Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HONDA - ACURA > Zona tehnica Honda - Acura

Reply
 
Thread Tools
Old 22-04-13, 14:23   #1
bogdan100

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,099
Member of:
[Honda]
Default upgrade b16a2

Hello ,
Urmeaza sa plec in vara in SUA pentru cateva luni si daca tot ajung acolo ma gandeam ca imi pot aduce anumite piese (fiind mai ieftine ) . Insa intrebarea mea este, ce anume sa imi aduc ? Cand ma intorc fac si swapul pe EG'ul meu .

Asadar, ce piese sa aduc ( valoare de aproximativ 2000 $ ) ca sa imbunatatesc performantele motorului ? Precizez ca vreau sa ramana aspirat, deci variantele de turbo sunt excluse . Astept recomandari
__________________
Honda Civic EG3
bogdan100 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-13, 20:56   #2
BlackBC

Stage 5
 
BlackBC's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 450
Member of:
[Honda]
Default Re: upgrade b16a2

Quote:
Originally Posted by bogdan100 View Post
Hello ,
Urmeaza sa plec in vara in SUA pentru cateva luni si daca tot ajung acolo ma gandeam ca imi pot aduce anumite piese (fiind mai ieftine ) . Insa intrebarea mea este, ce anume sa imi aduc ? Cand ma intorc fac si swapul pe EG'ul meu .

Asadar, ce piese sa aduc ( valoare de aproximativ 2000 $ ) ca sa imbunatatesc performantele motorului ? Precizez ca vreau sa ramana aspirat, deci variantele de turbo sunt excluse . Astept recomandari
Daca nu ai pus inca b16a pe Eg-ul tau ia-ti un b16b, ca tot vrei sa ramai pe aspirat.
BlackBC is offline   Reply With Quote
Old 23-04-13, 23:08   #3
bogdan100

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,099
Member of:
[Honda]
Default Re: upgrade b16a2

Quote:
Originally Posted by BlackBC View Post
Daca nu ai pus inca b16a pe Eg-ul tau ia-ti un b16b, ca tot vrei sa ramai pe aspirat.
ASta o sa si fac . Pana acum am strans bani pentru el, am banii pregatiti dar acum s-a ivit si oportunitatea sa plec in SUA si sa muncesc 4 luni . Si de aia ziceam ce as putea sa ii fac daca tot ajung acolo si o sa pot aduce ceva piese
bogdan100 is offline   Reply With Quote
Old 24-04-13, 00:44   #4
Nebunul_89

Stage 5
 
Nebunul_89's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,101
Member of:
[Honda]
Default Re: upgrade b16a2

Quote:
Originally Posted by bogdan100 View Post
...Asadar, ce piese sa aduc ( valoare de aproximativ 2000 $ ) ca sa imbunatatesc performantele motorului ? i
Sunt o gramada de unde poti alege... cutie cu blocant, cold air, evacuare, galerie de evacuare, axe, valvetrain, chiuloasa portata... si asa mai departe..
te limitezi la ce banuti ai iar legat de b16b... multi spun sa iti iei b16b... dar din pacate nu e asa de accesibil pe cum cred multi... O seara faina
__________________
Dezmembrez civicuri 92-95 (Sedan\Coupe\Hatch), reparatii si mentenanta, swapuri, upgrade'uri.. 0766 312 515 sau 0721 635 975 sau Nebunul_89@yahoo.com


My CIVIC project...: https://forum.4tuning.ro/127-masina-m...-1-3-d13b.html

Dezmembrari: https://forum.4tuning.ro/477-anunturi...upe-sedan.html
Nebunul_89 is offline   Reply With Quote
Old 24-04-13, 08:32   #5
fanete

Stage 5
 
fanete's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,920
Member of:
[Honda]
Default Re: upgrade b16a2

in state gasesti piese ok si ieftine dar motoarele sunt mai scumpe. cel mai bine iti iei din anglia.
decat b16b care este fffff rar si scump, mai bine iti iei un b18c care este mult mai accesibil si ieftin in anglia. la 2500-3000 euro iti iei un motor JDM 98 spec (200 cai) si cu putine mile. bine... gasesti si mai ieftin UKDM la 2000...

bafta.
__________________

\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_
I'd Rather Push A Honda Than Drive A Volkswagon
_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
fanete is offline   Reply With Quote
Old 24-04-13, 15:35   #6
bogdan100

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,099
Member of:
[Honda]
Default Re: upgrade b16a2

Quote:
Originally Posted by fanete View Post
in state gasesti piese ok si ieftine dar motoarele sunt mai scumpe. cel mai bine iti iei din anglia.
decat b16b care este fffff rar si scump, mai bine iti iei un b18c care este mult mai accesibil si ieftin in anglia. la 2500-3000 euro iti iei un motor JDM 98 spec (200 cai) si cu putine mile. bine... gasesti si mai ieftin UKDM la 2000...

bafta.
Hmm, motorul planuiam sa il iau din Ungaria , nu vroiam sa il iau de acolo pentru ca as plati prea mult la transport. Vroiam sa vad daca pot aduce ceva sa ajut motorul odata pus . La cutie m-am gandit si eu, insa ma indoiesc ca as putea sa o car inapoi pe avion cand ma intorc . Ma gandeam la ceva gen injectoare, axe si evacuare . eventual si o suspensie daca imi ajung banii . insa prefer sa iau ceva de calitate decat sa iau mai multe la cantitate.
bogdan100 is offline   Reply With Quote
Old 24-04-13, 21:12   #7
giany_TM

Stage 5
 
giany_TM's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,762
Default Re: upgrade b16a2

Cel mai bun upgrate la un a2 ....e simplu ,pistoane de compresie inalta ,axe de itr,ctr ...sau daca ai buget ..ceva mai bun ,arcuri si retainers ....ceva mai de firma ,...sunt f importante ....pntr a mentine puterea sus in ture si daca mai raman ceva bani de o galerie ,evacuare ....cam aici e reteta unui b inpins 30hp+...............si asta in functie de piese ...calitatea lor si sa nu uitam de softul masini ,care trebuie reprogramat .BAFTA.
__________________
giany_TM is offline   Reply With Quote
Old 30-04-13, 22:17   #8
filip-s

Stage 5
 
filip-s's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 348
Member of:
[Honda]
Default Re: upgrade b16a2

daca ar fi sa investesc eu, de banii astia as investi in tinuta de drum si frane
o suspensie buna, bucse si gata banii
filip-s is offline   Reply With Quote
Old 01-05-13, 15:08   #9
bogdan100

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,099
Member of:
[Honda]
Default Re: upgrade b16a2

Quote:
Originally Posted by filip-s View Post
daca ar fi sa investesc eu, de banii astia as investi in tinuta de drum si frane
o suspensie buna, bucse si gata banii
E si asta o varianta foarte buna . O sa tin cont cand o sa ajung acolo .Mersi
bogdan100 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-13, 20:18   #10
marutzu_vti

Stage 5
 
marutzu_vti's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1,499
Member of:
[Honda]
Default Re: upgrade b16a2

Daca iti iei un a2 iati cu km putini asta cauta nu cauta un motor ieftin si cu km peste 180000 ca ala nu mai este a2 ca tot ce este la noi in tara cam peste 180000 au toate si deaia nu prea st in mintile lor cit despre upgrrade la a2 daca ai unde sa faci un soft cum se face poti ajunge cu totul stock la 190 cai am si pus eu o fise dyno la mine pe facebook da nu st facute aici ci in USA .
__________________
Honda build by marutzu :ek swap k20 timpi pe 402 vechiu motor 13.2 in 2012 si in 2013 noul motor 12.7.... Dezmembrez orice model HONDA , din '88 pana azi! TEL 0764 463 693
marutzu_vti is offline   Reply With Quote
Old 08-05-13, 07:22   #11
Toyboy

Stage 5
 
Toyboy's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 368
Member of:
[Honda]
Default Re: upgrade b16a2

cel mai bun upgarde este un b18c
Toyboy is offline   Reply With Quote
Old 10-05-13, 01:43   #12
HondaHead

Stage 2
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 59
Default Re: upgrade b16a2

Quote:
Originally Posted by filip-s View Post
daca ar fi sa investesc eu, de banii astia as investi in tinuta de drum si frane
o suspensie buna, bucse si gata banii
subscriu , asta daca linia dreapta nu inseamna totul pentru tine .

asa ca idee din cate am vazut japonezii aia de isi fac din strazi/autostrazi propriile circuite , nu investesc foarte mult in motor , majoritatea merg pe motoare stoc . Dar este adevarat ca pe la noi sunt la moda liniutele din lipsa unor drumuri/circuite adecvate. Bafta
HondaHead is offline   Reply With Quote
Old 12-05-13, 12:46   #13
mindmugger

Stage 2
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 55
Default Re: upgrade b16a2

Quote:
Originally Posted by bogdan100 View Post
Hello ,
Urmeaza sa plec in vara in SUA pentru cateva luni si daca tot ajung acolo ma gandeam ca imi pot aduce anumite piese (fiind mai ieftine ) . Insa intrebarea mea este, ce anume sa imi aduc ? Cand ma intorc fac si swapul pe EG'ul meu .

Asadar, ce piese sa aduc ( valoare de aproximativ 2000 $ ) ca sa imbunatatesc performantele motorului ? Precizez ca vreau sa ramana aspirat, deci variantele de turbo sunt excluse . Astept recomandari
daca tot ajungi in SUA... cauta-ti un swap complet si cauta o casa de expeditii sa iti trimita motorul acasa.... sau macar la Constanta pe vapor... intr-adevar, poate sa ajunga si in 3 luni..depinde de cat esti dispus sa platesti transportul dar nu o sa poti mai ieftin de atat. iti baga motorul in cutie, ti-l incarca in container si se plimba prin porturi pana ajunge in constanta si te costa cateva sute de dolari.
poti sa le iei de la importatori, care le verifica, dau garantie etc sau iti cauti pe forumuri, etc, si poti sa iti iei asa ceva: http://www.jdmenginedepot.com/jdm_en...mission,_&_ECU
http://osakajdmmotors.ca/jdm-engines...m936m1aius5v92
acum, depinde de unde il iei... preturile variaza... dar mediu e undeva la 2000$ full swap. 168CP cu o compresie de 10.4:1 nu gasesti asa usor.
recomand totusi si planetarele si franele aferente, si in cazul asta o suspensie decenta... deci nu o sa reusesti sa faci swapul asa cum vrei in 2000$.
eu unul sunt de acord cu Nebunul_89... poti sa faci multe lucruri unui alt motor si sa te incadrezi in 2000$ si poate nu e el B16B... dar eu unul consider ca poti sa traiesti in romania cu un D16 dus pe la 150-160CP. Motor in stare buna gasesti la noi.. si ramane sa iti iei tu CAI, intake main, throttle, volanta usurata, fuel pressure regulator, evacuare etc. sunt rusinos de ieftine in state
... banii tai decizia ta . spor la cautare si sa ai parte de multa distractie pe acolo
mindmugger is offline   Reply With Quote
Old 14-05-13, 19:38   #14
ionut_50

Stage 5
 
ionut_50's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 921
Member of:
[Honda]
Default Re: upgrade b16a2

cu banii de swap cel putin 1500 de euro plus cei 2000 de dolari cu care vrei sa cumperi piese,mai bine iti schimbi masina,iei una gata facuta.
ionut_50 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -