Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > AUDI > Zona tehnica Audi

Zona tehnica Audi Zona tehnica, secrete, tips&tricks Audi

Reply
 
Thread Tools
Old 24-06-07, 00:01   #1
badboy4life

Stage 3
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 99
Default ce segmenti ati alege?

Buna iubitori de audi in special 100 2.2 Turbo. Am in cap acum sa imi desfac motorul, are 300 000 km si nu s-a mai umblat niciodata in el. Din cauza faptului ca pierd ulei pe la semeringul de palier spate, m-am gandit sa dau motorul jos si sa schimb semeringul, sa schimb si semeringurile la supape si daca tot dau chiuloasa jos sa verific segmentii. Daca e sa fie sa ii schimb (mai mult ca sigur) ce marca m-ati sfatui sa aleg? Pe piata sunt multe, "goetze", "kolbersmitz"(ceva de genu), si alte marci de care nu am auzit. Acum poate citeste careva care a avut de-a face cu 2.2 turbo si poate stie exact ce e mai bun si la cat sama astept sa tina. Am mai gasit un tip "Mahle" care s-ar zice ca sunt mai buni ce parere aveti? Sper ca nu v-am plictisit si ca ma puteti ajuta cu o idee, numai bine!
badboy4life is offline   Reply With Quote
Old 27-06-07, 15:17   #2
iluminaughty

Stage 2
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 34
Default Re: ce segmenti ati alege?

parerea mea: KS kolbenschmit
iluminaughty is offline   Reply With Quote
Old 27-06-07, 20:50   #3
Georgekey

Stage 3
 
Georgekey's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 95
Default Re: ce segmenti ati alege?

Quote:
Originally Posted by badboy4life View Post
Buna iubitori de audi in special 100 2.2 Turbo. Am in cap acum sa imi desfac motorul, are 300 000 km si nu s-a mai umblat niciodata in el. Din cauza faptului ca pierd ulei pe la semeringul de palier spate, m-am gandit sa dau motorul jos si sa schimb semeringul, sa schimb si semeringurile la supape si daca tot dau chiuloasa jos sa verific segmentii. Daca e sa fie sa ii schimb (mai mult ca sigur) ce marca m-ati sfatui sa aleg? Pe piata sunt multe, "goetze", "kolbersmitz"(ceva de genu), si alte marci de care nu am auzit. Acum poate citeste careva care a avut de-a face cu 2.2 turbo si poate stie exact ce e mai bun si la cat sama astept sa tina. Am mai gasit un tip "Mahle" care s-ar zice ca sunt mai buni ce parere aveti? Sper ca nu v-am plictisit si ca ma puteti ajuta cu o idee, numai bine!
Audi se colaboreaza cu firma Mahle in general si foloseste pistoane forjate si segmenti
de aceeasi firma care sunt exelenti.TT-ul meu(225 BAM) poarta mahle si sunt foarte multumit .Eu le recomand cu siguranta.
__________________
AudiTT TQ 300hp 42kg (BAM) stage II 1,6 bar overboost 1.4 fix
stage III is coming

Georgekey is offline   Reply With Quote
Old 21-08-07, 23:56   #4
badboy4life

Stage 3
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 99
Default Re: ce segmenti ati alege?

Am ales pana la urma firma mahle ca am vazut ca si pistoanele tot mahle sunt. Am dat motorul jos si am schimbat segmentii, semeringuri supapa si palier. Acum nu mai pleaca nicaieri uleiul si in ture simt ca trage altfel )
badboy4life is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -