Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HONDA - ACURA > Zona tehnica Honda - Acura

Reply
 
Thread Tools
Old 01-04-13, 22:21   #1
heg3

Stage 3
 
heg3's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 108
Member of:
[Honda]
Thumbs up Reconditionare eg3. Merita?

Salut! Am un Eg3 din 95. Problema se pune in felul urmator: Masina are ceva probleme cu rugina, cum ar fi praguri ciur, rugina la aripile spate destul de pronuntata, haion,ornamente usi,etc si in plus "comerciantul " care a adus-o in tara a avut grija sa puna o galeata de kit pe ea. Sunt destul de nehotarat, imi place masina, din punct de vedere tehnic nu are nicio problema. Merita sa investesc bani in ea(stiu ca nu o sa ii mai recuperez la o eventuala revanzare)?

Ma gandeam sa rezolv aceste probleme de tinichigerie, si deoarece nu imi permit o vopsire totala(stiu ca e peste 2000 de lei) sa o colantez(cu riscul de a relua operatiunea peste 2 ani sa zicem).

Ce ziceti? O sa iasa ceva sau o sa arunc banii pe geam?

O alta varianta ar fi sa o vand la un pret mai mic si sa imi iau altceva (un Ej9) dar ma tem ca voi nimeri din lac in put
heg3 is offline   Reply With Quote
Old 02-04-13, 10:09   #2
foliibuzau

Stage 1
 
foliibuzau's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 22
Default Re: Reconditionare eg3. Merita?

eu am investit 2000 lei in tinichigerie si vopsea si am fost ft nemultumit dar a meritat totusi.nu faci o investitie pt a o recupera.poti face tinichigerie,vopsesti spatele si polish pe toata si e ok...asa trebuia sa fac si eu.daca iti place,fa-o..daca nu,da-o.la o masina niciodata nu recuperezi investitiile.bafta
foliibuzau is offline   Reply With Quote
Old 02-04-13, 22:47   #3
heg3

Stage 3
 
heg3's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 108
Member of:
[Honda]
Default Re: Reconditionare eg3. Merita?

Nu e vorba de recuperarea banilor, e vorba ca nu vreau sa arunc atatia bani si dupaia sa ma zgariu pe ochi. Tu de ce nu ai fost multumit?

Mi-e teama ca o sa gasesc un "meserias"(nu am bani de nu stiu ce service-uri), desi o sa caut o vreme, o sa cer pareri pana ma decid pe cine sa aleg, (am mai multe variante) si dupa operatia asta sa nu mai prea semene masina cu ce a fost.

Ti-a iesit foarte ieftin(sau in aia 2000 de lei nu intra vopsitul?), cum ai facut?

Eventual stiu ca sunt si cativa useri pe aici care au plecat de la epave si au scos super masini,daca mi-ar da niste pareri, cat i-a costat, etc le-as fi recunoscator.
heg3 is offline   Reply With Quote
Old 03-04-13, 07:38   #4
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Reconditionare eg3. Merita?

Daca vrei sa faci doar tinichigerie si sa tragi o folie,dupa ce e toata tinichigeria facuta tragi un strat sau doua de filler si peste ala pui folie,insa cat dai pe folie te=ar costa vopseaua si doar mai pui manopera si cam aia e,ai faucut-o toata...
Poti la fel de bine sa o peticesti bine,dai cu grund pe unde e nevoie,eventual il iei la culoarea vopselei de pe masina si mergi linistit cu ea pana faci rost de bani sa o vopsesti integral,abia vezi daca a iesit sau nu bine tinichigeria
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 03-04-13, 15:46   #5
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: Reconditionare eg3. Merita?

Toate vechiturile reparate pe panouri ies papagali in 7 culori. O data ce e facuta toata macar stii ce nuanta e peste 2-3 ani cand iese iar rugina ca oricum asa patesti. Daca mecanic e buna tre' sa fi constient ca vei vopsi la ea periodic o data ce ai avut rugina. Cam 20 mil costa un vopsit bunicel cu vopsea inclusa . Am intrebat in multe locuri si cam acolo e media.
!41! is offline   Reply With Quote
Old 03-04-13, 16:57   #6
foliibuzau

Stage 1
 
foliibuzau's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 22
Default Re: Reconditionare eg3. Merita?

Quote:
Originally Posted by foliibuzau View Post
eu am investit 2000 lei in tinichigerie si vopsea si am fost ft nemultumit dar a meritat totusi.nu faci o investitie pt a o recupera.poti face tinichigerie,vopsesti spatele si polish pe toata si e ok...asa trebuia sa fac si eu.daca iti place,fa-o..daca nu,da-o.la o masina niciodata nu recuperezi investitiile.bafta
am reparat rugina si vopsita integral fara plafon..si totul m-a costat 2000 lei.problema a fost ca nu am prea fost multumit de lucrare dar fiind facuta intr-un ervice ma costa in plus sa cer factura.uite niste poze:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0033.JPG
Views:	63
Size:	218.7 KB
ID:	2738526   Click image for larger version

Name:	IMG_0046.JPG
Views:	90
Size:	200.8 KB
ID:	2738527   Click image for larger version

Name:	IMG_0058.JPG
Views:	77
Size:	228.4 KB
ID:	2738528  

Click image for larger version

Name:	IMG_0061.JPG
Views:	65
Size:	192.7 KB
ID:	2738529   Click image for larger version

Name:	Imag030.jpg
Views:	47
Size:	340.3 KB
ID:	2738530   Click image for larger version

Name:	IMG_0032.JPG
Views:	66
Size:	213.7 KB
ID:	2738531  

Click image for larger version

Name:	04032011369.jpg
Views:	42
Size:	727.7 KB
ID:	2738532   Click image for larger version

Name:	04032011366.jpg
Views:	58
Size:	879.2 KB
ID:	2738533   Click image for larger version

Name:	Fotografie0011.jpg
Views:	81
Size:	61.1 KB
ID:	2738534  

Click image for larger version

Name:	Fotografie0014.jpg
Views:	59
Size:	80.9 KB
ID:	2738535  
foliibuzau is offline   Reply With Quote
Old 04-04-13, 12:29   #7
heg3

Stage 3
 
heg3's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 108
Member of:
[Honda]
Default Re: Reconditionare eg3. Merita?

N-am apucat ieri sa va raspund..

Deocamdata varianta cu folia a cam picat, am gasit cam multe review-uri negative si in plus am vazut o masina infoliata si avea cateva chestii care nu m-au incantat.

@FoliiBuzau, mie imi place cum a iesit(cel putin in poze se vede fain). Totusi, eu o sa am ceva mai mult de lucru decat ai avut tu, deci si costurile vor fi mai mari.

Varianta cu reparatia si vopsirea partiala nu o iau in calcul pentru ca nu imi plac lucrurile facute pe jumate si terminate cand da Domnu`(sau buzunarul).

Deocamdata, am o luna de gandire si o sa ma decid daca investesc in ea sau o dau si pun diferenta pentru una mai buna(sa speram, ca de multe ori aparentele inseala).

Apropo, Ej9 are injectie mono sau multipunct?
heg3 is offline   Reply With Quote
Old 04-04-13, 13:02   #8
foliibuzau

Stage 1
 
foliibuzau's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 22
Default Re: Reconditionare eg3. Merita?

si mie imi place cum arata in poze dar acolo e imediat dupa vopsire.Din pacate acum nu mai arata la fel..o sa vopsesc plafonul cu negru lucios ca acum am colant si s-a facut praf de la soare si poate un polish total sau un lac..vedem si poate o sa arate din nou la fel.bafta pe mai departe!
foliibuzau is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -