Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HONDA - ACURA > Zona tehnica Honda - Acura

Reply
 
Thread Tools
Old 04-03-10, 19:57   #1
Manasel

Stage 5
 
Manasel's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 686
Default HELP!!inlocuire garnitura chiuloasa.

SALUT.hondita mea mica de la un timp cam papa ulei si m-am hotarat sa-i schimb semeringurile de la supape sa-i refac scaunele si i-am luat si o garnitura de chiuloasa.am nevoie de ajutor nu stiu o gramada de lucruri
1.am nevoie neaparat de cheie dinamometrica?pe garnitura de chiuloasa noua nu scrie forta cu care trebuie stransa.
2.pe chiuloasa e scrisa ordinea in care trebuiesc stranse suruburile ?am inteles ca se strang pe rand si nu de tot din prima.
la ce altceva ar trebuie sa mai fiu atent?astept informatii mersi.d14a4 este codul motorului.
Manasel is offline   Reply With Quote
Old 04-03-10, 22:54   #2
yulasinio
Honda Driver


Stage 5
 
yulasinio's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,101
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: HELP!!inlocuire garnitura chiuloasa.

Cred ca e bine sa sti exact ce faci inainte sa te apuci. Cauta un manual de service pe internet pt motorul tau pt ca acolo gasesti tot ce ai nevoie, oridene de desfacere, forte de strangere...
Da iti trebuie cheie dinamometrica pt a strange chiuloasa.

Daca tot o dai jos sa o verifici daca e plana si in cote.... a si daca tot esti acolo te-as sfatui sa schimbi segmentii
__________________
yulasinio is offline   Reply With Quote
Old 05-03-10, 03:01   #3
Seryoga

Stage 4
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 191
Default Re: HELP!!inlocuire garnitura chiuloasa.

Quote:
Originally Posted by Manasel View Post
SALUT.hondita mea mica de la un timp cam papa ulei si m-am hotarat sa-i schimb semeringurile de la supape sa-i refac scaunele si i-am luat si o garnitura de chiuloasa.am nevoie de ajutor nu stiu o gramada de lucruri
1.am nevoie neaparat de cheie dinamometrica?pe garnitura de chiuloasa noua nu scrie forta cu care trebuie stransa.
2.pe chiuloasa e scrisa ordinea in care trebuiesc stranse suruburile ?am inteles ca se strang pe rand si nu de tot din prima.
la ce altceva ar trebuie sa mai fiu atent?astept informatii mersi.d14a4 este codul motorului.
Se strang in forma de "X" incepand din centru.Inspecteaza chiulasa bine si peretii cilindrilor.Inainte de a te apuca de treaba cauta documentatia,e cea mai sigura cale.
Seryoga is offline   Reply With Quote
Old 05-03-10, 18:01   #4
Manasel

Stage 5
 
Manasel's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 686
Default Re: HELP!!inlocuire garnitura chiuloasa.

multam fain baieti deja am gasit manualul de reparatie de la honda de pe honda-tech,in mare parte stiu ce sa fac.ma mai ajuta si taicamiu dar cum verific planeitatea chiuloasei?se merita sa ii iau si din ea 0.15 mm sau ceva de genu?afecteaza cu ceva?oricum mi-am luat garnitura din 3 bucati metalica ,ceva mai scumpa, care din cate am inteles mareste compresia.sa pun silicon de temeperatura pe garnitura asta?mersi frumos de informatii .
Manasel is offline   Reply With Quote
Old 05-03-10, 18:24   #5
fanete

Stage 5
 
fanete's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,920
Member of:
[Honda]
Default Re: HELP!!inlocuire garnitura chiuloasa.

verifici la cineva care face chiuloase. au ei o "rigla" perfect dreapta.

daca iei 0.15 din chiuloasa nu e panica. dar ia din ea doar daca o planezi, altfel nu te complica.

nu e nevoie sa pui silicon pe garnitura, chiar nu trebuie...

ai grija la cum stringi suruburile !

bafta.
__________________

\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_
I'd Rather Push A Honda Than Drive A Volkswagon
_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/
fanete is offline   Reply With Quote
Old 05-03-10, 18:28   #6
Manasel

Stage 5
 
Manasel's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 686
Default Re: HELP!!inlocuire garnitura chiuloasa.

mersi de informatii.este cineva aici in galati care face chiuloase dar am inteles ca dureaza cam o zi nu?ca o planeaza cu pietre dupaia cu lame sau ceva de genu.omu ia in jur de 50 de lei.daca in configuratia care o am acu chiuloasa nu pierde ulei,nu pierde lichid de racire,nu creste temperatura lichidului asta nu inseamna ca ea deja e plana?asta nu inteleg.
Manasel is offline   Reply With Quote
Old 05-03-10, 23:43   #7
Seryoga

Stage 4
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 191
Default Re: HELP!!inlocuire garnitura chiuloasa.

Quote:
Originally Posted by Manasel View Post
mersi de informatii.este cineva aici in galati care face chiuloase dar am inteles ca dureaza cam o zi nu?ca o planeaza cu pietre dupaia cu lame sau ceva de genu.omu ia in jur de 50 de lei.daca in configuratia care o am acu chiuloasa nu pierde ulei,nu pierde lichid de racire,nu creste temperatura lichidului asta nu inseamna ca ea deja e plana?asta nu inteleg.
Vezi ca e o metoda in a verifica si planeitatea cu "rigla" .Cauta pe net mai multe informatii despre asta pentru a fii sigur ca faci o treaba buna. In jurul "gaurilor" sau pasajelor de apa,ulei,e normal sa ai alte valori. Verifica cu o carte langa tine!
Seryoga is offline   Reply With Quote
Old 06-03-10, 00:54   #8
Prince_Igor

Stage 3
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 81
Default Re: HELP!!inlocuire garnitura chiuloasa.

Nu ai mentionat ce anume "papa" ulei.Esti sigur ca e "chiulasa"?

Daca nu ai mai facut demontari-montari de chiulasa mai bine nu o fa...lasa pe cineva care stie.In asa operatie cea mai expusa piesa este axa cu came se rupe foarte usor,chiar si cu manualul in fata.Stransul chiulasei de bloc e un fleac pe langa montarea axei.

Last edited by Prince_Igor; 06-03-10 at 00:59.
Prince_Igor is offline   Reply With Quote
Old 06-03-10, 01:18   #9
yulasinio
Honda Driver


Stage 5
 
yulasinio's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,101
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: HELP!!inlocuire garnitura chiuloasa.

Pe garnitura de chiloasa nu trebuie pus silicon. Chiloasa acuma e plana pt ca e prinsa de motor, dar odata desfacuta se "deformeaza" de aceea se verifica si chiuloasa si blocul motor sa fie perfect plane ca atunci cand le pui impreuna sa se etanseze.

Atentie la ce a zis Prince_Igor, e foarte usor sa rupi axa cu came cand o strangi.
yulasinio is offline   Reply With Quote
Old 06-03-10, 13:13   #10
Manasel

Stage 5
 
Manasel's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 686
Default Re: HELP!!inlocuire garnitura chiuloasa.

,,operatiunea''nu o fac singur ma ajuta taicamiu care a mai facut de zeci de ori asta.eu zic ca-s semeringurile de la supape asa sper...nu papa ulei de speriat dar m-am gandit ca decat sa investec in ulei ptr completare mai bine o fac.deci repet eu acu is doar ucenic ,taicamiu lucreaza,el face scaunele la supape etc etc .astept sa vina caldura sa incepem lucru.multumesc va salut.

Last edited by Manasel; 06-03-10 at 13:18.
Manasel is offline   Reply With Quote
Old 06-03-10, 15:40   #11
Seryoga

Stage 4
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 191
Default Re: HELP!!inlocuire garnitura chiuloasa.

Quote:
Originally Posted by Manasel View Post
,,operatiunea''nu o fac singur ma ajuta taicamiu care a mai facut de zeci de ori asta.eu zic ca-s semeringurile de la supape asa sper...nu papa ulei de speriat dar m-am gandit ca decat sa investec in ulei ptr completare mai bine o fac.deci repet eu acu is doar ucenic ,taicamiu lucreaza,el face scaunele la supape etc etc .astept sa vina caldura sa incepem lucru.multumesc va salut.
Cati km are Honda ta? De obicei in jurul a 300.000km incep sa aibe ceva probleme cu scaunele la supape.
Seryoga is offline   Reply With Quote
Old 06-03-10, 16:33   #12
Manasel

Stage 5
 
Manasel's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 686
Default Re: HELP!!inlocuire garnitura chiuloasa.

235 de mii.dar tinand cont ca a fost prima mea honda si o am ca de un an si m-am cam dat la ea.trebuie sa iubesti sunetul motorului si senzatia pe care ti-o da o honda ,cum spunea azi un tip pe discovery ,,honda music''.
Manasel is offline   Reply With Quote
Old 13-03-10, 16:21   #13
Prince_Igor

Stage 3
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 81
Default Re: HELP!!inlocuire garnitura chiuloasa.

daca tot dai chiulasa jos,poate vezi ce au segmentii de la piston...uitate la camase la cilindri...faci un lucru dar il faci cu cap.
Prince_Igor is offline   Reply With Quote
Old 13-03-10, 17:45   #14
Manasel

Stage 5
 
Manasel's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 686
Default Re: HELP!!inlocuire garnitura chiuloasa.

am facut testu cu joja de ulei sa vad daca scapa compresie prin baie si nu scapa deloc.deocamdata nu am dat-o jos ,deci pana nu o dau jos n-am de unde sa stiu sigur.daca e ceva ce trebuie schimbat schimb,sa fi papat mai mult ulei decat la celalalt schimb uleiul fiind unul de iarna?am in ea liqui moli 5w40
Manasel is offline   Reply With Quote
Old 13-03-10, 19:35   #15
Prince_Igor

Stage 3
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 81
Default Re: HELP!!inlocuire garnitura chiuloasa.

Sincer eu de testul la joja nu am vazut cum se face,compresia intr-adevar sa vezi daca e buna e cu un manometru pus in locul bujiei si rotit motorul cu starterul.Daca sunt de vina segmentii,pistonul joaca in cilindru si cand face compresie vine "stramb" pana la PMS.Asta faciliteaza ca o parte din aer sa scape prin partea mai mult dezaxata a pistonului.Ar fi bine sa deconectezi si injectoarele,deoarece la nivelul de turatie dat de starter ele tot injecteaza o cantitate mare de combustibil,fiind volatila scapa si o parte din vaporizare sterge pelicula de ulei depusa de segementul de ungere,rezultand o frecare material-material.
Prince_Igor is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -