Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > AUDI > Zona tehnica Audi

Zona tehnica Audi Zona tehnica, secrete, tips&tricks Audi

Reply
 
Thread Tools
Old 02-06-07, 23:38   #1
badboy4life

Stage 3
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 99
Default Consum ulei Audi 100 2.2 Turbo

Salut am si eu un Audi 100 2.2 Turbo din '90 de 165 CP si vreau sa va intreb si eu daca e motiv de ingrijorare faptul ca se cam duce uleiul de pe joja. Am folosit Mobil 5W40 si cam 1.2 - 1.5 litri la mia de km scade nivelul. Acum e diferenta mare daca merg incet ca oameni botezati sau daca o coxez. Daca ii dau tare scade mai repede. Oare sa fie motiv de ingrijorare? Ce ziceti?
badboy4life is offline   Reply With Quote
Old 05-06-07, 08:10   #2
Mastermindutz

Stage 3
 
Mastermindutz's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 106
Default Re: Consum ulei Audi 100 2.2 Turbo

sa jtii ca asta e un motiv de ingrijorare foarte mare...daca itzi mananca 1.5litrii la mia de kilometrii potzi sa zici ca motoru acela e praf....ar trebui facut din nou...segmentat chestii vrajeli(nuj exact daca motoarele astea de 2.2 nu cumva sunt capsate)
__________________
2.2 Turbo (ex)
Sk. Octava II 1.8 T
Fiat Bravo 1.4 16V

Viteza este cel mai mare duşman al omului! Dar să nu uităm că cel care fuge din faţa duşmanului e un laş!
Mastermindutz is offline   Reply With Quote
Old 05-06-07, 18:14   #3
badboy4life

Stage 3
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 99
Default Re: Consum ulei Audi 100 2.2 Turbo

Quote:
Originally Posted by Mastermindutz View Post
sa jtii ca asta e un motiv de ingrijorare foarte mare...daca itzi mananca 1.5litrii la mia de kilometrii potzi sa zici ca motoru acela e praf....ar trebui facut din nou...segmentat chestii vrajeli(nuj exact daca motoarele astea de 2.2 nu cumva sunt capsate)



Se pare ca nu prea esti in tema cu Audi 100 2.2 T, mai baiete cartea da consum maxim de 1.5L/Mie km (acum am citit si eu ca mi-am mai luat recent un Audi 100 direct din Germany si avea cartile in masina.) Eu foloseam Mobil 5w40 acum am facut proba cu 20W 50 sinu mai ia decat 300 ml /1000km Iar ca un motor sa fie capsat nu stiu cine gandeste asa...shame on you asta e cea mai mare prostie spusa de cineva. Bag mana in foc ca nici un motor din lume nu e capsat, eventual da are capac de plastic deasupra si fraieri zic"e capsat". Numa bine si ar trebui sa mai cresti putin la gandirea despre motoare...
badboy4life is offline   Reply With Quote
Old 06-06-07, 00:01   #4
marius323

Stage 3
 
marius323's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 87
Default Re: Consum ulei Audi 100 2.2 Turbo

Eu merg numa cu Motul si nu consuma aproape deloc super bun uleiul pt motoare turbo
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	5131664492.jpg
Views:	86
Size:	23.5 KB
ID:	281578  
marius323 is offline   Reply With Quote
Old 06-06-07, 10:35   #5
Mastermindutz

Stage 3
 
Mastermindutz's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 106
Default Re: Consum ulei Audi 100 2.2 Turbo

Quote:
Originally Posted by badboy4life View Post
Se pare ca nu prea esti in tema cu Audi 100 2.2 T, mai baiete cartea da consum maxim de 1.5L/Mie km (acum am citit si eu ca mi-am mai luat recent un Audi 100 direct din Germany si avea cartile in masina.) Eu foloseam Mobil 5w40 acum am facut proba cu 20W 50 sinu mai ia decat 300 ml /1000km Iar ca un motor sa fie capsat nu stiu cine gandeste asa...shame on you asta e cea mai mare prostie spusa de cineva. Bag mana in foc ca nici un motor din lume nu e capsat, eventual da are capac de plastic deasupra si fraieri zic"e capsat". Numa bine si ar trebui sa mai cresti putin la gandirea despre motoare...

in legatura cu motorul capsat am zis clar...ca nuj exact daca e sau nu..in al doilea rand...capac d plastic vezi numai la motoarele mai noi...si in al 3-lea rand cred ca tu ar trebui sa mai invetzi..cum naiba sa consume 1.5l/1000km..pai asta ar insemna ca de acu mashina merge numai cu ulei...chiar ash vrea sa imi arati si mie unde zice in cartea aia ca se accepta un consum maxim 1.5 l de ulei..chiar sunt curios(ps..daca ar consuma atat ar insemna ca mashina asta nu are baie de ulei si tre sa ii pui in benzina..la 1000km...consumi cam vreo 100l de benzina...1,5 l d ulei la 100l de benzina..e aproape ca la trabant..totushi asta e audi)
Mastermindutz is offline   Reply With Quote
Old 06-06-07, 21:45   #6
badboy4life

Stage 3
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 99
Default Re: Consum ulei Audi 100 2.2 Turbo

Quote:
Originally Posted by Mastermindutz View Post
in legatura cu motorul capsat am zis clar...ca nuj exact daca e sau nu..in al doilea rand...capac d plastic vezi numai la motoarele mai noi...si in al 3-lea rand cred ca tu ar trebui sa mai invetzi..cum naiba sa consume 1.5l/1000km..pai asta ar insemna ca de acu mashina merge numai cu ulei...chiar ash vrea sa imi arati si mie unde zice in cartea aia ca se accepta un consum maxim 1.5 l de ulei..chiar sunt curios(ps..daca ar consuma atat ar insemna ca mashina asta nu are baie de ulei si tre sa ii pui in benzina..la 1000km...consumi cam vreo 100l de benzina...1,5 l d ulei la 100l de benzina..e aproape ca la trabant..totushi asta e audi)


Am sa fac o scanare la cartea originala audi 100 din 1990 adica cu cea cu care a iesit din fabrica, unde zice ca motiv de ingrijorare ar fi numai dupa ce depaseste 1.5l/1000km sa mergi la service cu ea. Ma refer la motoarele benzina turbo. Dar dupa cum am zis nu e problema motorul ci uleiul. Vara la turbo merge 20W50 sau 60. Am vazut ca pierde pe la semeringul de la palier spate, si cum nu a fost niciodata desfacut si are 281 000km mai mult ca sigur semeringurile de pe coada supapei sunt carbonizate. Acum ia 300 ml la mie cu pierderile care le are e bine. Imi retrag civintele agresive cu motorul capsat dar totusi nu am auzit niciodata de asa ceva.
badboy4life is offline   Reply With Quote
Old 06-06-07, 22:06   #7
Mastermindutz

Stage 3
 
Mastermindutz's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 106
Default Re: Consum ulei Audi 100 2.2 Turbo

sa jtii ca sunt si motoare capsate...de exemplu(spuneti-mi daca greshesc dar asha am auzit) motoarele de matiz sunt capsate...cand s-a belit..l-ai schimbat cu totu..sau te chinui sa-l decapsezi...si in legatura cu uleiul incearca uleiul din poza de mai sus...am auzit si eu ca e foarte bun ptr motoarele turbo
Mastermindutz is offline   Reply With Quote
Old 06-06-07, 22:23   #8
badboy4life

Stage 3
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 99
Default Re: Consum ulei Audi 100 2.2 Turbo

Quote:
Originally Posted by Mastermindutz View Post
sa jtii ca sunt si motoare capsate...de exemplu(spuneti-mi daca greshesc dar asha am auzit) motoarele de matiz sunt capsate...cand s-a belit..l-ai schimbat cu totu..sau te chinui sa-l decapsezi...si in legatura cu uleiul incearca uleiul din poza de mai sus...am auzit si eu ca e foarte bun ptr motoarele turbo

Ok daca zici...eu lucrez la Hyundai Alba Iulia stand diagnoza iar tata mecanic, pana acum in particular am facut 3 motoare de matiz, niciunul capsat. Am desfacut masini de la cele mai vechi pana la 1 an vechime (ca daca se rupe cureaua tre sa dai chiuloasa jos sa verifici supapele nu? la diesel cel putin iar la benzina nu la toate). Ce intelegi prin motor capsat? Blocul motor tre sa aiba deasupra chiuloasa nu? ele se imbina prin prezoane nu? Te referi ca in loc de prezoane sa aiba nituri si sa nu ai cum sa desfaci sau ce intelegi prin motor capsat? Dupa cum am zis parerea mea orice motor din lume trebuie intretinut si in caz de defectiuni reparat, iar cand desfaci se fesfac niste prezoane care se infileteaza nu? Si atunci cand il aduci faci opusul, deci nu vad unde e vorba de capsare. La orice motor tre sa schimbi o garnitura de chiuloasa, semeringuri la supape, supape, pompa apa, sunt consumabile iar la unele din ele e necesar deschiderea lui (ma refer la separarea dintre bloc si chiuloasa) iar odata separate poti lucra linistit la ce te doare. Poate ne ajuta cineva si ne zice daca a vazut vre-un motor capsat vreodata. Numai bine
badboy4life is offline   Reply With Quote
Old 07-06-07, 07:37   #9
Mastermindutz

Stage 3
 
Mastermindutz's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 106
Default Re: Consum ulei Audi 100 2.2 Turbo

da cam de asta am auzit si eu...ca in loc de suruburi are nituri acolo pe chiulasa...ti-am zis ca nuj exact asha am auzit si eu...poate totushi este cineva p'acilea care poa sa ne zica si noua despre ce este vorba exacT??

uite am gasit un anuntz p net : BMW 525, 1992, argintiu, 180 CP, închidere centralizatã, ABS, trapa, geamuri electrice, oglinzi electrice, servo, 24V, motor capsat, interior plus
Mastermindutz is offline   Reply With Quote
Old 07-06-07, 07:53   #10
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Consum ulei Audi 100 2.2 Turbo

Quote:
Originally Posted by Mastermindutz View Post
da cam de asta am auzit si eu...ca in loc de suruburi are nituri acolo pe chiulasa...ti-am zis ca nuj exact asha am auzit si eu...poate totushi este cineva p'acilea care poa sa ne zica si noua despre ce este vorba exacT??

uite am gasit un anuntz p net : BMW 525, 1992, argintiu, 180 CP, închidere centralizatã, ABS, trapa, geamuri electrice, oglinzi electrice, servo, 24V, motor capsat, interior plus
copiluuuuuuuuuuu
joaca-te in nisip.
NU EXISTA MOTOR CAPSAT NICAIERI IN LUME.
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 07-06-07, 12:07   #11
mhozoc

Stage 1
 
mhozoc's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 14
Default Re: Consum ulei Audi 100 2.2 Turbo

Motorul De Smart De Ex. Nu Se Repara, Se Schimba Cu Totul Pt. Ca Nu Exista Piese Pt. El, Asta Nu Inseamna Ca Este Capsat
mhozoc is offline   Reply With Quote
Old 07-06-07, 12:09   #12
mhozoc

Stage 1
 
mhozoc's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 14
Default Re: Consum ulei Audi 100 2.2 Turbo

La Audi 100 2.2turbo Cel Mai Bine Merge 15w40 Iar Daca Totusi Consuma Ulei Poate Sa Fie Turbina De Vina, Nu Neaparat Motorul Praf Cum Au Zis Altii, Masoara O Compresie Si Vezi Cum Stai
mhozoc is offline   Reply With Quote
Old 21-08-07, 22:52   #13
badboy4life

Stage 3
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 99
Default Re: Consum ulei Audi 100 2.2 Turbo

Am dat motorul jos, am schimbat semeringuri la supape, semering palier spate si segmentii (am pus mahle ca tot mahle am vazut ca erau si pistoanele) si acum la 1200 km uleiul e tot acolo pe joja, ulei Mobil 5W40 semisintetic. Desi e un ulie ff subtire fiind vara si am si forjat-o uleiul a ramas acolo. Deci motorul nu era praf ! ! !
badboy4life is offline   Reply With Quote
Old 20-09-07, 19:28   #14
YonutZ20

Stage 1
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 12
Default Re: Consum ulei Audi 100 2.2 Turbo

Degeaba se spune ca segmentii sunt inima motorului?
Shi ink ceva exista motoare capsate.Motoarele sunt in stea shi nu le potzi repara.Sunt asemenea motoarelor de avion.Daca vretzi sa va convingentzi uitatziva la o Mazda RX8.
YonutZ20 is offline   Reply With Quote
Old 21-09-07, 23:59   #15
badboy4life

Stage 3
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 99
Default Re: Consum ulei Audi 100 2.2 Turbo

Quote:
Originally Posted by YonutZ20 View Post
Degeaba se spune ca segmentii sunt inima motorului?
Shi ink ceva exista motoare capsate.Motoarele sunt in stea shi nu le potzi repara.Sunt asemenea motoarelor de avion.Daca vretzi sa va convingentzi uitatziva la o Mazda RX8.
Motorul de pe Mazda RX8 e motor tip "wankel" cu piston rotativ, e un motor cu un singur piston care scoate cativa caluti buni, iar cei care zic ca e capsat ... ma rog mai au de citit... E adevarat ca pentru a schimba bujia acelui motor trebuie sa desfaci aproape tot motorul, dar se poate totusi. Ideea ca e capsat nu e buna deloc. Ia dute in reprezentanta Mazda si vezi e capsat sau nu? Acest tip de motor s-a pus si pe Audi 80 - 100 in anii 70.
badboy4life is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -