburator cu o singura camera nu o sa mai aiba aceeasi accelaratie in schimb vei face economie de benzina ceea ce ar fi ok mai ales daca faci naveta cu masina.Dati pun te ajuta pun in atasament un material despre tipurile de carburatoare utilizate de w si audi.
Attached Files
File Type: pdf manual carburatoare wv.pdf (773.7 KB, 128 views)
cornelg is offline   Reply With Quote
Old 11-09-08, 14:22   #3
RALLYMAN

Stage 1
 
RALLYMAN's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 14
Default Re: cine se pricepe la mecanica audi 80 an fabr 80 sa ma ajute va rog

Scoate si sufla jiglerul de ralanti ... apoi pui furtunul de la pompa de umflat cauciucurile pe gaura de unde scoti jiglerul si dai cateva pompe zdravene sa se desfunde si canalele ... asta e problema si la Dacie cand nu mai tine ralantiul ...
Pune pe cineva sa regleze amestecul din surubul ala cu arc ...
Ar mai fi o cauza ... sa nu se faca vid in rezervor si nu mai trage pompa de benzina ... dar in cazul asta aparea fenomenul mai mult in sarcina ... deci ramane faza cu jiglerul ...
RALLYMAN is offline   Reply With Quote
Old 06-10-08, 12:26   #4
ManiacuV6

Stage 2
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 28
Member of:
[AUDI]
Default Re: cine se pricepe la mecanica audi 80 an fabr 80 sa ma ajute va rog

@ cornelg . Daca tu crezi ca un amarat de carburator de Dacie e suficient pentru ce are el nevoie i-mi pare rau sa te anunt ca nu faci de cat sa faci un fel de AUDIDACIA. . O masian consuma si mai mult daca are amestecul saracit deoarece nu e realizat amestecul optim de carburant-corburant.
Daca vrei consum ok la motorul ala pune un carburator cu care a venit masina din fabrica, regleaa-l la marea arta , apoi regleaza si avans is vei avea un consum de 5-6 in afara si un 8,5-9 in oras.
ManiacuV6 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -