Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HONDA - ACURA > Zona tehnica Honda - Acura

Reply
 
Thread Tools
Old 22-05-13, 20:57   #1
marcelush2

Stage 5
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 405
Default mare nevoie de ajutor

salutare tuturor.
masina pentru care cer ajutor nu e honda.
postez aici pentru ca e umpic mai multa activitate (daca nu e ok, rog un moderator sa stearga ...).

am mare mare nevoie de ajutor, si rog doar pe cei care stiu despre ce e vorba sa-mi dea niste sfaturi.
am 2 masini identice ca si model, dar una are volan pe dreapta si cutie manuala, cu tractiune 4x4, iar cealalta volan pe stanga si cutie automata 2x4.
intrebarea mea este daca pot scimba cutiile intre ele, si cam cat de costisitor este transferul cutiilor.
la masina cu transmisie manuala si 4x4 vireaza si spatele, iar la cea automata doar fata.
ideea e ca vreau sa fac toata treaba acasa (fara service).

multumesc!
marcelush2 is offline   Reply With Quote
Old 23-05-13, 21:50   #2
marutzu_vti

Stage 5
 
marutzu_vti's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1,499
Member of:
[Honda]
Default Re: mare nevoie de ajutor

Quote:
Originally Posted by marcelush2 View Post
salutare tuturor.
masina pentru care cer ajutor nu e honda.
postez aici pentru ca e umpic mai multa activitate (daca nu e ok, rog un moderator sa stearga ...).

am mare mare nevoie de ajutor, si rog doar pe cei care stiu despre ce e vorba sa-mi dea niste sfaturi.
am 2 masini identice ca si model, dar una are volan pe dreapta si cutie manuala, cu tractiune 4x4, iar cealalta volan pe stanga si cutie automata 2x4.
intrebarea mea este daca pot scimba cutiile intre ele, si cam cat de costisitor este transferul cutiilor.
la masina cu transmisie manuala si 4x4 vireaza si spatele, iar la cea automata doar fata.
ideea e ca vreau sa fac toata treaba acasa (fara service).

multumesc!
nu o sa iti reuseasca ... mai ales acasa .
marutzu_vti is offline   Reply With Quote
Old 23-05-13, 21:55   #3
marcelush2

Stage 5
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 405
Default Re: mare nevoie de ajutor

crezi ca ar fi mai usor sa schimb casetele de directie intre ele? adica sa schimb volanul pe partea stanga la cea manuala?
marcelush2 is offline   Reply With Quote
Old 03-06-13, 13:28   #4
marcelush2

Stage 5
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 405
Default Re: mare nevoie de ajutor

nu mai are nimeni nici o parere?
marcelush2 is offline   Reply With Quote
Old 10-06-13, 13:16   #5
crintegra

Stock
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 4
Default Re: mare nevoie de ajutor

cred ca e vorba despre celica ,trebuie sa te uiti la modelul caroseriei in primul rand, daca au acelasi cod de sasiu atunci se poate , dar trebuie sa schimbi cutie directie si suspensie spate, e un computer care asista virajul spate +ca trebuie sa schimbi pedalele si timoneria de la schimbator. repet se pot face doar daca ai acelasi model de caroserie.

Last edited by crintegra; 10-06-13 at 13:20.
crintegra is offline   Reply With Quote
Old 10-06-13, 13:19   #6
marcelush2

Stage 5
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 405
Default Re: mare nevoie de ajutor

multumesc pentru raspuns.
e vorba despre Mitsubishi 3000GT.
marcelush2 is offline   Reply With Quote
Old 10-06-13, 13:21   #7
crintegra

Stock
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 4
Default Re: mare nevoie de ajutor

verifica primele 4 litere de pe caroserie cum ridici capota, apropo cred ca e vorba despre motoare identice dupa cod nu doar dupa capacitate
crintegra is offline   Reply With Quote
Old 10-06-13, 13:47   #8
marcelush2

Stage 5
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 405
Default Re: mare nevoie de ajutor

da... aceleasi motoare si acelasi cod (6g72).
sunt identice.
marcelush2 is offline   Reply With Quote
Old 11-06-13, 06:43   #9
crintegra

Stock
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 4
Default Re: mare nevoie de ajutor

cutia o sa mearga sigur ,singura problema ar putea fi directia pt ca e pe dreapta , inainte sa te apuci ar fi bine sa le ridici pe amandoua si sa verifici pt ca sar putea sa fii nevoit sa iti cumperi o directie awd pe stanga
crintegra is offline   Reply With Quote
Old 15-06-13, 01:28   #10
HondaHead

Stage 2
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 59
Default Re: mare nevoie de ajutor

daca esti dibaci si nu te grabesti , eu zic ca o poti face , uite`te la punctele de prindere pe la suspensii , directie daca se pupa la prindere ai o sansa buna sa rezolvi , bafta
HondaHead is offline   Reply With Quote
Old 23-11-13, 11:00   #11
marcelush2

Stage 5
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 405
Default Re: mare nevoie de ajutor

dupa multa munca si timp investit pot spune ca se pote, dar cum vremea nu mai tine, am fost nevoit sa iau o pauza.
caroseriile nu au acelasi cod (una Z16A, cealalta Z11A).,
pana acum am schimbat doar cutiile, sistemul de franare, am montat cardanul, am modificat caseta de directie pt a putea vira rotile din spate si mai am de schimbat doar puntea spate.
suspensiile sunt la fel.
mai trebuie modificate doar cateva chestii marunte, si in primavara iese din nou pe strazi...
marcelush2 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -