Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HONDA - ACURA > Zona tehnica Honda - Acura

Reply
 
Thread Tools
Old 16-06-12, 20:20   #1
!Choco
4Tuning International Member

 
!Choco's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 273
Member of:
[4Tuning International]
[Mitsubishi]
Default consum ulei honda del sol

Salut,mi-am gasit si eu o Honda Del Sol an fab 1995 in stare acceptabila si la bani putini in germania,proprietarul mi-a spus ca papa un pic de ulei (adica 1L la 1000km) ar putea avea uzura prea mare motorul sau din ce cauza sa aibe consumul asta de ulei ?
__________________
why drink and drive....when you can smoke and fly???

本田是最好的車
!Choco is offline   Reply With Quote
Old 03-07-12, 20:40   #2
alexjackal

Stage 2
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 68
Default Re: consum ulei honda del sol

daca il foloseste ca masina de fun....weekendurile si serile cu preponderenta in 4000+ rpm este normal....

daca nu, cauzele consumului pot sa fie multe: de la uzura semnificativa si pana la alte probleme care nu stiu daca merita sa le detaliem: cum ar fi epurator infundat si/sau valva PVC defecta, simeringuri supape uzate, pierderi pe la garnituri poate nu vizibile la prima vedere .....etc.

important este cum merge efectiv motorul...."rotund" si fara zgomote excesive
__________________
Del Sol power
alexjackal is offline   Reply With Quote
Old 07-07-12, 10:34   #3
!Choco
4Tuning International Member

 
!Choco's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 273
Member of:
[4Tuning International]
[Mitsubishi]
Default Re: consum ulei honda del sol

da alex motorul merge round si perfect
!Choco is offline   Reply With Quote
Old 09-07-12, 22:22   #4
giany_TM

Stage 5
 
giany_TM's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,762
Default Re: consum ulei honda del sol

Clar masina are ceva ani si km si toata lumea abuzeaza de marca asta ....ca de parca te inbie sa auzi cum suna admisia cand e pe vtec si de aici consumul care nu e normal ....parerea mea un rebuild la motor nu ar strica.
__________________
giany_TM is offline   Reply With Quote
Old 10-07-12, 23:33   #5
alexjackal

Stage 2
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 68
Default Re: consum ulei honda del sol

una din legile lui murphy: "nu repara ceva ce nu e stricat ca sigur se strica"

din experienta daca nu iti da motive de ingrijorare e mai bine sa o lasi asa....

nu zic sa ignori semne de probleme daca apar ca sigur te va costa inzecit daca se strica ceva .....

tot din experienta de buc ca propietar honda del sol.....

1. sunt ffff rari mecanicii buni care isi dau interesul pt ceea ce fac
2. din aia care exista si mai putini au desfacut un motor honda de pe un del sol

fact: nu exista mecanici care sa stie ce fac....99% invata o lectie si o aplica; daca au mai facut de cateva ori o operatiune au sanse mari sa le iasa f bine daca nu.....bajbaie si sigur strica ceva...

eu nu am intalnit mecanic in buc care sa inteleaga cum fuctioneaza si care este scopul real al unui mecanism VTEC precum cel de la honda....toti stiu din auzite sau din experienta ce si unde se desface si cam cum intuiesc ca urmeaza sa le puna la loc....

este f riscant sa lasi masina pe mana cuiva.....

exceptie fac indivizi care datorita pasiunii sau studiilor au studiat de 10x si au desfacut o data....astia sunt propietari de del sol de cele mai multe ori....
sunt cativa care se incadreaza aici...

eu cele mai bune reparatii le-am facut cu mana mea....si unde am lasat pe altii a trebuit sa umblu dupa ei aproape tot timpul...

PS: probabil la dublin nu e cazul.....

de asemenea daca dispui de fonduri nelimitate pt restaurare....inlocuirea masiva a unor subansamble mari e cea mai simpla/sigura reparatie...daca nu dispui reparatia efectiva a unor componente existente necesita ffff multa pricepere si intelegere a fenomenelor din masina....
alexjackal is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -