Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HONDA - ACURA > Zona tehnica Honda - Acura

Reply
 
Thread Tools
Old 17-11-12, 21:58   #1
bcoupe

Stage 4
 
bcoupe's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 295
Member of:
[Honda]
Default Ajutor alegere antigel

Salutam toti hondariiii

Va rog sa-mi spuneti si mie ce tip de antigel recomandat sa bag si eu in hondina mea care este un civic aerodeck 1.4 iS cod motor d14a8.


Va multumesc!!!!!
__________________


Titan Silver Metallic
bcoupe is offline   Reply With Quote
Old 18-11-12, 07:52   #2
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default re: Ajutor alegere antigel

G12. Nu face rau orice sistem de racire ai(CU-AL). Iei o marca de doamne ajuta ,faci concentratia sa reziste la -30 grade si schimbi. Eu spre ex. am Total Glacelf. Dupa specificatiile de pe cutie tre' sa tina mai mult ca masina

Last edited by !41!; 18-11-12 at 07:57.
!41! is offline   Reply With Quote
Old 18-11-12, 09:14   #3
bcoupe

Stage 4
 
bcoupe's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 295
Member of:
[Honda]
Default Re: Ajutor alegere antigel

multumesc pt raspuns.
ar mai fi ceva, cat litri intra in motorul asta?
bcoupe is offline   Reply With Quote
Old 18-11-12, 15:20   #4
Vali_lj

Stage 5
 
Vali_lj's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 408
Member of:
[Honda]
Default Re: Ajutor alegere antigel

In primul rand cauta antigel indiferent de marca dar sa nu contina silicati si bor , astea sunt directivele honda de cand le stiu. Culoarea nu conteaza , este doar un rahat comercial dupa care s-au orientat baietii din magazine ca sa nu isi bata capul prea mult .
Daca schimbi distributia 4 - 4,5 litri.
__________________


“If Honda does not race there is no Honda.” by Soichiro Honda
Vali_lj is offline   Reply With Quote
Old 25-11-12, 22:42   #5
bcoupe

Stage 4
 
bcoupe's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 295
Member of:
[Honda]
Default Re: Ajutor alegere antigel

bun, am luat antigel, dar cum nu doresc sa merg cu ea la service si sa fac eu tot cu mana mea mai intampin unele probleme care ar fi:

- Cum dau drumu la apa din radiator? (daca se poate sa-mi atasati o poza cu surubul/robinetul) (nu-mi ziceti ceva gen: "desfaci furtunul de la radiator...aia stiu si eu...)
- Aerisirea instalatiei cum se face? isi face singura sau are vre-un surub?

Ar mai fii unele intrebari:

- Ce ulei servo sa iau pt schimb?
- Cum se scoate uleiul servo din instalatie?

Va multumesc pt ajutor si astept raspunsuriile voastre!
bcoupe is offline   Reply With Quote
Old 25-11-12, 23:43   #6
Vali_lj

Stage 5
 
Vali_lj's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 408
Member of:
[Honda]
Default Re: Ajutor alegere antigel

- Robinetul se gasete in partea de jos a radiatorului ( il poti vedea daca ai o rampa ) poze nu am, dar prefer sa dai drumul direct la furtun . Robinetul are tendinta de a curge daca il desfaci dupa multi timp ( cred ca e o problema cu garnitura ).
- Aerisirea o poti face in diferite moduri:
motorul la relanti , busonul de la radiator scos , caldura data drumu si la interior ( fara aeroterma). Astepti pret de 3-5 poriniri ale radiatorului si completezi . Opresti motorul , pui busonul la loc si talpa .
- Iti recomanda numai Honda PSF altfel patesti alte belele. intra cam 0,800 - 1 litru.
- Desfaci conducta si la relanti misti volanul stanga dreapta pana iese , idem la reumplere. ( asta stiu ca se face)
Vali_lj is offline   Reply With Quote
Old 26-11-12, 07:49   #7
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: Ajutor alegere antigel

Quote:
Originally Posted by Vali_lj View Post
- Robinetul se gasete in partea de jos a radiatorului ( il poti vedea daca ai o rampa ) poze nu am, dar prefer sa dai drumul direct la furtun . Robinetul are tendinta de a curge daca il desfaci dupa multi timp ( cred ca e o problema cu garnitura ).
- Aerisirea o poti face in diferite moduri:
motorul la relanti , busonul de la radiator scos , caldura data drumu si la interior ( fara aeroterma). Astepti pret de 3-5 poriniri ale radiatorului si completezi . Opresti motorul , pui busonul la loc si talpa .
- Iti recomanda numai Honda PSF altfel patesti alte belele. intra cam 0,800 - 1 litru.
- Desfaci conducta si la relanti misti volanul stanga dreapta pana iese , idem la reumplere. ( asta stiu ca se face)
Subscriu.
Neaparat sa iei Honda PSF . Eu am bagat candva ulei rosu ATF cum se baga la majoritatea masinilor si am avut probleme in scurt timp.
!41! is offline   Reply With Quote
Old 27-11-12, 10:42   #8
bcoupe

Stage 4
 
bcoupe's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 295
Member of:
[Honda]
Default Re: Ajutor alegere antigel

colegiiii va multumesc mult! Nu mai umblu pe la service cu ea
bcoupe is offline   Reply With Quote
Old 29-11-12, 22:48   #9
quikvtec

Stage 4
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 244
Default Re: Ajutor alegere antigel

am castrol ATF de 4 ani la servo si eu si alte cunostiinte cu honde , nici o problema , stiu ca manualul spune clar a nu se folosii asa ceva , dar chiar nu a fost nici o problema de functionare , uzura , etc
quikvtec is offline   Reply With Quote
Old 30-11-12, 15:19   #10
Vali_lj

Stage 5
 
Vali_lj's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 408
Member of:
[Honda]
Default Re: Ajutor alegere antigel

Cunosc destui incapatanati care au in loc de PSF de la ulei de transmisie pana la alte lichide. Treaba sta la modul urmator : lichidul de la honda este facut in asa fel incat sa isi pastreze propietatile la toata gama de temperaturi , circuitul de servo neavand racire atat activa si nici pasiva. Diferenta se simte la temperaturi ce depasesc normele lichidului folosi , cand la temperaturi joase trage de volan si abia se misca , iar la temp inalte feedbackul este dezastruos pana intr-un final cand incepe sa cedeza pompa...
Vali_lj is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -