Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > AUDI > Zona tehnica Audi

Zona tehnica Audi Zona tehnica, secrete, tips&tricks Audi

Reply
 
Thread Tools
Old 23-05-10, 18:55   #1
neschimbat

Stage 3
 
neschimbat's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 167
Default ajutor...cutie de viteze tiptronic audi a6

salutare,am si eu o problema.e vorba de un audi a6 motor de 2500 quatrro permanent,motor AKE :azi pe cand ma deplasam cu masina la un moment dat in treapa a 3 a inceput sa ''tusheasca'' cutia.am mai sesizat chestia asta si in marsalier cand calc pedala,dar si cate o data la plecarile de pe loc.mentionez ca iam schimbat uleiu si filtru la 152000 si momentan masina are 167000.avetzi idee ce ar putea fi,multumesc
__________________
mi-am luat un bmw si l-am tunat pana l-am facut dacie
neschimbat is offline   Reply With Quote
Old 23-05-10, 19:45   #2
DrifterGT

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 3,134
Wink Re: ajutor...cutie de viteze tiptronic audi a6

Quote:
Originally Posted by neschimbat View Post
salutare,am si eu o problema.e vorba de un audi a6 motor de 2500 quatrro permanent,motor AKE :azi pe cand ma deplasam cu masina la un moment dat in treapa a 3 a inceput sa ''tusheasca'' cutia.am mai sesizat chestia asta si in marsalier cand calc pedala,dar si cate o data la plecarile de pe loc.mentionez ca iam schimbat uleiu si filtru la 152000 si momentan masina are 167000.avetzi idee ce ar putea fi,multumesc
Salut, aceeasi problema am avut'o si eu , pe la a 5-a , a 6-a se tura pana la 4-5000 rpm in gol , dupa ce incetineam se regla , cand plecam de pe loc mai repede imi pleca in suturi pana facea cuplajul , asa am patit si eu , mi-au zis sa schimb uleiul , l'am schimbat si acum e bine. Acum s'a rezolvat si pleaca cu "scartz" , sa speram ca rezolvi si tu ceva ...
DrifterGT is offline   Reply With Quote
Old 23-05-10, 19:49   #3
neschimbat

Stage 3
 
neschimbat's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 167
Default Re: ajutor...cutie de viteze tiptronic audi a6

si pe drive si pe + - face la fel,nu cred ca ar avea ceva cu turbina(i-am pus una noua,aia veche s-a dus dracu) de cipui nu este cipuita etc,este stock180.cea ce este ciudat ca face in R,1,3 si cate o data in 5.si ma mira si mai mult ca uleiu il are schimbat acu 15000 de km.sa nu fie la nivel oare?cum se verifica asta,daca stie careva PLS

Last edited by neschimbat; 23-05-10 at 19:51.
neschimbat is offline   Reply With Quote
Old 23-05-10, 19:54   #4
DrifterGT

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 3,134
Wink Re: ajutor...cutie de viteze tiptronic audi a6

Quote:
Originally Posted by neschimbat View Post
si pe drive si pe + - face la fel,nu cred ca ar avea ceva cu turbina(i-am pus una noua,aia veche s-a dus dracu) de cipui nu este cipuita etc,este stock180.cea ce este ciudat ca face in R,1,3 si cate o data in 5.si ma mira si mai mult ca uleiu il are schimbat acu 15000 de km.sa nu fie la nivel oare?cum se verifica asta,daca stie careva PLS
Nu am idee ce poate avea daca nu e uleiul
DrifterGT is offline   Reply With Quote
Old 23-05-10, 19:57   #5
neschimbat

Stage 3
 
neschimbat's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 167
Default Re: ajutor...cutie de viteze tiptronic audi a6

Quote:
Originally Posted by DrifterGT View Post
Multi cand am luat masina si am "modificat'o" la 195cp , au zis ca este FOARTE MARE PUTEREA pentru 1.9 TDI V6 .

Dar 180cp stock ... nu stiu ce sa zic , spun si eu din auzite , cica ar fii prea puternica pentru un 1.9 TDI si are probleme la cuplaj [SCUZE DACA AM ZIS CEVA GRESIT , spun ce am auzit si eu la altii poate il ajuta]
motoru este de 2500 nu de 1900. e posibil,chiar nu am idee.saptamana care vine dupa ce treca rusaliile o sa o pun pe rampa si sa ii verific nivelu la ulei sa vad si culoarea lui.
neschimbat is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -