Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HONDA - ACURA > Zona tehnica Honda - Acura

Reply
 
Thread Tools
Old 30-04-11, 17:21   #1
Lukkkkkas

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 587
Default Reconditionare motor

Salutare la toata lumea

Am luat de curand un Del Sol din 93 V-tec inmatriculat (2000 oiro) , trage de rupe...doar ca, manaca ulei, scoate fum, are oscilatii de turatie etc.

Stie cineva un service unde s-ar putea face reconditionare a motorului cu piese OEM ? (motorul are 258 000 km la bord...banuiesc ca reali)

Care ar fi costurile piese + manopera?

Are cineva o galerie de evacuare?
Lukkkkkas is offline   Reply With Quote
Old 01-05-11, 00:47   #2
Nebunul_89

Stage 5
 
Nebunul_89's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,101
Member of:
[Honda]
Default Re: Reconditionare motor

Am eu o galerie stock daca te intereseaza
Nebunul_89 is offline   Reply With Quote
Old 01-05-11, 09:37   #3
Lukkkkkas

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 587
Default Re: Reconditionare motor

pt ce motor e?...cat vrei pe ea?...poati sa asiguri si montajul?


in rest despre celelalte probleme...reconditionarea motorului?...consturi, piese, firma...etc...nimeni?...nimic?
Lukkkkkas is offline   Reply With Quote
Old 01-05-11, 18:43   #4
Manasel

Stage 5
 
Manasel's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 686
Default Re: Reconditionare motor

trebuie doar segmentata si schimbate simeringurile la supape...simeringuri supape in jur de 1 mil si segmenti 2 milioane.
Manasel is offline   Reply With Quote
Old 01-05-11, 21:18   #5
Lukkkkkas

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 587
Default Re: Reconditionare motor

multumesc pt raspuns. de unde cumpar egmentii , semeringurile...unde se face segmentarea?...cam cat costa manopera?
Lukkkkkas is offline   Reply With Quote
Old 03-05-11, 22:37   #6
quikvtec

Stage 4
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 244
Default Re: Reconditionare motor

piesele OEM se cumpara de la orice dealer HONDA , iar manopera se poate efectua la dealerul respectiv sau in alta parte ,costul manoperei ar trebui sa fie mai mic decat la alte motoare complicate si greu de lucrat pe ele (exemplu citroen ,renault...)
quikvtec is offline   Reply With Quote
Old 17-05-11, 20:54   #7
devecska

Stage 3
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 83
Default Re: Reconditionare motor

Quote:
Originally Posted by quikvtec View Post
piesele OEM se cumpara de la orice dealer HONDA , iar manopera se poate efectua la dealerul respectiv sau in alta parte ,costul manoperei ar trebui sa fie mai mic decat la alte motoare complicate si greu de lucrat pe ele (exemplu citroen ,renault...)
in primul rind trebuie desfacut motorul,masurat ovalitatea cilindriilor,dupa acea se poate da un verdict precis(gen segmentare,nu se confirma pina nu este masurat uzura cilindrilor),daca iti papa ulei este clar ca ai km mult mai multi decat ai la bord,ca preti poate sa sa iti iasa pe la 500 E dar depinde ce vrei de la motor,ca sa ai un motor nou pote sa te coste la suma de mai sus. Cu stima
devecska is offline   Reply With Quote
Old 18-05-11, 13:59   #8
yulasinio
Honda Driver


Stage 5
 
yulasinio's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,101
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: Reconditionare motor

Quote:
Originally Posted by devecska View Post
in primul rind trebuie desfacut motorul,masurat ovalitatea cilindriilor,dupa acea se poate da un verdict precis(gen segmentare,nu se confirma pina nu este masurat uzura cilindrilor),daca iti papa ulei este clar ca ai km mult mai multi decat ai la bord,ca preti poate sa sa iti iasa pe la 500 E dar depinde ce vrei de la motor,ca sa ai un motor nou pote sa te coste la suma de mai sus. Cu stima
In sfarsit un om care stie dar e mai usor sa zici un set de segmenti niste garnituri si gata. Apoi in 2 luni e cu masina la vanzare....
yulasinio is offline   Reply With Quote
Old 23-05-11, 21:24   #9
Lukkkkkas

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 587
Default Re: Reconditionare motor

Quote:
Originally Posted by yulasinio View Post
In sfarsit un om care stie dar e mai usor sa zici un set de segmenti niste garnituri si gata. Apoi in 2 luni e cu masina la vanzare....
despre papat ulei...stiu ca mai toate motoarele Honda ...si cele de pe Prelude si DelSol papa ulei din nascare....Cat despre manarit km...daca vroia cineva sa-i manareasca...nu-i lasa 258000 km pe bord...o tragea la 180000 ...deci tind sa cred ca sunt reali. Cu compresia nu cred ca are probleme pt ca trage de rupe.

Oricum ms pt sfaturi...daca as iesi in 500 E motorul facut (piese OEM + manopera) as fi multumit.
Lukkkkkas is offline   Reply With Quote
Old 29-05-11, 21:57   #10
devecska

Stage 3
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 83
Default Re: Reconditionare motor

Quote:
Originally Posted by Lukkkkkas View Post
despre papat ulei...stiu ca mai toate motoarele Honda ...si cele de pe Prelude si DelSol papa ulei din nascare....Cat despre manarit km...daca vroia cineva sa-i manareasca...nu-i lasa 258000 km pe bord...o tragea la 180000 ...deci tind sa cred ca sunt reali. Cu compresia nu cred ca are probleme pt ca trage de rupe.

Oricum ms pt sfaturi...daca as iesi in 500 E motorul facut (piese OEM + manopera) as fi multumit.
un motor bun nu papa ulei ,asta e just motorul meu nu consuma la o mie de km nici 10gr, daca te uiti bine la km si anii care are atunci iti dai seama ca masina ta a mers 10 m pe zi sau 100 de metrii ))) hai sa fim reali tu cam citi km faci pe saptamana. Compresia nu ai sa cum sa-l simti ,merge pe masuratori nu? motoarele de honda trag foarte bine si cu un procent de 60 la suta de uzura mai ales ca al tau are cod d16z6,motor care demareaza si fuge foarte bine, dar pina o diagnosticare nu poti sa dai un verdict,pe forum ai sa primesti sfaturi destule atit bune cit si ...... apropo de piese uitate dupa un set de piston , simering,bolturi, dar sa fie cota 1 adica de 75,5mm, c-am cit costa,si ai sa dai seama ca din banii de care spui tu nu ai cum sa iesi. Un motor te costa dar eu zic ca merita nu de altceva dar e HONDA si cine e fan honda nu se uita la 2 .. 3 sute de E . In rest iti doresc numai bine cu stima
devecska is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 14:02   #11
Lukkkkkas

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 587
Default Re: Reconditionare motor

Dici cine imi face o segmentare + schimbat semeringuri la supape si la ce pret?
Lukkkkkas is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 17:53   #12
devecska

Stage 3
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 83
Default Re: Reconditionare motor

Quote:
Originally Posted by Lukkkkkas View Post
Dici cine imi face o segmentare + schimbat semeringuri la supape si la ce pret?
iti fac eu manopera 200 E si piese de care aduci
devecska is offline   Reply With Quote
Old 02-07-11, 01:28   #13
Toyboy

Stage 5
 
Toyboy's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 368
Member of:
[Honda]
Default Re: Reconditionare motor

nu exista bloc motor Honda care sa ovalizeze camasile, chiar daca ar avea 500.000 km
Toyboy is offline   Reply With Quote
Old 02-07-11, 16:05   #14
devecska

Stage 3
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 83
Default Re: Reconditionare motor

Quote:
Originally Posted by Toyboy View Post
nu exista bloc motor Honda care sa ovalizeze camasile, chiar daca ar avea 500.000 km
poate ai dreptate dar am desfacut motoare si la 140mii avea deja 11 sutimi de ovalitate,ce zici oare de ce??? si nu avea 500.000 km
devecska is offline   Reply With Quote
Old 03-07-11, 16:50   #15
Toyboy

Stage 5
 
Toyboy's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 368
Member of:
[Honda]
Default Re: Reconditionare motor

Quote:
Originally Posted by devecska View Post
poate ai dreptate dar am desfacut motoare si la 140mii avea deja 11 sutimi de ovalitate,ce zici oare de ce??? si nu avea 500.000 km
perfect posibil, cu o intretinere de 2 lei orice motor ajunge aici.
trage tu concluziile.
Toyboy is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -