Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HONDA - ACURA > Zona tehnica Honda - Acura

Reply
 
Thread Tools
Old 06-04-12, 15:48   #1
!Choco
4Tuning International Member

 
!Choco's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 273
Member of:
[4Tuning International]
[Mitsubishi]
Default ce tip motor e la del sol 1.6 160CP?

salut....sunt mai vechi aici ep forum dar nu am mai intrat cativa ani,pana acuma nu am avut o masina sport straina sa o tunez...am facut tuning pe dacia autohtona.In viitorul apropiat intentionez sa achizitionez si eu o honda crx del sol dar as vrea sa stiu ce tip motor e ala de 1.6 turbo 160 CP pentru ce ala as vrea sa fie baza masinii si sa-i achizitionez un turbo kit stage 2 sau stage 3.de restul de tuning ma voi ocupa personal....va fi toata custom si va fi o surpriza pt pasionatii de Honda.Astept pe cineva sa imi spuna exact tipul motor sa stiu ce sa caut.va multumesc si va voi tine la curent dupa ce am facut achizitia.
__________________
why drink and drive....when you can smoke and fly???

本田是最好的車
!Choco is offline   Reply With Quote
Old 06-04-12, 20:02   #2
cata.tatuc

Stage 5
 
cata.tatuc's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 559
Default Re: ce tip motor e la del sol 1.6 160CP?

man 1.6 vti e aspirat si are 160cp ca vrei u sa il faci turbo e alta prob aici!!!codul motorului e b16a2 sau daca e crx 1 e b16a1!!!bafta cu turbo ala ce tre monii!!!
__________________
Pusca si masina Lata!!!!!
cata.tatuc is offline   Reply With Quote
Old 07-04-12, 00:46   #3
marutzu_vti

Stage 5
 
marutzu_vti's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1,499
Member of:
[Honda]
Default Re: ce tip motor e la del sol 1.6 160CP?

TE DOARE CAPU CE VEZI PE FORUM.......
marutzu_vti is offline   Reply With Quote
Old 07-04-12, 01:11   #4
fanete

Stage 5
 
fanete's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,920
Member of:
[Honda]
Default Re: ce tip motor e la del sol 1.6 160CP?

Quote:
Originally Posted by cata.tatuc View Post
man 1.6 vti e aspirat si are 160cp ca vrei u sa il faci turbo e alta prob aici!!!codul motorului e b16a2 sau daca e crx 1 e b16a1!!!bafta cu turbo ala ce tre monii!!!
tin sa te corectez putin.

pe CRX 2 s-a pus B16A1 si are 150 de cai (in Japonia 160), pe CRX 1 nici nu stiu care era motorul cel mai puternic... B16A2 s-a pus abia din 92 pe civic EG (cred ca stiai si tu asta dar ai facut o mica confuzie )

Bafta.
__________________

\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_
I'd Rather Push A Honda Than Drive A Volkswagon
_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/

Last edited by fanete; 07-04-12 at 01:15.
fanete is offline   Reply With Quote
Old 07-04-12, 05:17   #5
cata.tatuc

Stage 5
 
cata.tatuc's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 559
Default Re: ce tip motor e la del sol 1.6 160CP?

Quote:
Originally Posted by fanete View Post
tin sa te corectez putin.

pe CRX 2 s-a pus B16A1 si are 150 de cai (in Japonia 160), pe CRX 1 nici nu stiu care era motorul cel mai puternic... B16A2 s-a pus abia din 92 pe civic EG (cred ca stiai si tu asta dar ai facut o mica confuzie )

Bafta.
am fost pe aproape!
cata.tatuc is offline   Reply With Quote
Old 07-04-12, 10:50   #6
Nebunul_89

Stage 5
 
Nebunul_89's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,101
Member of:
[Honda]
Default Re: ce tip motor e la del sol 1.6 160CP?

Mare atentie daca iti iei del sol VTI ce EURO are... ca multe sunt euro 1 !!
Nebunul_89 is offline   Reply With Quote
Old 07-04-12, 12:17   #7
!Choco
4Tuning International Member

 
!Choco's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 273
Member of:
[4Tuning International]
[Mitsubishi]
Default Re: ce tip motor e la del sol 1.6 160CP?

va multumesc mult pentru ajutor,ma voi gandi bine ce voi face,probabil daca nu gasesc o honda cu motor B16A2 voi cumpara una cu motorul normal de 125CP si voi incepe treaba de acolo.Deja am gasit una de 125CP din `98 si scrie ca are euro 2.Cand o voi achizitiona voi merge cu ea sa vad daca e intr-adevar asa.Daca e asa cum spune vanzatorul taxa nu este mare si cel taziu in luna seprembrie va fi deja acasa inmatriculata pe RO.
!Choco is offline   Reply With Quote
Old 07-04-12, 12:24   #8
Nebunul_89

Stage 5
 
Nebunul_89's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,101
Member of:
[Honda]
Default Re: ce tip motor e la del sol 1.6 160CP?

Succes
Nebunul_89 is offline   Reply With Quote
Old 09-04-12, 12:55   #9
!Choco
4Tuning International Member

 
!Choco's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 273
Member of:
[4Tuning International]
[Mitsubishi]
Default Re: ce tip motor e la del sol 1.6 160CP?

Quote:
Originally Posted by marutzu_vti View Post
TE DOARE CAPU CE VEZI PE FORUM.......
marutzu...argumenteaza te rog....din cate am vazut eu pe unele thread-uri nu stiu daca intr-adevar intelegi acest cuvant...inseamna sa-ti dezvolti ideea...nu lasa doar "...." ,de ce anume te doare capul de ce vezi pe forum?ca sunt incepator in Honda....e foarte adevarat...dar am lucrat 12 ani in domeniul auto...si mai exact tinichigerie si vopsitorie auto....si la partea de caroserie (modificari-vopsit) nu are nimeni ce sa ma invete.la mecanica invat si eu ca oricare altul cand a inceput un proiect.oricum eu incep de la zero si cu banii si cu masina,dar cand va fi gata sigur va lasa niste guri cascate.mai departe va voi tine la curent dupa ce voi achizitiona masina....momentan lucrez la nemtoci sa aduna banii necesari pt masina si pt inmatriculare...nu vreau sa o mai tin 2-3 ani la bordura neinmatriculata.dupa ce va fi cu acte in regula voi incepe si munca la ea.
!Choco is offline   Reply With Quote
Old 09-04-12, 22:26   #10
marutzu_vti

Stage 5
 
marutzu_vti's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1,499
Member of:
[Honda]
Default Re: ce tip motor e la del sol 1.6 160CP?

Quote:
Originally Posted by !Choco View Post
marutzu...argumenteaza te rog....din cate am vazut eu pe unele thread-uri nu stiu daca intr-adevar intelegi acest cuvant...inseamna sa-ti dezvolti ideea...nu lasa doar "...." ,de ce anume te doare capul de ce vezi pe forum?ca sunt incepator in Honda....e foarte adevarat...dar am lucrat 12 ani in domeniul auto...si mai exact tinichigerie si vopsitorie auto....si la partea de caroserie (modificari-vopsit) nu are nimeni ce sa ma invete.la mecanica invat si eu ca oricare altul cand a inceput un proiect.oricum eu incep de la zero si cu banii si cu masina,dar cand va fi gata sigur va lasa niste guri cascate.mai departe va voi tine la curent dupa ce voi achizitiona masina....momentan lucrez la nemtoci sa aduna banii necesari pt masina si pt inmatriculare...nu vreau sa o mai tin 2-3 ani la bordura neinmatriculata.dupa ce va fi cu acte in regula voi incepe si munca la ea.
Bafta si daca te saturi de nemtoci dami un semn si poate vi la mine la tinichigerie vopsitorie etc daca te pricepi asa bine si ne intelegem noi la un salariu decent daca esti as
__________________
Honda build by marutzu :ek swap k20 timpi pe 402 vechiu motor 13.2 in 2012 si in 2013 noul motor 12.7.... Dezmembrez orice model HONDA , din '88 pana azi! TEL 0764 463 693
marutzu_vti is offline   Reply With Quote
Old 09-04-12, 23:01   #11
!Choco
4Tuning International Member

 
!Choco's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 273
Member of:
[4Tuning International]
[Mitsubishi]
Default Re: ce tip motor e la del sol 1.6 160CP?

Quote:
Originally Posted by Nebunul_89 View Post
Mare atentie daca iti iei del sol VTI ce EURO are... ca multe sunt euro 1 !!
ms de sfat nebunu....am sa tin cont de el....dar mai am o intrebare...am gasit un del sol din `98 zice ala ca e euro 2 dar nu cred ca e vtec....exista del sol-uri din `98 si non vtec ?
!Choco is offline   Reply With Quote
Old 09-04-12, 23:05   #12
!Choco
4Tuning International Member

 
!Choco's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 273
Member of:
[4Tuning International]
[Mitsubishi]
Default Re: ce tip motor e la del sol 1.6 160CP?

Quote:
Originally Posted by marutzu_vti View Post
Bafta si daca te saturi de nemtoci dami un semn si poate vi la mine la tinichigerie vopsitorie etc daca te pricepi asa bine si ne intelegem noi la un salariu decent daca esti as
marutzu...cand o sa iti deschizi service in Arad sa ma anunti...pana atunci nici o sansa sa ma mut eu la craiova
!Choco is offline   Reply With Quote
Old 09-04-12, 23:15   #13
marutzu_vti

Stage 5
 
marutzu_vti's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1,499
Member of:
[Honda]
Default Re: ce tip motor e la del sol 1.6 160CP?

Quote:
Originally Posted by !Choco View Post
marutzu...cand o sa iti deschizi service in Arad sa ma anunti...pana atunci nici o sansa sa ma mut eu la craiova
Ok, toate del solurile st vtec si da st si euro2 cele dupa 94 bafta si cel de 97,98 are si 127 de cai cod motor d16y8 .
marutzu_vti is offline   Reply With Quote
Old 10-04-12, 01:42   #14
yulasinio
Honda Driver


Stage 5
 
yulasinio's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,101
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: ce tip motor e la del sol 1.6 160CP?

Eu as merge pe un stage 4 turbo pentru mai multa putere, daca ai gasi si un grup de S2000 atunci ai putea face conversie spate ca sa poti pune puterea jos.

La exterior ma gandesc ca o sa arate criminal, poate ceva de genul?



Asteptam cu nerabdare un thread cu autovehiculul.
__________________
yulasinio is offline   Reply With Quote
Old 10-04-12, 09:27   #15
Nebunul_89

Stage 5
 
Nebunul_89's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,101
Member of:
[Honda]
Default Re: ce tip motor e la del sol 1.6 160CP?

Toate del soluriile sunt vtec... diferenta e ca sunt sohc(o axa cu came 125 de cai) si dohc (2 axe cu came de 160 de cai).
Nebunul_89 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -