Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > AUDI > Zona tehnica Audi

Zona tehnica Audi Zona tehnica, secrete, tips&tricks Audi

Reply
 
Thread Tools
Old 25-11-09, 12:46   #1
marian_nsa

Stage 2
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 52
Default ajutor, antigel audi a4 1,9tdi,97

am fost la un mecanic sa il intreb care este furtunul care trebuie sal desfac sa curga apa din motor si mi-a spus dar nu mi-a curs apa din motor decat 3 litri si am completat cu antigel si nu sant sigur ca este ok.ma poate ajuta cineva ?am fost la un magazin de piese si aia de acolo mi-au spus ca intra 6,5 litri.imi poate spune careva ce furtun tre sa desfac?tin sa mentionez ca am un a4 din97 1,9tdi,110cp.multumesc
marian_nsa is offline   Reply With Quote
Old 25-11-09, 12:48   #2
marian_nsa

Stage 2
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 52
Default Re: ajutor, antigel audi a4 1,9tdi,97

am desfacut furtunul care duce la motor ca ala de la radiator este capsulat cel din partea dreapta cum te uiti la motor deasupra la baia de ulei.astept raspuns .vine gerulllllllllllllllll
marian_nsa is offline   Reply With Quote
Old 25-11-09, 18:46   #3
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: ajutor, antigel audi a4 1,9tdi,97

daca ai scos 3 l de apa si ai pus antigel. e bine pt ca trebuie sa faci juma juma apa/antigel... presupunand ca in motor mai erau inca 3 litri ..

daca pui mai mult antigel decat apa nu e problema mare...
__________________
Chip tuning si Diagnoza Auto pt Wv,Audi,Seat si Skoda.....0745188592
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 29-11-09, 20:52   #4
marian_nsa

Stage 2
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 52
Default Re: ajutor, antigel audi a4 1,9tdi,97

mersi de ajutor
marian_nsa is offline   Reply With Quote
Old 30-11-09, 08:43   #5
BC-20-LET
Audi Driver

Stage 5
 
BC-20-LET's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,386
Member of:
[AUDI]
Default Re: ajutor, antigel audi a4 1,9tdi,97

Eu nu stiu ce furtun ai desfacut dar poti sa desfaci furtunul de la termostat.
Pentru asta trebuie sa ajungi sub masina.

Daca ai la dispozitie un elevator/rampa ar fi perfect, daca nu iti spun cum am facut eu.

Am ridicat masina pe cric (partea dreapta fata) , am pus 2 boltari sub prag sa nu cada masina peste mine si m-am bagat sub masina.
Eu atunci am schimbat termostatul .
Nu mai stiu ce fel de colier are furtunul respectiv sau daca are, dar tin minte ca suruburile ce prind carcasa ce adaposteste termostatul sunt cu cap de imbus.

Vezi ca furtunul ala care spui tu ca e capsulat nu e capsulat. Are o siguranta din sarma dupa care se scoate afara tragand de el .

In partea de dreapta jos a radiatorului (unde e furtunul buclucas) exista si un robinet de plastic cu un stut. Poti scoate o parte din lichidul de racire si pe acolo.

bafta !
__________________
BC-20-LET is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -