Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Anunturi Auto VW

Anunturi Auto VW Masini VW de vanzare si piese pentru VW

Reply
 
Thread Tools
Old 17-10-15, 13:46   #1
dradragoss

Stage 1
 
Join Date: May 2013
Posts: 24
Default Gaze Golf 4

Buna am un Golf 4 1.4 benzina.Ieri ce am fost la RAR si ma picat la gaze.
Cica gazele is foarte mari si masina o sa mio treaca pe euro 2 dupa ce trec gazele.
Masina e din 99 luna a 12-a.
Se pare ca trebuia sa dau bani...
Totusi ce rezolvare ar trebui pt gaze? Pe tester nu apare nimic ca si sonda lamba sau debitmetru sau altceva.
Cineva o sugestie ? Va rog doar cunoscatori sau care ati patit.
Stima!
dradragoss is offline   Reply With Quote
Old 17-10-15, 14:28   #2
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Gaze Golf 4

Daca e din 1999 e normal sa iasa Euro 2 pt ca la VW Audi motoarele Euro 4 au aparut abia dupa luna octombrie anul 2000. Toate benzinarele lor au fost Euro 2 inainte de oct 2000, dupa care au trecut direct la Euro 4...

Deci, nu e vina celor de la RAR pt ca n-ai fost tu atent pe ce dai banii.

Faptul ca au iesit gazele peste limita chiar si pt Euro 2 inseamna ca motorul are uzuri mari si necesita ceva reparatii.
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 17-10-15, 16:46   #3
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Gaze Golf 4

E indicat sa incepi cu chestii simple de intretinere: schimbare ulei, filtru ulei, filtru aer, bujii, curatare clapeta acceleratie.

A doua etapa ar consta in a face o iesire afara din oras si sa mergi cativa km cu motorul ceva mai turat (3500-4000 rot/min treapta 4 de viteza). In felul asta se mai curata evacuarea de depunerile adunate in timp de la mersul subturat, si sunt sanse pt catalizator si sonda Lambda sa lucreze mai eficient.

In general e suficient numai atat, dar in cazul cand nu apar rezultate cu metoda asta trebuie aplicata a treia etapa, inlocuirea catalizatorului si a tobelor de esapament, responsabile cel mai mult pt filtrarea gazelor.

Bafta !
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 27-10-15, 20:26   #4
dradragoss

Stage 1
 
Join Date: May 2013
Posts: 24
Default Re: Gaze Golf 4

Da am schimbat tot ce tine de toba. Catalizator toba int si toba finala. Am rezolvat si cu RAR. Ce nu vad nicaieri in Cartea de identitate, norma de poluare.
Cum stiu ce norma de poluare am? ca s aaflu de taxa am.
dradragoss is offline   Reply With Quote
Old 28-10-15, 10:13   #5
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Gaze Golf 4

In CIV trebuie sa apara la rubrica 5 un cod de litere si cifre care se termina cu litera E alaturi de care mai apare o cifra , dupa care urmeaza anul de fabricatie.
Ceva de genul: ABAU143S12C75E4/2001. In exemlul asta e vorba de EURO 4, an de fabricatie 2001.

Jos de tot, sub rubricile de la 1 la 19, langa stampila RAR trebuie sa apara si CO2. De exemplu: CO2:168 g/Km; ......
capricosti is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -